reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Nechte se přenést do digitálního světa MP3

, , recenze
Diamond Rio PMP300 to zvládne.
Společnost Diamond Multimedia můžeme bezpochyby zařadit k průkopníkům v oblasti MP3 hudby. Jako jeden z prvních výrobců přišel Diamond na trh s MP3 přehrávačem, ovšem nejvíce na sebe upoutal soudním sporem s RIAA (asociací nahrávacích společností), která Diamond a jeho Rio obvinila z porušování autorských práv. Tento nesmyslný spor nakonec skončil úspěšněji pro Diamond a MP3 přehrávače dostaly zelenou.

Rio PMP300 je prvním modelem MP3 přehrávače z dílen Diamond a dnes už je překonán svými následníky, ať už vylepšenými Rio PMP300 Special Edition (se 64MB interní paměti), ale především novým modelem Rio 500.

Rio PMP300Na první pohled
Diamond Rio PMP300 je MP3 přehrávač s 32MB interní paměti a CompactFlash slotem pro vložení paměťové flash karty. S počítačem komunikuje přes paralelní port, k čemuž slouží dodávaný kabel (připojení k paralelnímu portu je průchozí). Kromě toho je Rio PMP300 vybaven konektorem (klasický 3,5mm jack) pro připojení sluchátek nebo aktivních reproduktorů. Rio PMP300 je dodáván v zajímavé papírové krabici, ve které nechybí, kromě již zmiňovaného paralelního kabelu, ani sluchátka, instalační CD disk, disk s ukázkovými MP3 soubory, podrobná uživatelská příručka (bohužel jen v angličtině) a registrační karta.

Instalace
Rio PMP300 je samostatný přístroj, tudíž ho jako takový není nutné instalovat. Ovšem jediným způsobem, jak dostat do paměti Ria MP3 skladby, je připojit jej k paralelnímu portu počítače a MP3 soubory do něj nahrát. K tomu slouží program Rio Manager umožňující také přehrávat MP3 soubory a hudební CD disky. Jeho design je sice pěkný, ale ovládání se mi nezdálo příliš intuitivní. Jakmile se s ním ale naučíte pracovat, jde to celkem snadno.

Kromě Rio Managera si můžete nainstalovat i Music Match Jukebox 2.51 (existuje ale už verze 4.1), což je software pro archivaci, přehrávání hudebních CD, zvukových souborů a umožňuje také MP3 "nahrávat" (enkódovat) přímo z CD disku.

Design
MP3 přehrávače nejsou limitovány velikostí kazety nebo CD disku (snad jen flash kartou) , proto umožňují designerům zmenšit rozměry na rozumné minimum, aby se ještě daly pohodlně ovládat. I design Ria je příjemný a rozměry natolik malé, že se dá vložit i do kapsičky u košile (konkrétně jsou rozměry 9,0x6,5x1,5cm). Přehrávač je vybaven i klipem (dá se odšroubovat), který umožňuje jeho zavěšení na opasek.

Nahrávání MP3
Softwarové vybavení Rio PMP300 není nijak oslnivé. Kromě toho, že je staršího data, je určeno pouze pro Windows 95/98. Jste-li uživatelé Windows NT, máte prostě smůlu, což vám potvrdí i FAQ stránky Diamondu vztahující se k Riu. Software pro NTčka prostě není a hned tak nebude. Pod Windows 9x funguje nahrávání MP3 skladeb z hudebních CD disků a jejich následný download do přehrávače bez problémů. I přes paralelní připojení je download velmi rychlý, naplnění celých 32MB interní paměti zabere přibližně čtyři minuty (paralelní port musí být samozřejmě nastaven na EPP/ECP mód). Škoda jen, že není možné skladby naopak z Ria stáhnout do počítače, mnozí uživatelé by to určitě uvítali, zvláště kdyby bylo možné takto přenášet libovolné soubory, nejen MP3. Kolik skladeb, resp. minut hudby, se do 32MB paměti Ria vejde, závisí na použitém stupni komprese, v CD kvalitě (128kb/s) to představuje cca 30 minut.

Přehrávání MP3
Stěžejní funkcí Rio PMP300 je samozřejmě přehrávat MP3 skladby. Tady si Rio počíná velmi dobře, nezaznamenali jsme žádné problémy. Kvalita zvuku závisí na použité kompresi, při 128kb/s je rozdíl mezi CD diskem a MP3 neznatelný. Dodávaná sluchátka nejsou z nejkvalitnějších, ale běžnému uživateli bohatě postačují. Výhodou Ria (a obecně všech MP3 přehrávačů) je, že neobsahují žádné pohyblivé části, tudíž zvuk nepřeskakuje a přehrávače mají malou spotřebu. Rio PMP300 je napájem jedinou tužkovou baterií, jejíž kapacita vystačí asi na 12 hodin přehrávání.

Ovládání a možnosti Ria
Ovládací prvky Ria jsou podobné těm, jenž najdete například na CD přehrávačích. To zahrnuje klasické funkce – play/pause, vpřed, vzad, stop (dvě stisknutí stopky vypne celý přehrávač), zesílení/zeslabení, náhodné přehrávání (random), opakování přehrávání (repeat) a “A-B” (označení určitého úseku a jeho opakované přehrávání). Všechny tyto ovládací prvky jsou soustředěny uprostřed čelního panelu, nad nimi je umístěn displej, který zobrazuje pořadí skladby, odehranou dobu, kompresní poměr, signalizuje zapnutí funkcí jako jsou random, repeat, A-B, intro a stav baterie. Bohužel nezobrazuje názvy skladeb.

Na horní straně přehrávače jsou vedle konektoru pro sluchátka umístěna další tři ovládací tlačítka – intro (přehrává prvních 10 sekund každé skladby), EQ (umožňuje zvolit equalizační křivku, ovšem pouze výběrem z přednastavených možností) a MENU (zobrazuje informace o kapacitě paměti). Kromě interní paměti lze do Ria vložit i externí flash kartu, která funguje jako “samostatná jednotka”. Není možné uložit jednu část MP3 skladby do interní paměti a druhou do externí, při downloadu je nutné zvolit paměť, na kterou se skladba uloží. Také informace o paměti jsou zobrazovány jednotlivě.

Posledním ovládacím prvkem je posuvný přepínač “HOLD” na levém boku, kterým lze zablokovat ostatní ovládací prvky, třeba když máte přehrávač v kapse a nechcete, aby si přehrávač dělal co chtěl. Pokud chcete přístroj dále ovládat, je nutné nejprve tento přepínač odblokovat.

Rio PMP300 umí přehrávat MP3 soubory s kompresním stupněm až 320kb/s a dokonce i s proměnným bitstreamem (jen tuto skutečnost neumí zobrazit na displeji).

Klady:
  1. Rychlý přenos MP3 souborů do přehrávače.
  2. Klip (odstranitelný) pro zavěšení na opasek.
  3. Podrobná uživatelská příručka, bohužel jen v angličtině.
  4. Paralelní konektor je průchozí.
  5. Zablokování přepínačem “HOLD” je indikováno na displeji.

Zápory:
  1. Ovládací software pouze pro Windows 95/98.
  2. Neumožňuje stahovat souboury zpět do počítače.
  3. Nemá vestavěný mikrofon a tudíž neumožňuje nahrávat např. rozhovor apod.
  4. Nezobrazuje názvy skladeb.
  5. Se slabými bateriemi se občas samovolně zapíná a vypíná.

Závěrem
Jako přehrávač MP3 skladeb funguje Rio PMP300 výborně, další využití však prakticky nemá. Neumožňuje například nahrávat zvuky (použití místo diktafonu) ani soubory z přehrávače přenést zpět do počítače. Dalším, dle mého názoru výrazným mínusem je softwarové vybavení pouze pro Windows 95/98. Naopak kladně musím zhodnotit rychlost přenosu skladeb, i přes použití paralelního portu.
K testování zapůjčil: LEVI International
reklama
reklama
reklama