reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

MSI KT880 Delta - tvrdá konkurence pro nForce2

, , recenze
MSI KT880 Delta - tvrdá konkurence pro nForce2
Trochu se zpožděním se nám do ruky dostala základní deska s novým čipsetem VIA KT880, jejímž výrobcem je MSI. KT880 je první dvoukanálový čipset od VIA pro Athlony XP, takže mě zajímalo, jak si povede v testech. V recenzi jsme MSI KT880 Delta postavili proti nForce2 Ultra 400, chcete znát výsledek?
Přestože byste si mohli myslet, že Athlon XP má již svou slávu za sebou, není to tak zcela pravda. Vzhledem ke svým schopnostem přetaktování a velmi dobré ceně si ho vybírají hlavně hráči, kteří nemají na hi-endové sestavy a např. Athlon XP „Barton“ 2500+ je pro ně ideální volbou. Z pohledu výrobce je to trochu odlišné. Kromě dvou nedávných updatů čipsetů, nForce2 Ultra 400Gb a VIA KT880, se již nejspíše v tomto odvětví nic nového nestane. Dnes se podíváme právě na čipset VIA KT880 v podání společnosti MSI.

Dual-channel – nutnost?

Před vypuštěním čipsetu nForce2 nebyl dvoukanálový řadič pamětí u Athlonů XP k vidění. Hlavní výrobce čipsetů pro AMD, VIA Technologies, totiž nijak netlačila na pilu a neviděla nikde nutnost tento řadič použít. Když se objevilo nForce2, už se jeden vážný (konkurenční) důvod objevil, ale problémem bylo, že v té době se již standardizovala frekvence pamětí na 400MHz.

Důvodem zmiňovaných potíží je to, že se vzrůstající frekvencí je čím dál tím obtížnější adresovat současně tolik paměťových čipů a s dual-channel řadičem počet pamětí ještě stoupá. Tento problém řeší v současnosti jen drahé registrované paměti (obsahují na modulu buffer, ke kterému se řadič pamětí chová jako k jedinému čipu) a v budoucnu pak Fully Buffered DIMM (viz tento článek). Proto zatím nezbývá výrobcům čipsetů nic jiného, než se snažit vyladit řadič v NorthBridge.Obr. 1 – Technologie DualStream64 čipsetu KT880

Zatímco nForce2 používal do dob KT600 jako jediný AMD čipset dvoukanálový řadič (což se setkávalo s problémy), tak VIA přišla s architekturou FastStream64 vylepšující latence apod. Tento postup sice nebyl tak efektivní a teoretická propustnost byla na 400MHz „jen“ 3,2GB/s, ale alespoň pro marketing se toto hodilo. Nyní tedy VIA přichází u KT880 s dvoukanálovým řadičem, jehož teoretická šířka pásma je 6,4 GB/s, ale v praxi se toliko neprojeví. Ale aspoň už může VIA tvrdit, že má čipset s dvoukanálovým řadičem.

VIA KT880 – poslední mohykán

Podívejme se ještě podrobně na KT880, který je asi posledním čipsetem VIA pro platformu Socket A. Oproti KT600 nepřináší tolik změn, NorthBridge podporuje FSB na frekvenci 100/133/166/200MHz, sběrnice AGP je stále ve verzi 3.0 (4x/8x) a V-Link běží na tradičních 533 MB/s. Ovšem jsou zde dvě velké změny. Dvoukanálový řadič jsem již zmiňoval, jen doplním, že nese název DualStream64 a přináší pár dalších vylepšení a optimalizací.

Druhou velkou změnou je AGP/PCI Lock! Právě absence možnosti asynchronního taktování FSB a PCI/AGP sběrnice vedla k velké nespokojenosti overclockerů, kteří byli omezeni nestabilitou přídavných karet nebo grafické karty na vyšších frekvencích sběrnice. Nyní je možné volně zvyšovat frekvenci FSB bez změny frekvence PCI/AGP (33/66MHz).
Obr. 2 – Schéma čipsetu VIA KT880
Klikněte pro zvětšení

Druhým čipem u KT880 je SouthBridge VT8237, který již určitě znáte. Klíčovými vlastnostmi je podpora 2 SATA konektorů, 8 portů USB 2.0, diskového pole RAID 0, 1, 0+1 a JBOD a v neposlední řadě 6-kanálové integrované audio. Zde je ještě tabulka ze stručnou specifikací:

North Bridge
KT880
KT600
Podporované procesory
AMD Athlon XP
FSB
166/200 MHz
Paměťová sběrnice
DualStream64
FastStream64
Dual Channel DDR400/333 SDRAM
Single Channel DDR400/333 SDRAM
Maximální kapacita RAM
8 GB
4 GB
AGP sběrnice
AGP 8X/4X
South Bridge
VT8237
Spojení North/South Bridge
V-Link (533 MB/s)
Audio
VIA Vinyl - šesti kanálové audio (AC'97)
VIA Vinyl Gold - osmi kanálové audio (PCI řadič)
Serial ATA
Dual Channel Serial ATA supports two SATA devices
SATAlite interface for two additional SATA devices (4 total)
V-RAID
RAID 0, RAID 1 RAID 0+1 (s čipem připojeným na SATAlite) & JBOD
Parallel ATA
Ultra ATA/133 (až 4 zařízení)
Ethernet
VIA Velocity Gigabit Ethernet (PCI řadič)
VIA 10/100 Fast Ethernet
VIA 10/100 Fast Ethernet
USB
8 portů
Počet slotů PCI
6
Modem
MC'97
IO Protocoly
I/O APIC / LPC Super I/O
Power Management
ACPI/APM/PCI/PM

Tab. 1 – Specifikace KT600 a KT880

Nyní se již podívejme na základní desku MSI KT880 Delta FSR.
reklama
reklama
reklama
reklama