reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NEC ND-4551: DVD-RAM, LabelFlash a kvalita

28.3.2006, Jan Dedek, recenze
NEC ND-4551: DVD-RAM, LabelFlash a kvalita
Protože jsme ještě nerecenzovali vypalovačku s podporou technologie LabelFlash, tak to dnes napravujeme. I když už se na našem trhu objevuje model ND-4571A, my se podíváme na jeho staršího bratříčka NEC ND-4551A. Tak jako ostatní výrobci začlenil NEC do této vypalovačky podporu zápisu DVD-RAM, LabelFlash už je jen taková třešnička na dortu. A jak všechny tyto technologie pracují v praxi se dozvíte v tomto článku.

Představení mechaniky


Jak bývá u NECů obvyklé, přinesete si domů bulk verzi vypalovačky. To znamená, že si domů přinesete pouze samotnou mechaniku v igelitovém pytlíku bez jakéhokoli vybavení.Mechanika má stejný design jako její předchůdci, tedy modely NEC ND-35xx. Kdyby na ní nebyl nalepen štítek a na čele plotny nebyla vylisována loga, jednotlivé modely od sebe nerozeznáte.

Po namontování do počítače a jeho spuštění Vás mechanika mile překvapí tichým chodem (mechanických částí, netýká se roztáčení disků), pevností konstrukce plotny a jejím kvalitním protiprachovým utěsněním.Její střídmý design navíc nepůsobí rušivě. Do testu jsme obdrželi mechaniku s čelním panelem v barvě klasické počítačové šedi, pořídit se dají i modely s černým a stříbrným čelem, a to za stejnou cenu.


DesignDesign čelního panelu se drží současného trendu, nachází se zde tlačítko pro vysunutí a zasunutí plotny a také indikační dioda, která při čtení i při pálení svítí, respektive bliká zeleně, což je trochu nepříjemné. Dvě barvy by nebyly na škodu.Zadní panel je osazen konektorem Peripheral Power (napájení), IDE konektorem, propojkami sloužícími k nastavení MASTER, SLAVE, CS a konektory analogového a digitálního audia.


Co najdete uvnitř

Uvnitř najdete základní desku složenou ze dvou částí. Na větší jsou umístěny ovládací čipy a paměti. Na menší desce, která je umístěna v čele vypalovačky, je umístěno ovládání mechaniky a indikační dioda.Ovládací čipset se sestává z hlavního čipu NEC D63645GM a pomocného čipu NEC C3345GC.

Spodní plechový kryt má na sobě nalepeno také protiprachové těsnění, stejně jako plotna vypalovačky.Následující obrázek ukazuje umístění optické hlavy a jejího vedení na dvou tyčích, v záběru v pravé horní části je také vidět hlava otáčení disku.Jak taková optická hlava vypadá zblízka je ukázáno na následujícím obrázku, uprostřed optické hlavy vyniká čočka, která zaměřuje paprsek laseru při vypalování.Další obrázek přibližuje mechanismus pohonu optické hlavy, který je ukrytý pod základní deskou s tištěnými spoji. Je zde vidět i spodní část optické hlavy a uchycení motoru pohonu roztáčení disku.
SpecifikaceRychlost zápisu DVDDVD+R DL 8x
DVD-R DL 4x
DVD+R 16x
DVD-R 16x
Rychlost přepisu DVDDVD-RAM 5x
DVD+RW 8x
DVD-RW 6x
Rychlost čtení DVD16x
Rychlost zápisu CD48x
Rychlost přepisu CD32x
Rychlost čtení CD48x
Přístupová doba160ms DVD
140ms CD
Velikost vyrovnávací paměti2MB
RozhraníPATA 33
Podporované formáty DVD +CDDVD-ROM
DVD±R/RW
DVD±R DL
DVD-Video
CD-R/RW
CD-ROM Mode1,2, CD-DA, CD Extra, CD-I FMV, CD-Text, CD-Plus, CD-Bridge, Photo-CD, Video CD,
CD-ROM XA, Hybrid CD
Metody zápisu DVD + CDDisk at Once
Track at Once
Session at Once
Multisession
Variable or Fixed Packet writing
Rozměry148 x 42 x 190 mm (šířka x výška x hloubka)
ČipsetD63645GM
C3345GC
Hmotnost< 0,9 kg


Média list: NEC ND-4551A

Z výrobního štítku vypalovačky se dozvíte datum a místo výroby, sériové číslo modelu a jeho název. Štítek navíc obsahuje i schéma zapojení zadního panelu.
Technologie


JustLink
Tato technologie zabraňuje podtečení bufferu.

ACTOPC (active optimum power calibration)
Dynamické sledování energie zápisu a optimální nastavení výkonu pro zápis podle média v reálném čase.


LabelFlash
Technologie umožňující vytvořit popisek disku přímo ve vypalovačce, tedy bez použití externích nástrojů.

reklama