NEC P242W: sen webového grafika?
, Pavel Kovač, recenze

Dnešní trend 16:9 či dokonce 21:9 naštěstí míjí grafické monitory. NEC si samozřejmě uvědomuje, že na práci je daleko lepší 16:10, a tak si pro nás přichystal sRGB monitor s úhlopříčkou 24". Navíc si přichystal simulaci Rec. 709 pro filmový průmysl.

Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje a testy barev
- Interpolace, regulace podsvícení a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Interpolace obrazu při nižším rozlišení (1280×1024)
Kvalita interpolace je dnes téměř ustálená na konstantní hodnotě u všech monitorů. NEC není výjimka.
Regulace jasu
Regulovat jas lze dnes v podstatě třemi způsoby. První a neklasičtější je pomocí PWM. Tedy pomocí pulzně šířkové modulace (blikání LED). Další je takzvaně lineární způsob, kdy je jas regulován pomocí snižování napětí na LED. Poslední je v podstatě také PWM, ale na zcela jiné frekvenci, než je pro lidské oko běžné. A právě takový je NEC. Frekvence blikání je 8,08 kHz, tedy zhruba 40× vyšší frekvence, než je běžné. Takovéto blikání oku rozhodně vadit nebude.
Trošku však u monitoru vadilo slyšitelné pískání zdroje. Ano, je to záležitost konkrétního kusu, ale i tak je potřeba si na to dát pozor před koupí.

Spotřeba
Protože je jas regulován pomocí podsvícení jen v určitém rozsahu, tak je asi jasné, že i spotřeba bude obdobně "pokřivená". Tedy ve smyslu pokřiveného grafu. Maximální spotřeba činní 26 W, což je více než slušné. Hlavně s uvážením, že jde o grafický monitor.
Spotřeba při 120 cd/m2 je 16,5 W.

Dnes testovaný monitor má světelný výkon 1,813 lm/W, což je více než dobré. Opět se ukazuje, že grafický monitor dokáže konkurovat ve spotřebě běžným kouskům. Inu, dnes jsou procesory již hodně výkonné a málo energeticky náročné.