Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nízkoprofilové chladiče v testu

14.10.2010, Jan Vítek, srovnávací test
Nízkoprofilové chladiče v testu
Tématem pro dnešní srovnávací test se staly tři nízkoprofilové chladiče, tedy takové, které se hodí do nízkých počítačových skříní. Takové se používají především pro HTPC, tedy domácí multimediální PC a my se podíváme, jaké možnosti nám testované trio skýtá.

Arctic Freezer 11 LP


Novinka z dílen švýcarské firmy Artic dostala označení Freezer 11 LP, a jde tedy o pokračovatele slavné řady. Určen je výhradně pro procesory Intel Core do socketů LGA 775 a 1156, přičemž absence podpory LGA 1366 naznačuje, že na plnohodnotné Core i7 by již nemusel stačit. Tomu se ale nemůžeme divit.Výrobce tento model zabalil stejně jako ostatní hardware poslední dobou, a sice do dvou pevných průhledných plastových skořápek, které můžeme snadno rozpojit, ale také bez problémů zase složit dohromady. Odpadá tedy odstřihávání okrajů nůžkami a osobně bych rád Arcticu za toto inteligentní řešení poděkoval.

Model
Arctic Freezer 11 LP
Rozměry
115 x 106 x 53 mm
Hmotnost
255 g
Materiál
hliník, měď, 2x heatpipe
Ventilátor
92 mm
900 - 2000 RPM (PWM)
27 CFM
0,4 Sone
Fluidní dynamická ložiska
Kompatibilita
LGA 1156/775

Ze specifikací se dozvíme, že chladič oplývá dvěma heatpipe, měděnou základnou a hliníkovými žebry, což je naprosto běžné provedení. Tato žebra jsou tenká a mají pouze 0,3 mm s cca milimetrovými rozestupy. Jejich pravidelnost hlídají ohlé konce, které se o sebe vzájemně opírají a pak nám stejně poslouží také měděné heatpipe s průměrem 6 mm.Zpracování chladiče je jasně vidět na fotografii zde vespodu. Uprostřed trůní malá základna s aplikovanou pastou Arctic MX-2 a na tu jsou naletovány heatpipe. Ty rozvádějí teplo do spodní části žeber, ale především pak i do vzdálenějších částí, které jsou nejvíce vystaveny proudu vzduchu od ventilátoru. To je vcelku rozumné provedení.

Ventilátor s průměrem 92 mm má celkem 11 bílých lopatek a je umístěn ve velkém černém rámečku. Když na něj zkusíme zatlačit, tak zjistíme, že jeho uložení je díky měkkým ramenům pružné, což přispěje k pohlcování vibrací motorku. Napájení je realizováno pomocí čtyřpinového konektoru, z čehož lze bezpečně určit, že otáčky budou regulovány pomocí PWM (Pulse Width Modulation), tedy využitím krátkých tvrdých pulzů plného napětí a ne jeho snížením.Základna je malá, ale i tak pokryje celý heatspreader a heatpipe vypadají, že jsou s ní kvalitně spojeny. Pasty je však na ní na můj vkus více než dost, a tak bych doporučoval ji setřít a aplikovat po svém, pokud tedy máme z čeho. Po použití chladiče jsem také zkusil zjistit, jestli na ní nejsou nějaké nerovnosti, což se nepotvrdilo.
Příslušenství


Pod chladičem se v balení skrývá drobné příslušenství, kam patří dva plastové kusy černého rámečku, jenž se zajistí drobnými částmi ze sáčku se samolepkou výrobce. Pro upevnění samotného chladiče využijeme čtyři dlouhé šroubky a na to vše se připravíme pomocí srozumitelného manuálu s ilustracemi.
Instalace


Instalační procedura tedy probíhá tak, že na holou základní desku přiložíme seshora oba kusy rámečku, otvory v jejich koncích zasuneme dále do desky bílé rozvírací trny a ty zajistíme černými jazýčky. Zde jsme narazili ale na jeden problém spojený s naší základní deskou Gigabyte GA-H57M-USB3. Vyznačený prostor pro montáž chladiče totiž konce dodávaných rámečků přesahovaly a v jednom bodě instalaci vadily cívky základní desky. Rámeček jsme tedy museli trošku seříznout, aby se vešel na své místo.Dále je vhodné si tako zvolit, v jaké orientaci bude chladič umístěn. Pokud budou heatpipe vodorovně s klasickou orientací paměťových modulů, neměl by vznikout problém, ale pokud to bude svisle, může se snadno stát, že nejbližší paměťový slot nebude použitelný.

Poslední krok je jinak jasný. Chladič přiložíme na socket, protáhneme jeho otvory šroubky a ty postupně až nadoraz upevníme v umístěném rámečku. Freezer 11 LP pak drží díky nim velmi pevně a ani se nehne.