reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

NEC EA232WMi: ideální do kanceláře?

, , recenze
NEC EA232WMi: ideální do kanceláře?
NEC si pro nás připravil monitor s e-IPS panelem, W-LED podsvícením a hlavně kvalitním podáním barev. Jak si vede v konkurenci ostatních i levnějších e-IPS panelů? Ponořte se do recenze NEC EA232WMi.
NEC EA232WMi: ideální do kanceláře?

Pozorovací úhly


V poslední době se s e-IPS monitory roztrhl pytel. Tato technologie sice poskytuje obvykle kvalitní podání barev a kvalitní pozorovací úhly, má však také svá úskalí. Oproti xVA technologii dostává černá barva při pohledu ze strany nádech modré až fialové. NEC má jemnou povrchovou úpravu, avšak s dobrým antireflexem. Není až natolik jemná, aby získávala odlesky od okolí.


Kontrast


Propagovaný kontrast od výrobce je 1000:1. Maximální kontrast tuto hodnotu dokonce přesáhl, 1182:1. Průměrný kontrast ze všech měřených hodnot je 997:1. To už odpovídá udávané hodnotě. V tomto ohledu tedy NEC přesně dodržel to, co slíbil.


Rozložení kontrastu


Podívejme se na rozložení kontrastu po ploše monitoru. Zde již tak růžová situace není. V pravém horním rohu dochází k průsvitům a tím i ke snížení kontrastu na 573:1.

Jinak je však kontrast velmi vyrovnaný. Nebýt toho jednoho průsvitu, je kontrast naprosto perfektní a nemám, co bych mu vytkl. Nezapomeňme, že onen průsvit může být způsoben konkrétním kusem. Před zakoupením tedy doporučuji si monitor prohlédnout v noci/tmě. Jakmile nebude trpět průsvity v okrajích, tak máte, co do kontrastu, ideální monitor.


Průběh jasu


Při regulaci jasu jsem byl velmi, ale opravdu velmi mile překvapen. Maximální hodnota 270 cd/m2 přesahuje o 20 cd/m2 papírovou hodnotu. To se může hodit při práci za přímého osvětlení. Naopak v noci máte možnost snížit jas až na 6 cd/m2. Možnosti regulace jsou tedy na perfektní úrovni.

Také je velmi pozitivní i průběh regulace. Jde totiž o lineární závislost bez sebemenších odchylek. Prostě paráda.


Stabilita jasu


Protože se jedná o monitor s LED podsvícením, je náběh jasu nepostřehnutelný. Ihned po zapnutí tedy můžete monitor používat v plném rozsahu.


Podsvícení


Podsvícení je lehce horším aspektem tohoto monitoru. Sice je ve spodní části relativně rovnoměrné, ale kraje jsou tmavší. Zde na měření bílé barvy nelze pozorovat průsvity na okrajích, protože pixely propouští své maximum. Průsvity lze pozorovat pouze na černé ploše. To jen pro připomenutí.


Průměrné podsvícení má hodnotu 242 cd/m2. To už lépe odpovídá udávané hodnotě 250 cd/m2. Je tedy vidět, že výrobce si podobné měření také provádí a optimalizuje si podsvícení pro konkrétní panel.


reklama
reklama
reklama