reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Noctua NH-U12P a NT-H1 - vyplatí se?

, , recenze
Noctua NH-U12P a NT-H1 - vyplatí se?
O dobrém výkonu chladičů Noctua NH-U12 už dobře víme, ale před nedávnem se začala dodávat nová verze s ventilátory NF-P12 a my se přesvědčíme, jak si povede oproti starší sestavě NH-U12 + ventilátor NF-S12. A nakonec si předvedeme teplovodivou pastu NT-H1.
Noctua NH-U12P a NT-H1 - vyplatí se?
Kapitoly článku:
Rakouská společnost Noctua před nedávnem vychrlila na její možnosti velké množství produktů, kde se ukázal především nový ventilátor NF-P12, jehož pochvalnou recenzi si můžete přečíst zde. Představila se také teplovodivá pasta NT-H1 a před několika dny také ventilátor NF-B9, jenž se svým designem ukazuje jako hybrid vycházející z modelů NF-S12 a NF-P12.

Jak se můžeme dočíst na stránkách této firmy, verze chladiče NH-U12S byla již po příchodu dnes testované novinky zařazena mezi výběhové (discontinued) produkty vedle samostatného pasivu NH-U12. Nadále se tedy budeme setkávat v obchodech pouze s verzí NH-U12P, a tak se sluší a patří se přesvědčit, co nám tato verze oproti starší přinese. Krok firmy Noctua je zcela zřejmý. Ventilátor NF-S12 je designovaný pro takové použití, kde nebude vadit jeho schopnost vyvinout pouze nevelký statický tlak, což je například pozice skříňového ventilátoru u nerestriktivních mřížek či jako pomaloběžný ventilátor u pasivů s designem podobným Scythe Ninja. Oproti tomu NF-P12 je dělaný právě pro takové prostředí, kde se musí postarat o překonání překážek, a hodí se tedy pro napájecí zdroje a chladiče s hustým žebrováním, jako je právě NH-U12, nebo ještě lépe tepelné výměníky vodního chlazení. Logicky by tedy měl při stejných otáčkách podávat daleko lepší výkon než starší verze a o tom se dnes také přesvědčíme.

A nakonec tu máme připravenou teplovodivou pastu NT-H1, která je ve své oblasti prvotinou společnosti Noctua. Utká se s klasickou bílou teplovodivou pastou, která se "každému" válí v šuplíku, aniž bychom věděli, od koho vůbec je a také s kvalitní pastou Arctic Cooling MX-2. Na tuto pastu se podíváme nyní.


Noctua NT-H1


Noctua svou první samostatně prodejnou teplovodivou pastu představila v listopadu minulého roku a začala s ní nyní nahrazovat doposud používanou tubu s neidentifikovatelnou bílou silikonovou pastou. NT-H1 se chlubí snadným užitím, že nepotřebuje zahoření, stabilitou, nulovou el. vodivostí a samozřejmě vysokou tepelnou vodivostí, což je asi tak vše, co bychom od podobného výrobku chtěli mít. Ale otázkou je samozřejmě realita.Pasta se dodává v plastovém výlisku, kde si o jejích vlastnostech můžete počíst na papírovém štítku. Objem pasty je 1,4 mililitru, což má vystačit na 15 použití. Měrná hmotnost je 2,49 g/cm3 a pasta by dle informací výrobce měla ještě dobře pracovat při -50 °C po 110 °C, ale doporučeně je to -40 °C po 90 °C. Z toho vyplývá, že tento model je vhodný také pro využití s kompresorovými chladiči, kde se dosahuje záporných hodnot na celsiově stupnici. Více informací výrobce neuvádí, snad kromě toho, že nedoporučuje nanesenou pastu používat déle než 3 roky.Jak je z fotografie výše patrné, pasta má šedou barvu a neroztéká se. Noctua její složení popisuje jako směs s různými mikročásticemi, ale jinak ani v tomto směru o ní nepodává více informací. Opusťme tedy na moment tuto pastu, abychom si mohli představit chladič Noctua NH-U12P.
reklama
reklama
reklama