Noctua NH-U12P a NT-H1 - vyplatí se?

Noctua NH-U12P a NT-H1 - vyplatí se?
, , recenze
O dobrém výkonu chladičů Noctua NH-U12 už dobře víme, ale před nedávnem se začala dodávat nová verze s ventilátory NF-P12 a my se přesvědčíme, jak si povede oproti starší sestavě NH-U12 + ventilátor NF-S12. A nakonec si předvedeme teplovodivou pastu NT-H1.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Rakouská společnost Noctua před nedávnem vychrlila na její možnosti velké množství produktů, kde se ukázal především nový ventilátor NF-P12, jehož pochvalnou recenzi si můžete přečíst zde. Představila se také teplovodivá pasta NT-H1 a před několika dny také ventilátor NF-B9, jenž se svým designem ukazuje jako hybrid vycházející z modelů NF-S12 a NF-P12.

Jak se můžeme dočíst na stránkách této firmy, verze chladiče NH-U12S byla již po příchodu dnes testované novinky zařazena mezi výběhové (discontinued) produkty vedle samostatného pasivu NH-U12. Nadále se tedy budeme setkávat v obchodech pouze s verzí NH-U12P, a tak se sluší a patří se přesvědčit, co nám tato verze oproti starší přinese. Krok firmy Noctua je zcela zřejmý. Ventilátor NF-S12 je designovaný pro takové použití, kde nebude vadit jeho schopnost vyvinout pouze nevelký statický tlak, což je například pozice skříňového ventilátoru u nerestriktivních mřížek či jako pomaloběžný ventilátor u pasivů s designem podobným Scythe Ninja. Oproti tomu NF-P12 je dělaný právě pro takové prostředí, kde se musí postarat o překonání překážek, a hodí se tedy pro napájecí zdroje a chladiče s hustým žebrováním, jako je právě NH-U12, nebo ještě lépe tepelné výměníky vodního chlazení. Logicky by tedy měl při stejných otáčkách podávat daleko lepší výkon než starší verze a o tom se dnes také přesvědčíme.

A nakonec tu máme připravenou teplovodivou pastu NT-H1, která je ve své oblasti prvotinou společnosti Noctua. Utká se s klasickou bílou teplovodivou pastou, která se "každému" válí v šuplíku, aniž bychom věděli, od koho vůbec je a také s kvalitní pastou Arctic Cooling MX-2. Na tuto pastu se podíváme nyní.


Noctua NT-H1


Noctua svou první samostatně prodejnou teplovodivou pastu představila v listopadu minulého roku a začala s ní nyní nahrazovat doposud používanou tubu s neidentifikovatelnou bílou silikonovou pastou. NT-H1 se chlubí snadným užitím, že nepotřebuje zahoření, stabilitou, nulovou el. vodivostí a samozřejmě vysokou tepelnou vodivostí, což je asi tak vše, co bychom od podobného výrobku chtěli mít. Ale otázkou je samozřejmě realita.Pasta se dodává v plastovém výlisku, kde si o jejích vlastnostech můžete počíst na papírovém štítku. Objem pasty je 1,4 mililitru, což má vystačit na 15 použití. Měrná hmotnost je 2,49 g/cm3 a pasta by dle informací výrobce měla ještě dobře pracovat při -50 °C po 110 °C, ale doporučeně je to -40 °C po 90 °C. Z toho vyplývá, že tento model je vhodný také pro využití s kompresorovými chladiči, kde se dosahuje záporných hodnot na celsiově stupnici. Více informací výrobce neuvádí, snad kromě toho, že nedoporučuje nanesenou pastu používat déle než 3 roky.Jak je z fotografie výše patrné, pasta má šedou barvu a neroztéká se. Noctua její složení popisuje jako směs s různými mikročásticemi, ale jinak ani v tomto směru o ní nepodává více informací. Opusťme tedy na moment tuto pastu, abychom si mohli představit chladič Noctua NH-U12P.
reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře