Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový AMD A10 6790K a výkon ve Windows 8.1

28.11.2013, Jan Vítek, recenze
Nový AMD A10 6790K a výkon ve Windows 8.1
Společnost AMD se rozhodla ještě před příchodem chystaných APU Kaveri přijít s novým APU řady Richland. Jedná se o A10-6790K, jehož specifikace se blíží nejvýkonnějšímu modelu celé řady. My si dnes vyzkoušíme jeho výkon ve Windows 8.1 s novými benchmarky.
Tato kapitola se bude věnovat spotřebě i poměru výkonu a spotřeby a zde nám posloužil měřák Voltcraft Energy Check 3000. Pochopitelně není možné s tímto vybavením přístrojově měřit pouze spotřebu procesorů, a tak se musíme spokojit pouze se spotřebou celých sestav, což znamená všech komponentů plus ztrát napájecího zdroje. Aspoň monitor zůstává stranou.


Spotřeba


V tomto ohledu nemůžeme čekat žádné změny v porovnání s tím, co už jsme o APU Trinity a Richland zjistili. Nicméně v tomto testu jsme měli starý Trinity A10-5700, jehož TDP bylo stanoveno na 65 W a vedle něj tu je nový A10-5790K s nesporně vyšším výkonem, ovšem rovněž vyšší TDP, a to 100 W. To se musí při srovnání obou APU pochopitelně projevit a mimochodem by to mělo víceméně odpovídat i výsledkům minulého testu, jenž se týkal nových APU Richland obecně.

Spotřeba v klidovém režimu je téměř totožná, což je dobré východisko. Počítač v domácnosti totiž po většinu doby pracuje právě spíše v klidovém režimu, takže je dobrá zpráva, že jinak výkonnější A10-6790K není v klidovém režimu žravější.

Ovšem v dalších testech tu máme už zcela jiné výsledky. Čím více jader se zapojí, tím větší rozdíl ve spotřebě nakonec je. Za vyšší výkon se zde tedy platí, a to především v případě stoprocentní zátěže procesoru.