reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

MSI Z97I GAMING AC: herní Mini-ITX

, , recenze
MSI Z97I GAMING AC: herní Mini-ITX
Dnes se podíváme na základní desku společnosti MSI, která kombinuje bohatou výbavu s formátem Mini-ITX. To je vzhledem k malým rozměrům desky složitá kombinace, tak se podívejme, jak se s tím výrobce popral.
Základní deska MSI Z97I GAMING AC je tedy herní deskou a dle toho vypadá i její výbava. Když ji shrneme, získáme následující:
 • Zvuk Audio Boost 2 s technologií Creative Sound Blaster Cinema 2
 • USB Audio Power
 • Síťové řešení Killer E2200 Game Networking, XSplit Gamecaster pro streaming obrazu přes síť
 • Připraveno pro SteamOS
 • Komponenty Military Class 4
 • Guard-Pro pro stabilitu
 • OC Genie 4 pro přetaktování
 • Gaming Device Port - porty pro herní periferie
 • MSI GAMING APP - herní aplikace
 • Click BIOS 4 s grafickou nástavbou
 • Software Command Center & Live Update 6


MSI Audio Boost 2


Co se týče zvuku, pak ten má na starosti především kodek Realtek ALC1150, který je v současnosti velmi oblíben. Navíc tu máme softwarovou nástavbu Creative Sound Blaster Cinema 2 starající se o 8kanálový zvuk nebo vytvoření virtuálního prostorového zvuku v prostých sluchátkách nebo pouze se dvěma reproduktory.Ani zde pak nechybí oddělené audio obvody od zbytku desky, což znázorní červená LED cestička, jež se po zapnutí desky rozsvítí. Slibovat si od toho můžeme nižší rušení, k čemuž má posloužit také EMI štítek kodeku, čili ono malé černé pouzdro na desce s označením Audio Boost. Dále nám MSI slibuje kvalitní audio kondenzátory, pozlacené audio konektory a také sluchátkový zesilovač, jenž zvládne sluchátka s impedancí až 600 ohmů. Jde tedy o obvyklou výbavu moderní desky.

Specialitkou desek MSI je však USB Audio Power zajišťující samostatné napájení dvou spodních portů USB 3.0, jež má mít napětí přesně 5 V, které bude stabilní. Určeno je především pro kvalitní externí USB DAC a jiná zvuková zařízení.


Killer E2200: u herní desky nezbytnost


Tedy alespoň z pohledu výrobců. Herní deska bez herní síťovky, taková snad dnes ani neexistuje. Jde přitom především o prioritizaci síťového provozu, v němž jsou upřednostněny packety aplikací, od nichž očekáváme co nejkratší odezvu.Konkrétně se zde uplatní síťový čip Atheros Killer E2205 a vedle něj můžeme zmínit také XSplit Gamecaster, čili software určený pro záznam nebo živé vysílání obrazu, abychom se mohli se svým herním stylem pochlubit na serverech Twitch, YouTube, UStream a dalších.


Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0 přímo "z krabice"


Jednou z největších předností této desky jsou moderní rozhraní 802.11ac a Bluetooth 4.0, přičemž to první nabídne propustnost až 867 Mbps a to druhé pak 25 Mbps. Samozřejmostí je podpora Intel WiDi, neboť samotný modul vyrobila společnost Intel, takže budeme moci přenášet obraz i vzduchem. O zajištění dobrého příjmu se postarají dvě externí antény.


Military Class 4 a šest fází


Komponenty Military Class 4 mají posloužit ke stabilitě a dlouhé výdrži celé desky, přičemž mezi ně patří Hi-c CAP - malé a efektivní kondenzátory, Super Ferrite Choke - výkonné a efektivní cívky a Dark CAP - kondenzátory s hliníkovým jádrem a životností 10.000 hodin při nejvyšší povolené teplotě. Krom toho je deska chráněna vůči vlhkosti, každý její port je chráněn proti elektrostatickým výbojům a vadit nemají ani vysoké teploty, ale ty výrobce nijak neupřesnil.


 

Gaming Device Port: USB vyhrazeno pro herní ovladače


U této desky často platí, že co je červené, to má nějakou herní funkci. Odpovídá to i dvěma červeným portům USB 2.0 a jednomu PS/2, jež mají poskytnout rychlejší odezvu a pohotové reakce, a to především při využití myši. To mají být "herní benefity" a když se podíváme na ty technické, pak mezi nimi je 3x více zlata než u ostatních konektorů, delší životnost portu a odolnost vůči oxidaci. Ať se na to dívám jakkoliv, stále mi vychází, že jedinou výhodou těchto konektorů je silnější vrstva zlata.


OC Genie 4 pro snadnější přetaktování a další software


OC Genie dobře známe jako technologii určenou pro automatické přetaktování komponent, což platí pro paměti, procesor a grafickou kartu. MSI se chlubí až 20% zvýšením výkonu, což v případě dnešních procesorů není žádný problém, ale v případě karet a pamětí už ano. Nicméně právě proto je tam ono kouzelné slovíčko "až". Vedle toho tu máme také Gaming App, která nabídne tři hlavní výkonnostní profily - Silent, Gaming a OC.Samozřejmostí je dnes BIOS s grafickou nástavbou pro ovládání myší, čili v tomto případě Click BIOS 4. Další softwarová nabídka zahrnuje Live Update 6 pro aktualizace ovladačů, BIOSu a softwaru, Command Center umožní ladit systém, čili i taktovat v pohodlí systému Windows a posledním nabízeným softwarem je v Command Center integrovaný RAMdisk, s jehož pomocí si můžeme z části operační paměti vytvořit velmi rychlý disk a zrychlit si třeba načítání úrovní hry.

reklama
reklama
reklama
reklama