Noctua NH-U12S a U14S: výkonné věže

Noctua NH-U12S a U14S: výkonné věže
, , recenze
Dnes se podíváme na nabídku firmy Noctua, která v ní má mimo jiné 2 procesorové chladiče NH-U12S a NH-U14S, jež se liší svou velikostí, ale ne zpracováním. Oba jsou to výkonné procesorové chladiče typu věž a bude zajímavé zjistit, jaké jsou mezi nimi rozdíly.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Jako první přichází na řadu menší model, čili Noctua NH-U12S, jejž můžeme vidět jako moderní náhradu za postarší, ale stále velmi dobrý model Noctua NH-U12P, který často využíváme pro srovnání výkonu jednotlivých modelů a nejinak tomu bude i dnes. Nový U12S je vybaven jednou duální heatpipe navíc a modernějším ventilátorem, což jsou dva hlavní rozdíly, které mu mají dopomoci poskytnout vyšší výkon.
 


Přichází k nám v klasickém hnědo-bílém elegantním balení, které se snaží být také ekologické a využívá téměř výhradně recyklovaný papír až na malé sáčky s drobným příslušenstvím. Chladič je v něm ale bezpečně uschován, takže by měl dorazit bez úhony.Model
Noctua NH-U12S
Rozměry
158 x 125 x 71 mm
Hmotnost
755 g (s ventilátorem)
Materiál
5x 6mm heatpipe, hliníková žebra, měděná základna
Ventilátor NF-F12 PWM
120 x 120 x 25 mm
1500 - 300 RPM (PWM) +/- 10 %)
až 93,4 m3/h
až 22,4 dBA
až 0,6 W
MTBF 150 000 hodin
Kompatibilita
SecuFirm2
Intel LGA 775, 1155, 1156, 1366, 2011
AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2(+)
Verze
pouze tato

Tento chladič se tedy může pochlubit pěti heatpipe, které jsou v těle pasivu rozvedeny tak, aby zasahovaly především tu část, kterou bude profukovat ventilátor. Co se týče něj, jedná se o model NF-F12 PWM, jejž jsme měli v samostatné recenzi, takže se můžete i v ní přesvědčit o jeho výborných kvalitách. Však za ně dostal ocenění TREFA.


Zpracování chladiče


Noctua se u svých chladičů nikdy nesnaží o nějaký výjimečný vzhled, jímž by se odlišila od ostatních, takže její modely nemají žádnou plastovou "kapotáž", natož pak LED a jiné zbytečnosti. Jde o holé pasivy s připevněnými ventilátory, které se snaží zaujmout spíše čistým a funkčním zpracováním.Vidět tak můžeme naprosto pravidelné rozestupy mezi žebry, snad až na ty krajní, za což ale může spíše manipulace s chladičem při balení než výroba. Heatpipe jsou také holé a nemají na svých koncích žádné kryty, takže na tomto chladiči v podstatě nemáme co objevovat a můžeme se omezit na jeho strohý popis.

Máme tu tedy klasický věžovitý chladič s hliníkovými žebry o tloušťce 0,4 mm a 1,5mm rozestupy. Skrz jejich masu prochází celkem deset trubic pěti duálních heatpipe s průměrem 6 mm, které jsou rovnoměrně rozprostřeny. Opticky to připomíná stranu s hodnotou pět na hrací kostce.Strany žeber jsou pak zahnuté, aby se o sebe jednotlivá žebra mohla opírat, což jednak celou kostrunkci zpevní a také je tak vytvořen tunel, jímž bude nucen proudit vzduch. Vespodu máme základnu s již připravenou částí montážního systému SecuFirm2. Ten můžeme považovat za výhodu chladičů Noctua, neboť tato firma obvykle ke svým starším chladičům poskytuje nové díly pro montáž zdarma vždy, když se objeví nový socket, který to vyžaduje.Základna je vytvořena ze spodní měděné části a vrchní hliníkové, mezi nimiž jsou uzavřeny heatpipe. Měď, čili základna a heatpipe, jsou zde samozřejmě poniklované, takže mají stejnou barvu jako hliník. To má ale ještě jednu funkci, a sice zabránění korozi v letovaných spojích, což byl občasný problém u prvních chladičů Noctua, které ještě poniklované části neměly.Styčná plocha sama o sobě je pak rovná a velmi pěkně a bez kazu vybroušena


Příslušenství


Jako obvykle nám Noctua rozdělila příslušenství na sadu pro Intel, sadu pro AMD a univerzální díly, kam patří jednak kabely s odpory pro jednorázové snížení otáček ventilátorů (pro každý tu jsou dva), teplovodivá pasta NT-H1, jednoduchý křížový šroubovák, pak také šroubky a silikonové rohy, kdybyste se rozhodli zakoupit a připojit ještě jeden ventilátor a ne zrovna nějaký model od firmy Noctua. Dále dostaneme nalepovací kovové logo Noctua pro tahání trička a nakonec tu je manuál.


- klikněte pro zvětšení -


Instalace


Montáž chladiče na sockety AMD, což je náš případ, je velmi jednoduchá, ovšem daní za to je nemožnost libovolného natočení na socketu. Chladič tak kopíruje rozložení montážních otvorů,čili jeho delší strana je orientována ve stejném směru jako otvory s větší roztečí.Pro instalaci si ponecháme originální zadní rámeček, který jsme dostali k základní desce. Na jeho vyvýšené závity pak nasuneme čtyři plastové distanční sloupky, na ně dvě kovové spony a zajistíme je šroubky. Pak už jen namažeme procesor teplovodivou pastou a přišroubujeme na něj chladič, z nějž ale předtím sundáme ventilátor. To jde snadno a rychle díky drátovým sponám.

Na socketech Intel si už orientaci chladiče pochopitelně můžeme zvolit, protože jeho otvory jsou rozmístěny do čtverce. Jinak je ale systém montáže stejný jako u AMD, pouze využijeme jiné díly, a to i dodávaný zadní rámeček. Na něj také nasuneme distanční sloupky, následně spony a ty zajistíme už ne šroubky, ale matkami. Instalace je tedy v obou případech velmi snadná, škoda jen malé flexibility u AMD.Co se týče odstupu chladiče od základní desky, pak ten je v oblasti pamětí 37 mm, ovšem je třeba říci, že v našem případě chladič nad paměťové sloty ani nezasahoval.
reklama
Nejnovější články
Nový byznys Opery? Neúspěch si prý vynahrazuje lichvářskými půjčkami Nový byznys Opery? Neúspěch si prý vynahrazuje lichvářskými půjčkami
Opera byla kdysi poměrně oblíbeným internetovým prohlížečem. Poněvadž ale prohlížeč Google Chrome vše převálcoval, zkouší to dnes s aplikacemi pro půjčování peněz v chudších zemích s vysokými úroky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
HPE varuje své zákazníky před nedostatkem CPU Intel v celém roce 2020 HPE varuje své zákazníky před nedostatkem CPU Intel v celém roce 2020
Společnost Hewlett Packard Enterprise upozornila své zákazníky na to, že sama očekává nedostatek procesorů Intel, který má přetrvat v celém tomto roce. Doporučuje jim také, aby zvážili jiné možnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 5600 XT byl vylepšen, jak se to ovšem projeví? Radeon RX 5600 XT byl vylepšen, jak se to ovšem projeví?
Grafické karty Radeon RX 5600 XT by se měly zítra dostat na trh ideálně už s novými BIOSy, pokud jde o dosud známé modely firem Sapphire a PowerColor, které dostaly lepší nastavení pamětí a GPU. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA Ampere GA103 a GA104: první specifikace nových GeForce? NVIDIA Ampere GA103 a GA104: první specifikace nových GeForce?
Zatímco informace o zrychlování karet AMD Radeon RX 5600 XT jsou zcela reálné, údaje o Ampere GA103 a GA104 od NVIDIE můžeme brát zatím s velkou rezervou. I když je zmiňuje server VideoCardz jako obecně důvěryhodný zdroj.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
V čem se budou lidé prohánět po Měsíci? Lexus ukazuje návrhy lunárních vozidel V čem se budou lidé prohánět po Měsíci? Lexus ukazuje návrhy lunárních vozidel
Jak to bude jednou vypadat na Měsíci, až bude pro lidstvo běžné pořádat na něj výlety a zájezdy? Společnost Lexus představila sedm návrhů lunárních dopravních prostředků, na kterých by mohli návštěvníci Měsíce jezdit.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková