NEC MobilePro 200E - Solidní lowend

NEC MobilePro 200E - Solidní lowend
, , recenze
Pokud někdo před PDA-středně-znalým našincem vysloví slovo "kapesní počítač", pak se dotyčné osobě většinou vybaví jako první značky typu Palm, HP iPAQ, Sony, Fujitsu Siemens nebo Toshiba. PDA značky NEC nepatří v našich končinách zrovna k masovým záležitostem, o to větší jsem měl radost, když se mi do rukou pro recenzi dostal přístroj NEC MobilePro 200E, který ač lowend, má některé vlastnosti, které by mu mohli závidět i dražší konkurenti.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
 1. NEC MobilePro 200E - Solidní lowend
 2. Systém a Screenshoty
 3. NEC MobilePro 200E - Ano či ne?
reklama
Jak již bylo naznačeno, v PDA oblasti u nás poměrně neznámá firma NEC se po modelech NEC MobilePro P300E a NEC MobilePro P300, vybavených procesory StrongARM, rozhodla nabídnout PDA fanouškům i přístroj s procesorem Intel XScale - PXA250. Vzhledem k taktu 200 MHz je jasné, že jde o lowendový stroj, který má ale několik příjemných vlastností, podívejme se tedy na něj...

Nejdříve, jak je dobrým zvykem, technické specifikace:
 • Procesor Intel PXA250 na 200 MHz
 • 64 MB RAM (36,45 MB k dispozici) a 32 MB ROM (5,2 MB Flash Disk)
 • Transreflexivní displej rozlišení 240 x 320 schopný zobrazit 65536 barev
 • 4 aplikační tlačítka
 • 4cestný ovládací kurzor
 • Jog dial
 • REC buton
 • SD slot
 • IrDA
 • Client USB
 • Zvuk 18bitový ADC a DAC
 • Integrovaný reproduktor i mikrofon
 • 3,5 mm jack
 • LiIon akumulátor zajistí až 8 hodin provozu
 • Váha 120 g
 • Rozměry 76,8 x 122,5 x 11,3 mm
Zatímco váha je stejná jako u HP iPAQu H1915, šířka i délka je o něco větší, zato je ale NEC tenčí, jinými slovy, NEC MobilePro 200E je oproti HP iPAQu H1915 prostě "placatější".


Ve stylové krabici se skrývá vedle vlastního PDA a dalších obvyklostí ještě CD s češtinou firmy Moravia-Consulting a futrál, který je u lowendu skutečně onou pověstnou třešničkou na dortu. Manuál zvící 76 stran je sice dostupný pouze na CD ve formě digitální, ale nemusíte se bát, je tu i do češtiny přeložená příručka pro rychlý start, kterou ocení zejména absolutní nováčci v oboru.
Designu PDA na první pohled dominuje obří ovladač tvaru pivního soudku, jinak kastle NECu je provedena ve stříbrném matu, který je ale možná až příliš odrazivý. Pokud pracujete na přímém slunci, vytvoří se kolem displeje zlatě zářící obdélník, trochu tmavší odstín by určitě neuškodil.

Displej je podsvícený celkem 6 LEDkami a jeho viditelnost je pod různými úhly velmi solidní, ale, ruku na srdce, kdo si kupuje PDA proto, aby se na něj díval pod úhlem stopětatřicet stupňů šikmo zleva? Každý uživatel u každého PDA si časem vyhledá jistý nejlepší pozorovací úhel a podvědomě pak hýbá hlavou nebo končetinou tak, aby viděl co nejlépe. Navíc, když přijde na věc, tak pro někoho může být omezená viditelnost displeje i kladem, protože vám aspoň nikdo "neciví do karet".

Jak je vidět z fotografie vpravo, NEC není vybaven vyměnitelným akumulátorem, povšimněte si také v dolní části přepínače, jeho přehozením se provádí hard reset (resp. deaktivuje napájení z akumulátoru).

Aplikační tlačítka jsou velmi mírně zapuštěná ve dvou hladkých "osmičkách" a mačkají se jedna radost. Tečka vlevo je mikrofon, mřížka vpravo reproduktor, dole je port pro USB propojení a AC adaptér.

Ovládací kurzor je jedna z nejlepších věcí, které může NEC nabídnout. Oproti takovému Dell Aximu X5 prakticky neexistují přehmaty a díky faktu, že jde o jeden z nejpříjemnějších ovladačů na trhu, mu člověk i odpustí, že neumí stisknutí uprostřed jako potvrzovací akci. Další výhoda - NEC se díky němu výborně drží v jedné ruce (oproti jiným vyklouzávajícím přístrojům) a musím říct, že je to jedno z mála PDA, které se skutečně pohodlně dá ovládat křížovým ovladačem jen levačkou. Ovladač je navíc mírně prohloubený, takže při držení přístroj zaujme velmi stabilní polohu a vy můžete klidně číst nebo listovat.

Dvě kontrolky vpravo nahoře (jako by vypadly z virtuálního oka Toshiby e740) slouží pro signalizaci alarmů i dobíjení, které je zde vyřešeno velmi mazaně - kontrolka svítí do doby než se akumulátor nabije, nebo-li, až se NEC nabije, kontrolka zhasne. Dále zleva: Stylus, zapínací tlačítko (po jeho stisknutí krátce před vlastním zapnutím PDA čeveně blikne kotrolka), SD slot a infraport.
Použitý jack je zde naštěstí standardní velikosti 3,5 mm. I když by se mohlo zdát, že jeho umístění na pravém boku dole je poněkud krkolomné, oceníte jej v případě, že máte sluchátka vybavná konektorem s pravoúhlým zakončením - NECky si dáte do kapsy "hlavou dolů" a i po zasunutí jacku do zdířky zůstávají tlačítka blíže po ruce a přitom se Vám mezi prsty nemotá kábl, který jde bokem, dobré... NEC Vám samozřejmě jako všechna ostatní Pocket PC přehraje s patřičným softem téměř libovolný multimediální soubor, takže i NEC MobilePro 200E lze použít jako MP3man, který Vám zpříjemní nejednu nudnou cestovní chvilku.

NEC se rozhodl použít dvoupolohový jog rocker, který zvládne i potvrzovací stisk, což je nadmíru šikovná věc. Mimochodem, jog je jedna z věcí, které mi chybí u T|T, jistě každý kdo jej kdy vyzkoušel (třeba u průkopníka Sony) mi dá za pravdu, že se tomuto chytrému kolečku velice těžce odvyká. REC button je komfortní velikosti a snadno při ruce, níže je pak vidět reset.


Kolébka je přiměřeně stabilní, decentně provedená a plní svoji funkci i s nabíječkou tak jak má k plné spokojenosti uživatele.
reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala