MSI P35 Neo a P35 Platinum v testu (srovnání DDR2 a DDR3)
4.6.2007, Lukáš Petříček, recenze
V dnešním testu se zaměříme na dvě základní desky od MSI s čipovou sadou Intel P35 Express - na MSI P35 Platinum a na MSI P35 Neo Combo. Čipová sada Intel P35 Express "Bearlake" přináší podporu DDR2 i DDR3 pamětí, a proto je zajímavou volbou, pokud si chcete nechat otevřenou možnost k budoucímu upgradu na DDR3 paměti...
Kapitoly článku:
- MSI P35 Neo a P35 Platinum v testu (srovnání DDR2 a DDR3)
- Testy výkonu
- Testy spotřeby a závěr
Testy spotřeby
Dále se již zaměříme na stále sledovanější parametr osobních počítačů, a to na spotřebu jednotlivých čipových sad, respektive základních desek. Rozdíly zde jsou poměrně malé. Nejnižší spotřebu vykazuje samozřejmě P35 s použitím DDR3 pamětí. Optimalizace DDR3 pro nižší spotřebu je zde zřetelná, ačkoliv nízké napájecí napětí DDR3 samozřejmě dělá největší rozdíly - zejména v zátěži.
Výkon a také spotřebu dále asi není třeba příliš komentovat. Situace se zde opakuje a nejnižší spotřeba je opět v případě použití DDR3 a čipové sady P35 Express. Spotřeba je měřena v zátěži, skóre (až na demo v Quake 4) je zde přepočteno z dosaženého výkonu příslušných testů a poměrem upraveno k obdobné číselné hodnotě spotřeby (pro snažší porovnání výkonu a spotřeby jednotlivých základních desek).
Zhodnocení a závěr
P35 je jistě krokem kupředu. Výhodou této nové čipové sady je zejména podpora 45 nm procesorů, 1333 MHz FSB sběrnice a také možná podpora DDR3 pamětí. Na druhou stranu, praktické rozdíly ve výkonu DDR2 a DDR3 pamětí jsou jen v řádu jednotek procent (zde musím dodat naštěstí, protože zde došlo díky zatím relativně nízkým taktům a vysokým latencím k propadu výkonu). Vzhledem k běžnému nasazení ale v tomto případě nevidím příliš velký rozdíl. 2x 1 GB modul je pro dvoukanálový řadič pamětí již běžné a s příchodem DDR3 tak bude možné přejít bez problémů na 2x 2 GB DDR3 SDRAM. Možná kapacita, a samozřejmě i pracovní frekvence, půjde s DDR3 strmě vzhůru. Již teď se podařilo s P35 DDR3 přetaktovat značně nad 2 GHz a další zlepšení na sebe jistě nenechají dlouho čekat. Je zřejmé, že s rychlejší pamětí se výkon podstatně zvýší, stejně jako tomu je v případě DDR2 a DDR pamětí. V případě DDR2 se výkon v extrémních případech, jako je tomu například u pakování ve WinRAR 3.62, může zvýšit o více než 10% v praktických testech výkonu.
V obou případech se jedná o výkonné řešení s poměrně nízkou spotřebou, a to i přesto, že je čipová sada zatím stále vyráběna 90 nm výrobním procesem. Přináší úpravy čipové sady i řadiče paměti a mírně vyšší výkon než P965. Zároveň také nižší spotřebu a s další verzí a die-shrinkem čipové sady na 65 nm můžeme v této oblasti čekat další, a poměrně výrazné, zlepšení.
Nesporná výhoda v případě MSI P35 Neo Combo je tedy zejména v podpoře obou standardů. Jak DDR2 pamětí, tak i podporu pro DDR3 - ačkoliv za cenu pouze dvou slotů pro každou z podporovaných paměťových technologií. Výraznější nástup DDR3 přijde zřejmě až příští rok, s klesající cenou a rychleji taktovanými moduly.
Přednosti MSI P35 Platinum vidím zejména v dobře zvládnutém chlazení, které by myslím zvládlo i větší overvolting všech částí systému bez větších potíží. Výkon je také nepatrně vyšší, ale rozdíly jsou tak malé, že je lze připočíst na vrub chybkám měření (případně nedozrálemu BIOSu).
Co říci úplně na závěr? P35 je výkonná čipová sada a efektivní řešení, které přináší mírný nárůst výkonu a spotřebu drží v přijatelných mezích. Chvíli jistě potrvá, než se vychytají všechny mušky, doladí ovladače a BIOSy a než se dostanou na trh vyladěné desky. Stejně tak tomu ale bylo i v případě čipové sady Intel P965 Express. Je samozřejmě možné, a taky velice pravděpodobné, že s vyladěním BIOSu a ovladačů se ještě dočkáme mírného výkonnostního nárůstu, ale v tomto směru bych již nečekal žádné "zázraky". Jedno je ale jisté již teď - pokud uvažujete o základní desce pro procesory Intel do nového počítače, desky s čipovou sadou Intel P35 Express jsou výbornou volbou. Výhodou je právě možný upgrade systému v podobě rychlejších 45 nm procesorů a DDR3 pamětí, které jsou již "za rohem"...
Za zapůjčení základních desek MSI děkujeme společnosti MSI.
Za zapůjčení paměťových modulů DDR3 děkujeme společnosti Qimonda.
Za zapůjčení paměťových modulů DDR3 děkujeme společnosti Qimonda.