Nanoxia – nanotechnologie pro ventilátory

Nanoxia – nanotechnologie pro ventilátory
, , recenze
Poněkud senzační titulek má základ v popisu dnes představených ventilátorů firmou Nanoxia. Ta se chlubí, že ložiska ventilátorů FX08, FX09 a FX12 byla vyrobena s přispěním nanotechnologií a původně byla určena pro průmyslové účely. My se ale podíváme, zda mají co přinést i „obyčejným“ uživatelům.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Nanoxia – nanotechnologie pro ventilátory
  2. Nanoxia FX09
  3. Nanoxia FX12
  4. Testy průtoku vzduchu
  5. Závěrečné hodnocení
reklama
Společnost Nanoxia působí v Německu a spolupracuje s firmou Xen Micro GmbH, což je ale spíše obchodní partner. Nanoxia na svých stránkách říká, že se snaží nabízet spolehlivé produkty, což se snaží dokázat poskytováním 10leté záruční lhůty a říká, že její ventilátory jsou schopny poskytovat stoprocentní výkony i v extrémních podmínkách.Ucho zákazníka však dnes více zbystří při zaslechnutí zmínky o nanotechnologiích. Takto vyvinutá ložiska by prý ventilátorům také dovolila, aby fungovaly pod vodou, ale jinak se spíše hodí pro zajištění dlouhé životnosti při neměnné hlučnosti, protože ložiska zabraňují usazování nečistot, tedy hlavně prachu. O hlučnosti se také Nanoxia zmiňuje, že je mimořádně nízká, ale to nakonec budeme moci posoudit.Na druhou stranu dlouhou výdrž ventilátorů v extrémních podmínkách jen těžko otestujeme, tak nám musí stačit ujištění Nanoxie a poskytovaná záruka. I když ta stejně dobře jako upřímně podaná ruka může znamenat reklamní trik výrobce. Ventilátory by také dle specifikací měly vydržet běžet po 150.000 hodin, což je kolem 17 a půl roku. Podívejme se ale už na samotné ventilátory, které jsou zatím jedinými produkty, které tato firma nabízí.

Jedná se o tři klasické velikosti – 80 / 92 / 120 mm s tloušťkou ráměčku 25 mm. 80mm verze se dodávají tři s rychlostmi 1600, 2200 a 3000 RPM. 92mm ventilátory jsou dva o 1400 a 2200 RPM a nakonec 120mm jsou také dva a dosahují 1250 a 2000 RPM. Všechny tyto rychlosti otáčení však můžete u těchto verzí dle libosti upravovat, protože každý ventilátor má v balení také přiložen zátěžový potenciometr pro regulaci otáček, jenž se montuje do PCI záslepky vaší skříně.To je v případě jednoho ventilátoru ve skříni jistě dobrá volba, ale pokud byste chtěli mít v počítači tři či dokonce víc, záslepky s regulací by se již staly přítěží. To je možná také důvod, proč Nanoxia nabízí více modelů různých rychlostí, aby se potenciometry kdyžtak nemusely ani využít.A dalším prvkem příslušenství jsou čtyři silikonové sloupky. Ty využijete pro rychlou a snadnou montáž ventilátorů ke skříni a měly by posloužit tak, že ztlumí vibrace vzniklé rotací lopatek. Tyto sloupky samozřejmě nejsou žádná novinka a používá je již dlouhou dobu například firma Sharkoon nebo právě zmíněná Noctua.


Ventilátory Nanoxia FX08


Dorazily k nám dva zástupci nejrychlejšího modelu FX08, tedy s otáčkami 3000 RPM. Pro účely testování musí stačit a není třeba zkoušet i méně výkonné verze, když si otáčky této můžeme pohodlně snížit. FX08 se dodává ve fešné papírové krabičce s černo-zeleným zbarvením, skrz niž prosvítá kus ventilátoru, montážní sloupky i potenciometr na záslepce. A aby se komponenty uvnitř nesmíchaly do jedné změti, jsou navíc uloženy na černém plastovém výlisku, kde má každý své pevné místo. To ostatně platí pro všechny modely z nabídky Nanoxie.Všechny ventilátory Nanoxia mají také stejný design – svítivě zelené průsvitné rotory (UV-reaktivní) a rovněž průsvitné, ale tmavě šedé rámečky. Skrze kryt motoru můžeme vidět i čtyři namotané cívky. Provedení je jinak pěkné a nemám k němu výhrady. Lopatky čiště navazují na střed rotoru, samy o sobě jsou čisté, bez otřepů a odstup lopatek od vnitřní strany rámečku činí ve všech místech shodně cca 1,2 mm.Modely
FX08-1600
FX08-2200
FX08-3000
Rozměry
80 x 80 x 25
80 x 80 x 25
80 x 80 x 25
Otáčky
1600 RPM
2200 RPM
3000 RPM
Spotřeba
0,6 W
0,76 W
2,76 W
Tlak (mm H2O)
1,21
1,39
3,21
Hlučnost
9 dBA
18 dBA
27 dBA
Průtok (m3/h; CFM)
32,5; 19,4
54,35; 32,45
79,52; 45.75
Napětí
4 - 13 V
4 - 13 V
4 - 13 V
Životnost (hodiny)
150.000
150.000
150.000
Záruční lhůta
10 let
10 let
10 letNapájení je realizováno pomocí 50centimetrového kabelu s flexem, který je zakončen černým třipinovým konektorem. Díky dodávanému regulátoru otáček můžete tuto délku nastavit o dalších 50 centimetrů, takže napájení dosáhne ve skříni kamkoliv.
Hlučnost ventilátoru


Na základních 3000 RPM je tento ventilátor malý křikloun, ale se svým výkonem dokáže po hladké desce stolu docela schopně drandit. Na 2000 RPM se pak již velmi zklidní, ale i s odstupem několika metrů je jeho vzduch od lopatek ve ztichlé místnosti stále zachytitelný. Pochvalu zaslouží motorek, který se při tom projevuje jen velmi slabounkým vrčením, které ani nestojí za řeč. Na 1500 RPM ventilátor již v podstatě ztichne a o to víc vynikne vrčení motorku, ale, jak říkám, není to vůbec nic hrozného, naopak. 80mm verze se tedy předvedly v tomto ohledu velice dobře.
reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář