Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NEC P242W: sen webového grafika?

8.8.2013, Pavel Kovač, recenze
NEC P242W: sen webového grafika?
Dnešní trend 16:9 či dokonce 21:9 naštěstí míjí grafické monitory. NEC si samozřejmě uvědomuje, že na práci je daleko lepší 16:10, a tak si pro nás přichystal sRGB monitor s úhlopříčkou 24". Navíc si přichystal simulaci Rec. 709 pro filmový průmysl.

Struktura displejeNEC P242W pixel (struktura displeje)

AH-IPS struktura pixelu NEC P242W (klikněte pro zvětšení)


Pokud se podíváme makroobjektivem na strukturu obrazovky, tak nám potvrdí doměnku, že jde o AH-IPS. Dalšího komentáře asi není ani moc třeba. Jde totiž docela o standard.


Teplota bílého bodu


Teplota barev při změně jasu je u levných monitorů dost problém. Často se setkáme se změnou v barevném podání i v rozsahu 500 K. To je zkrátka hodně vidět už i pro nezkušené oko. Naštěstí grafické monitory obsahují obvody, co tento jev kompenzují, a tím pádem se barvy při změně jasu nemění.


NEC P242W závislost teploty bílé na jasu


Také rozložení barev po ploše monitoru je u grafických monitorů více než dobré. Tentokrát je rozdíl v barvách 193 K, což je lehce víc než již zmiňované EIZO CX240. Ovšem stále se jedná o hodně dobrý výsledek. Pokud nepožadujete ultimátní kvalitu, která stejně nemusí být zřetelná, tak je NEC P242W opravdu skvělým kouskem i v barvách. Tedy prozatím.


NEC P242W rozložení teploty bíléOdchylka dE a barevný gamut


Pokud jste si přečetli specifikace monitoru, tak jistě víte, že jde o sRGB monitor. Díky tomu se tento monitor hodí na webovou grafiku a film. Navíc díky použití Rec. 709 standardu je pro filmy takřka ideální. Navíc v OSD menu si můžete naprosto libovolně měnit (tedy v rámci sRGB) gamut v x y souřadnicích. Je potřeba k takovému procesu mít sondu. Okem tyto jemné odchylky zkrátka neprovedete.


NEC P242W gamut CIE 1931

Gamut CIE 1931


NEC P242W gamut CIE 1976

Gamut CIE 1976


Gamut tedy prakticky přesně odpovídá sRGB, resp. Rec. 709, a to ihned po zapnutí monitoru. Takže ve výsledku je opravdu tento monitor snem každého webového grafika.


NEC P242W dE profil sRGB

Profil sRGB


Dokazuje to i slušná odchylka ΔE2000=0,58 v režimu sRGB. Nyní si asi říkáte, že to až taková sláva není. Ale než začnete psát horlivé komentáře, tak dočtěte celou tuto kapitolu.


NEC P242W dE profil 6500K

Profil 6500 K


A abych vás dlouho nenapínal, tak se podíváme na režim s 6500 K. Zde je odchylka daleko lepší. ΔE2000=0,66. No není to krása? Ihned po zapnutí monitoru máte takřka ideální barvy.

Nyní bychom si mohli rozebírat do nekonečna spoustu dalších profilů, osobních nastavení, ale nemá to moc smysl. Důležité je, že monitor má barvy již v základu velmi dobré, a pokud si je chcete upravit, tak máte možnost přes OSD. Můžete si měnit koordináty x y bílého bodu, modré, červené a zelené barvy. Takže možnosti jsou opravdu široké.


Kalibrace


Pokud monitor ještě zkalibrujete přes ICC profil, tak dojde ke zlepšení barev. Samozřejmě zde je hodně v rukou samotného programu a v tom, jak si s kalibrací poradí. Výsledky tedy mohou být rozdílné. Tentokrát také nepřipojím profil k recenzi, protože to nemá smysl. Mohl by více uškodit než pomoci. Pokud nemáte sondu, tak si jej nastavte do režimu 6 500 K (v praxi se ukázala hodnota 6 200 K ještě o kousíček lepší, resp. bližší reálným 6 500 K) a dál monitor ani nenastavujte.


NEC P242W dE kalibrované barvy

Kalibrované přes ICC profil


NEC P242W barevná změna


NEC P242W LUT křivka


A co si tedy myslet o monitoru, co má grafické ambice na web a film? Jen to nejlepší. V podstatě nenaleznete větší chybu v barvách, jasu, kontrastu či jiném graficky důležitém tématu. Zkrátka vše je, jak má být. Snad jen jediné, co by mohl mít monitor lepší, je podání modré barvy, které není zcela 100%. Ovšem stále více než dobré. Pokud vám tedy je EIZO CS230 kvůli svému rozlišení 1080p málo, tak je NEC ideální alternativou.