Noctua NH-U12P a NT-H1 - vyplatí se?

Noctua NH-U12P a NT-H1 - vyplatí se?
, , recenze
O dobrém výkonu chladičů Noctua NH-U12 už dobře víme, ale před nedávnem se začala dodávat nová verze s ventilátory NF-P12 a my se přesvědčíme, jak si povede oproti starší sestavě NH-U12 + ventilátor NF-S12. A nakonec si předvedeme teplovodivou pastu NT-H1.
K oblíbeným
reklama

Noctua NH-U12P


Balení nejnovějšího chladiče Noctua se drží předem nastolené linie. Jedná se o malou krabici s typicky hnědomodrým potiskem, kde je uvnitř chladič uzavřen v dalším kartónovém obalu a příslušenství má také vlastní krabičku. A jak je vidět nad web adresou firmy, v balení dostaneme také právě představenou pastu NT-H1.Model
Noctua NH-U12P
Rozměry - pasiv
158 x 126 x 71 mm
Rozměry - celkově
158 x 126 x 95 mm
Hmotnost
600 g + 170 g (ventilátor)
Materiál
měď - základna a heatpipe
hliník - žebroví
poniklováno
Kompatibilita
Intel LGA 775
AMD AM2/AM2+
Záruka
6 let

Na pasivní části chladiče se nic podstatného nezměnilo, ale také ani nebylo třeba, když funguje tak, jak má. Oproti zcela původní verzi NH-U12 byla pouze trochu poupravena žebra. První verze tohoto chladiče totiž nemohla být nainstalována v libovolném natočení (míněno po 90° samozřejmě) a aby se toto změnilo, musely být v žebrech vytvořeny otvory vedle heatpipe, jimiž lze prostrčit šroubovák a jím dole utáhnout šrouby s pružinami. Dále si můžeme všimnout vyraženého loga firmy na horním žebru a poniklovaných heatpipe, které byly původně bez povrchové úpravy.


Noctua NF-P12
bez adaptérů
s L.N.A.
s U.L.N.A.
Otáčky (RPM) +/- 10 %
1300
1100
900
Průtok vzduchu (m3/h)
92,3
78,5
63,4
Statický Tlak (mm H2O)
1,68
1,43
1,21
Hlučnost (dBA)
19,8
16,9
12,6
Napětí / Proud
12 V / 0,09 A
MTBF
> 150.000 h

Jak je vidět, ventilátor NF-P12 na chladiči drží i bez kovových pružin, ale ne dost pevně, takže je nutné jej dodatečně zajistit. Noctua v příslušenství dodává dvě sady pružných drátů, takže si můžete na chladič nasadit až dva ventilátory. Dole si můžeme podrobněji prohlédnout vrchní logo a také způsob, jakým ventilátor doléhá na žebra.Základna je samozřejmě také z mědi, pouze s povrchovou úpravou, aby se vzhled chladiče ucelil. Vychází z ní čtyři blízko položené heatpipe, které jsou posléze naletovány na žebra. V základně si můžeme také všimnout čtyřech závitů. Ty použijeme pro instalaci retenčních rámečků pro různé sockety.Styčná plocha je jinak vybroušena standardně bez citelných rýh, takže ani zde se překvapení nekoná. Nejnovější verze je tedy ve své podstatě stará dobrá Noctua NH-U12, pouze obohacená o zmíněné úpravy.
Příslušenství


V bílé krabičce vedle chladiče máme veškeré příslušenství pro instalaci na procesory v socketech AMD AM2 a Intel LGA 775. Zapomenout musíme na instalaci na starší AMD sockety (754, 939, 940), pokud ovšem nemáme k dispozici patřičný zadní rámeček na základní desku - takový, jehož závity prostupují dvěma montážními otvory v PCB. Jinak by se ještě daly sehnat trochu delší šroubky, které by dosáhly až pod úroveň desky.Vedle dvou sáčků s montážními kity je tu ještě třetí sáček s ostatními prvky, kde najdeme jednoduše zpracovaný křížový šroubovák, s nímž snadno dosáhneme skrz otvory v žebrech až dospod chladiče, dále tubu s teplovodivou pastou NT-H1, čtyři pružné drátky pro instalaci ventilátorů, L.N.A. a U.L.N.A. adaptéry pro snížení otáček a také pásky určené pro přilepení mezi ventilátor a chladič. Ty by měly snížit přenos vibrací.
reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek