reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Noctua NH-U12P a NT-H1 - vyplatí se?

, , recenze
Noctua NH-U12P a NT-H1 - vyplatí se?
O dobrém výkonu chladičů Noctua NH-U12 už dobře víme, ale před nedávnem se začala dodávat nová verze s ventilátory NF-P12 a my se přesvědčíme, jak si povede oproti starší sestavě NH-U12 + ventilátor NF-S12. A nakonec si předvedeme teplovodivou pastu NT-H1.

Noctua NH-U12P


Balení nejnovějšího chladiče Noctua se drží předem nastolené linie. Jedná se o malou krabici s typicky hnědomodrým potiskem, kde je uvnitř chladič uzavřen v dalším kartónovém obalu a příslušenství má také vlastní krabičku. A jak je vidět nad web adresou firmy, v balení dostaneme také právě představenou pastu NT-H1.Model
Noctua NH-U12P
Rozměry - pasiv
158 x 126 x 71 mm
Rozměry - celkově
158 x 126 x 95 mm
Hmotnost
600 g + 170 g (ventilátor)
Materiál
měď - základna a heatpipe
hliník - žebroví
poniklováno
Kompatibilita
Intel LGA 775
AMD AM2/AM2+
Záruka
6 let

Na pasivní části chladiče se nic podstatného nezměnilo, ale také ani nebylo třeba, když funguje tak, jak má. Oproti zcela původní verzi NH-U12 byla pouze trochu poupravena žebra. První verze tohoto chladiče totiž nemohla být nainstalována v libovolném natočení (míněno po 90° samozřejmě) a aby se toto změnilo, musely být v žebrech vytvořeny otvory vedle heatpipe, jimiž lze prostrčit šroubovák a jím dole utáhnout šrouby s pružinami. Dále si můžeme všimnout vyraženého loga firmy na horním žebru a poniklovaných heatpipe, které byly původně bez povrchové úpravy.


Noctua NF-P12
bez adaptérů
s L.N.A.
s U.L.N.A.
Otáčky (RPM) +/- 10 %
1300
1100
900
Průtok vzduchu (m3/h)
92,3
78,5
63,4
Statický Tlak (mm H2O)
1,68
1,43
1,21
Hlučnost (dBA)
19,8
16,9
12,6
Napětí / Proud
12 V / 0,09 A
MTBF
> 150.000 h

Jak je vidět, ventilátor NF-P12 na chladiči drží i bez kovových pružin, ale ne dost pevně, takže je nutné jej dodatečně zajistit. Noctua v příslušenství dodává dvě sady pružných drátů, takže si můžete na chladič nasadit až dva ventilátory. Dole si můžeme podrobněji prohlédnout vrchní logo a také způsob, jakým ventilátor doléhá na žebra.Základna je samozřejmě také z mědi, pouze s povrchovou úpravou, aby se vzhled chladiče ucelil. Vychází z ní čtyři blízko položené heatpipe, které jsou posléze naletovány na žebra. V základně si můžeme také všimnout čtyřech závitů. Ty použijeme pro instalaci retenčních rámečků pro různé sockety.Styčná plocha je jinak vybroušena standardně bez citelných rýh, takže ani zde se překvapení nekoná. Nejnovější verze je tedy ve své podstatě stará dobrá Noctua NH-U12, pouze obohacená o zmíněné úpravy.
Příslušenství


V bílé krabičce vedle chladiče máme veškeré příslušenství pro instalaci na procesory v socketech AMD AM2 a Intel LGA 775. Zapomenout musíme na instalaci na starší AMD sockety (754, 939, 940), pokud ovšem nemáme k dispozici patřičný zadní rámeček na základní desku - takový, jehož závity prostupují dvěma montážními otvory v PCB. Jinak by se ještě daly sehnat trochu delší šroubky, které by dosáhly až pod úroveň desky.Vedle dvou sáčků s montážními kity je tu ještě třetí sáček s ostatními prvky, kde najdeme jednoduše zpracovaný křížový šroubovák, s nímž snadno dosáhneme skrz otvory v žebrech až dospod chladiče, dále tubu s teplovodivou pastou NT-H1, čtyři pružné drátky pro instalaci ventilátorů, L.N.A. a U.L.N.A. adaptéry pro snížení otáček a také pásky určené pro přilepení mezi ventilátor a chladič. Ty by měly snížit přenos vibrací.
reklama
reklama
reklama
reklama