www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

MSI P35 Diamond - DDR3, X-Fi a chlazení Circu-Pipe

MSI P35 Diamond - DDR3, X-Fi a chlazení Circu-Pipe
, , recenze
Dnešní recenze se bude věnovat základní desce s perfektní výbavou, ale samozřejmě také vyšší cenou. Řeč je o MSI P35 Diamond, která disponuje čipovou sadou Intel P35 s podporou 1333MHz FSB a 45nm budoucích procesorů, či sloty pro DDR3 paměti. Výbava navíc zahrnuje Creative SB X-Fi Xtreme Audio kartu pro PCI-E sběrnici nebo VoIP kartu. Tato deska také disponuje eSATA porty, FireWire řadičem, podporou CrossFire a bezhlučným chlazením Circu-Pipe. To vše za cenu okolo 5 300,- korun včetně DPH.
K oblíbeným
reklama
Naše minulá recenze základní desky se věnovala modelu MSI P35 Neo2, který používá stejné PCB jako dnes recenzovaný, výrazně dražší model s označením P35 Diamond. Rozdíl v ceně těchto dvou desek je více jak dvojnásobný, největší rozdíl je přitom ve výbavě a příslušenství, v podpoře DDR3 pamětí a také v systému chlazení. Na základě naší dnešní recenze budete moct sami posoudit, zda je vyšší cena modelu Diamond oprávněná.MSI P35 Diamond je Full ATX základní deska, která nabízí podporu většiny procesorů pro socket LGA775, včetně budoucích 45nm procesorů Wolfdale a Yorkfield. Podporuje 1333MHz FSB, DDR3 paměti s frekvencí 1066 MHz (až 1333 MHz při přetaktování), režim CrossFire pro dvě grafické karty za pomoci dvou slotů PCI-E x16 (16 linek + 4 linky sdílené s ostatními sloty PCI-E), 12 USB portů, 2 FireWire porty a celkem až 7 SATA zařízení. Předností této desky oproti konkurenci je zvukový čip Realtek ALC888T, který podporuje připojení VoIP karty (která je součástí příslušenství desky) a také zvuková karta Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio pro PCI-E slot, která je nedílnou součástí příslušenství. Přehlédnout se určitě nedá ani systém chlazení Circu-Pipe, který nalezneme u všech dražších desek MSI s čipsetem P35.


Krabice a příslušenství


Krabice je standardních rozměrů a v lesklém provedení

Příslušenství desky je tvořeno sadou manuálů zahrnující podrobný manuál desky v anglickém jazyce, rovněž pouze anglický manuál k přibalené zvukové kartě X-Fi, dále vícejazyčný manuál k VoIP kartě a správnému nastavení programu Skype, vícejazyčný Quick Guide manuál ke správné instalaci desky do case a celkem 3 CD, která obsahují ovladače desky pro Windows 2000/XP, Windows Vista a ovladače pro zvukovou kartu X-Fi.Další příslušenství tvoří povinná krytka I/O portů zadního panelu desky, bracket s FireWire portem, M-Connectory pro snadné připojení kabeláže k headerům desky, FDD a IDE kabel v červeném provedení, 4 SATA kabely a 2 redukce napájení pro pevné disky s rozhraním SATA.Součástí příslušenství této desky je již několikrát zmíněná 8kanálová zvuková karta Creative SB X-Fi Xtreme Audio pro PCI-Express x1 slot a také VoIP karta spolupracující se zvukovým čipem Realtek ALC888T skrze 21pinový propojovací kabel. K této kartě připojíte standardní telefon, který je pak možné využívat jako běžný VoIP telefon pro komunikaci prostřednictvím Skype či jiného, podobného programu. Nevýhodou je, že tato karta vám zabere jeden PCI slot, přestože nevyužívá PCI sběrnici.


Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio PCI-E


SkyTel VoIP Card

Detailní pohled na desku


Takto vypadá dnes recenzovaná základní deska společnosti MSI. Jak je vidět na první pohled, PCB je opravdu identické s minule recenzovanou MSI P35 Neo2. Rozdíly najdeme pouze ve slotech pro paměti, kdy dnes recenzovaná deska podporuje nové, avšak stále ještě drahé DDR3 moduly, v osazených čipech (jiný zvukový čip; FireWire čip) a v použitém systému chlazení.

Budu se tedy z větší části opakovat, když řeknu, že rozmístění jednotlivých prvků na desce není špatné, ale mohlo by být lepší. Zejména poloha +12 V 8-pinového konektoru pro napájení procesoru určitě není nejvýhodnější, stejně tak nutnost vést kabeláž přes půlku desky ke konektoru Peripheral Power pro pomocné napájení slotů PCI-Express mi nepřijde jako nejlepší možnost. Floppy konektor umístěný na levé straně desky také není nic, za co bych desku mohl pochválit, daleko lépe by se vyjímal na spodním okraji.


Patice procesoru je obehnána systémem chlazení a prvky, které zajíšťují filtraci napájení pro procesor. Nalézt na desce můžeme celkem 4 zapouzdřené cívky v kombinaci s 12 MOSFETy. Za použití již výše zmíněných kvalitních kondenzátorů s pevným dielektrikem si deska jistě zalouží pochvalu, co se však týče filtrace napájení, pouze 4fázová stabilizace napětí procesoru je to naprosté minimum, které bychom od nové desky očekávali (nejlevnější základní desky mívají 3fázový stabilizátor). Situace tedy na chlup stejná jako v případě minule recenzované desky, rozdíl v ceně je však tak velký, že pouze čtyřfázové napájení u takto drahé desky je nutno brát jako mnohem větší negativum než v případě MSI P35 Neo2.


Patice procesoru a její okolí


Přechodka pro konektor pomocného napájení CPU


Pohled na sloty pro DDR3 paměti

Osadit desku našimi referenčními komponenty možné bylo, ale tak trochu s odřenýma ušima. Usazení chladiče CPU vyšlo opravdu na milimetr přesně. Detaily se můžete prohlédnout na fotografiích níže.
Ventilátor chladiče CPU se dotýkal systému chlazení desky


Vše vyšlo opravdu na milimetr přesně, kdyby byl náš chladič CPU jen nepatrně větší, nebylo by možné jej bez úprav na této desce použít

Levý dolní roh nabízí celkem 5 SATA portů, z nichž čtyři fialové ovládá SouthBridge ICHR9 a zbylý jeden modrý přídavný řadič Marvell, který se stará i o chod PATA řadiče. Reset paměti CMOS je realizován za pomoci tlačítka, které se nachází poblíž baterie. Celkem tři headery patří USB portům a nechybí ani povinný header pro připojení tlačítek Power/Reset a signalizačních LED diod. Oproti desce MSI P35 Neo2 zde navíc vidíme jeden header pro připojení FireWire, jinak je vše naprosto stejné.Další fotografie nabízí pohled na rozšiřující sloty. Deska nabízí po dvou slotech PCI, PCI-E x1 a také dva sloty PCI-E x16 pro grafickou kartu. Oba tyto sloty mají všechny piny, žlutý slot i přesto nabízí pouze 4 linky, přičemž sám o sobě disponuje pouze dvěma a zbytek si propůjčuje ze slotů PCI-E x1. Jinými slovy, v případě, že se rozhodnete použít tento slot, PCI-E 1x sloty budou nefunkční. Je to tedy typická vlastnost, na kterou jsme mohli narazit již u čipsetu Intel P965. Rychlost tohoto druhého slotu se dá nastavovat přímo v BIOSu. Rozdíly ve výkonu grafické karty ve slotu PCI-E x16 a PCI-E x4 jsme testovali u desky MSI P35 Neo2 a výsledky těchto testů najdete samozřejmě i v dnešních grafech.

Na obrázku níže, pod prvním slotem PCI-E x1 si můžete povšimnout také dvou jumperů, kterými je možnost manuálně měnit frekvenci FSB a to mezi hodnotami 200, 266 a 333 MHz FSB. Všimnout si také můžete konektoru označeného jako JSLIC1, ke kterému se připojuje přibalená VoIP karta.Následující fotografii popisují situaci po osazení desky naši referenční grafickou kartou. V případě prvního slotu je vše v pořádku až na přístup k jumperům pro změnu frekvence FSB, obsazení druhého slotu ale znemožňuje použít modrý SATA port. Přístup k tlačítku pro reset paměti CMOS je ztížen, ale nikoliv nemožný.


Osazení prvního slotu PCI-E x16 grafickou kartou


Osazení druhého slotu PCI-E x4 rozměrnou gr. kartou znemožňuje použít modrý SATA port

Máme za sebou první kapitolu, kde dnes recenzovaná desky ukázala velmi pěknou, nadstandardní výbavu a také ukázala, že používá stejné referenční PCB, jako její dvakrát levnější sestřička s názvem MSI P35 Neo2. Nebral bych to jako negativum v případě, že by se výrobce rozhodl použít lepší filtraci pro napájení procesoru, která mi u takto drahé desky nepřijde jako adekvátní. Na správné fungování desky to samozřejmě nemá vliv, ovšem pokud bychom srovnávali s konkurencí ve stejné cenové hladině značek jako Asus, Gigabyte nebo DFI, pak dnes testovaná MSI v tomto ohledu opravdu nedopadá nejlépe. Zklamáním je také přítomnost pouze jediné síťové karty v době, kdy i u levnějších desek najdeme síťové karty dvě. Každá mince má ale vždy dvě strany - u které jiné desky najdete přibalenou zvukovou kartu X-Fi a VoIP kartu?
reklama
Nejnovější články
Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík Na nejžhavější známé exoplanetě se rozpadá i molekulární vodík
Exoplaneta KELT-9b se řadí mezi horké Jupitery, ovšem ve skutečnosti má na svém povrchu i vyšší teplotu než některé hvězdy. Jde tak o dosud nejžhavější prostředí, jaké bylo kdy na cizím světě nalezeno a to má své důsledky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku
Společnost NZXT si připravila nové vodní chladiče Kraken, a sice sérii X-3 a také Z-3. Právě modely Z-3 budou mít ve svém vodním bloku/pumpě integrovaný také displej, na němž si budeme moci zobrazovat třeba animovaný gif. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích
Finská společnost Eve na sebe upozornila už vývojem hromadně financovaného počítače 2 v 1, a sice Eve V Surface Pro. Nyní následují hned tři modely stolních monitorů, které budou zajímat především hráče.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN
Společnost FriendlyElec přichází s další novinkou v podobě malých počítačů konkurujících známým Raspberry Pi. Tentokrát jde o NanoPi R2S, který je zajímavý nejen malými rozměry, ale také přítomností dvou portů GLAN.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem
Společnost EVGA si připravila novou verzi své klávesnice Z10, která disponuje pouze červeným podsvícením. Nyní tu máme EVGA Z10 RGB s barevným podsvícením, která byla ukázána už loni na Computexu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář