reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NZXT Source 210 Elite: moderní základ

29.1.2013, Jan Vítek, recenze
NZXT Source 210 Elite: moderní základ
Po velké skříni Define XL R2 vhodné pro náročné uživatele se podíváme na model od firmy NZXT, který je naopak nabízen jako levný model pro běžné sestavy založené na deskách formátu ATX. Vybrat si přitom budeme moci mezi černým a bílým provedením...
Kapitoly článku:

Instalace komponent


Nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, která je založena na procesoru Phenom II X6, jenž dnes už sice není kvůli Bulldozerům tak aktuální, ale zde jde především o jeho vysokou spotřebu reprezentovanou 120W TDP.

Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
  • Procesor: AMD Phenom II X6 1100T - 120W TDP
  • Chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
  • Grafická karta: MSI NX8800GTS T2D32OE - NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB RAM
  • Pevný disk: 2x 1TB Samsung HD103SJ
  • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W


Instalace komponent proběhla bez větších problémů. V případě kabelu EPS bylo nejvhodnější jej protáhnout skrz velký otvor v trayi ještě před umístěním základní desky, protože ty menší zablokoval vrchní ventilátor. Z toho je ale vidět, že základní deska má nad sebou dostatek prostoru na to, abychom na ni mohli nainstalovat i velký procesorový chladič v libovolné orientaci a ten neblokoval místo pro vrchní ventilátory.
- klikněte pro zvětšení -


S pevnými disky už je to horší, neboť je nutné je do šachty zasunovat z prostoru základní desky, takže možná budete muset předtím vysunout některou z karet. Řešením je využít spodní pozice, ovšem když disk dáme nahoru a před něj ventilátor, pak ten se může postarat i o chlazení grafické karty. Ze šachty pak vykukuje téměř polovina disku, takže ten zasahuje téměř až k okraji základní desky formátu ATX. Kvůli zapojeným konektorům v kartě a samotném disku tak nebude dobře možné jej dát ani před kratší grafiku, jakou je naše GeForce 8800 GTS.
- klikněte pro zvětšení -


Správa kabeláže zde nebude problém. Skříň není tak velká, abychom měli problém s nedostatečnou délkou kabelů a spíše se budeme muset snažit, aby ty nezabíraly příliš místa u pevných disků. K tomu by se hodila kupa plastových pásek pro jejich upevnění, ovšem dostaneme pouze dvě. Nicméně v každém hobby marketu je prodávají po stovkách za rozumnou cenu.


Chlazení skříně


NZXT Source 210 Elite přichází vybavená dvěma ventilátory - zadním 120mm s otáčkami 1200 RPM a vrchním 140mm na cca 1000 RPM. Dále máme možnost využít další vrchní 120/140mm ventilátor, dva přední 120mm, jeden boční a jeden spodní. Onen spodní můžeme rovnou zavrhnout, a to z několika důvodů. Jednak jsou nohy skříně příliš nízké, aby k němu vzduch dobře proudil, potom nemá prachový filtr, dále mu budou stát v cestě kabely od zdroje a nakonec tu přeci jen máme dostatek jiných pozic.

Ty vepředu sice mají přes diskovou šachtu volnou cestu až ke kartám, ovšem vzduch se k nim musí dostat přes přední panel s jen uzoučkými průduchy a navíc jsou jejich pozice nesmyslně opatřeny ochranným roštem. Ventilátor v bočnici tak bude pro chlazení karet daleko účinnější, ale také musíme počítat s tím, že nám může tenký plech nepříjemně rozezvučet.

Nakonec tu máme zadní ventilátor vs. horní ventilátory. Osobně mám již z dřívějších recenzí vyzkoušeno, že je ve výsledku lepší zajistit jednosměrné proudění vzduchu, které bude odpovídat natočení chladiče. Dle fotografií výše bychom tedy měli využít jen zadní ventilátor, neboť zapnutí vrchního by už situaci nezlepšilo, což jsem si ostatně zde opět potvrdil. Smysl by to mělo především v případě, že nemáte v plánu použít věžovitý chladič, ale klasický, který vzduch fouká na základní desku. Pak je naopak vhodné jej dostávat ven pomocí více ventilátorů.


Teplotní testy


Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark Vantage, Prime95 a h2benchw. Teploty zase bude odečítat SpeedFan a RivaTuner, a to vše při teplotě okolního vzduchu kolem 21 °C. Vedle základních dvou ventilátorů v základní nabídce, a to 120mm v zadní pozici a 140mm nahoře, byl využitý ještě jeden další, a to 120mm Noctua NF-P12 před pevným diskem. Z důvodů popsaných výše jsem pak vrchní ventilátor přesunul do bočnice, aby mohl ukázat, jak přispěje především k chlazení grafické karty.

Nyní si uvedeme tabulky s výsledky, kde bude chybět pevný disk. Ten dostal k dispozici vlastní přední ventilátor, jenž v podstatě na nic jiného nestačí, protože jeho přístup k čerstvému vzduchu je kvůli provedení předního plastového panelu velmi omezený a tomu nepomůže ani kovový rošt. Ve výsledku byl disk zchlazen jen o 4 °C a ke hlavním komponentám proudil spíše přes zbylé otvory.

Na co jsme se u této skříně tedy zaměřili, byl přínos bočního ventilátoru k chlazení hlavních komponent.


zadní 120mm ventilátor
CPU
26 °C
48 °C
Chipset
39 °C
57 °C
GPU
59 °C
82 °C


Přínos je naprosto jasný. Pokud skříň necháme tahat vzduch dovnitř skrz všemožné otvory, pak ten se dovnitř sice dostane velmi snadno, ale řízený tok je lepší pro všechny hlavní komponenty. Jenomže na druhou stranu se také výrazně zvýší hlučnost, což platí především pro ventiátory umístěné ve velkém panelu bočnice. Takový ventilátor byste tedy měli přišroubovat alespoň přes měkké podložky, aby se vibrace trošku utlumily. A samozřejmě bude vhodné také ventilátory nasávající vzduch do skříně opatřit prachovými filtry, což však v případě zdroje nebude nejlehčí úkol, protože nejde o standardní ventilátorovou pozici, pro niž se filtry dají zakoupit.


zadní 120mm + boční 140mm ventilátor
CPU
26 °C
47 °C
Chipset
37 °C
55 °C
GPU
58 °C
80 °C


reklama