reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Ohnivé koule Quantum

, , recenze
Quantum Fireball CX a Fireball Plus KX.
Úvod
Výrobci pevných disků mají ve zvyku označovat své produkty, kromě pro většinu smrtelníků nesmyslných alfanumerických řetězců, také lidštějším názvem. Quantum zvolil pro své pevné disky s rozhraním IDE název Fireball (ohnivá koule) a pro SCSI disky Atlas.
Quantum Fireball


Dále jsou disky v rámci rozhraní odlišeny podle rychlosti otáčení a hustoty záznamu. IDE pevné disky s rychlostí rotace 5.400 ot/min nabízí Quantum ve dvojím provedení – Fireball CX a Fireball lct. Ty se od sebe liší hustotou záznamu a tím i vnitřní přenosovou rychlostí a průměrnou vyhledávací dobou. Disky Fireball Plus rotují rychlostí 7.200 ot/min a mají opět dvojí provedení – Plus KA a Plus KX. Základní parametry IDE disků Quantum najdete v tabulce:


NázevRozhraníRychlost (ot/min)Prům. vyhl. dobaHustota na plotnuKapacita
Fireball CXUltra ATA/665.4009,5 ms3,2 GB6,4-20,5 GB
Fireball lctUltra ATA/665.4008,9 ms4,3 GB4,3-26,0 GB
Fireball Plus KAUltra ATA/667.2008,5 ms2,2 GB6,4-18,2 GB
Fireball Plus KXUltra ATA/667.2008,5 ms3,4 GB6,8-27,3 GB

Charakteristika
Na testování jsme měli k dispozici disky Fireball CX 20,5GB a Fireball Plus KX 27,3GB. Oba testované Firebally se vzhledově neliší, jsou klasické 3,5” s výškou 1”, prostě klasické pevné disky. Disky Fireball CX jsou určeny pro levné počítače, neznamená to však, že by byly nekvalitní. O jejich ochranu během přepravy se stará technologie Shock Protection System (SPS), pro ochranu dat jsou vybaveny Data Protection System (DPS) technologií. Naopak disky Fireball Plus KX jsou určeny pro výkonné desktop počítače (práce s videem, CAD/CAM, DTP apod.) a stejně jako CX jsou i Pluska chráněny technologiemi SPS a DPS.

Testy
Všechny IDE disky Quantum mají rozhraní Ultra ATA/66 (podporují samozřejmě i nižší – Ultra DMA/33 nebo PIO módy), proto jsme pro jejich testování použili základní desku Abit BE6, na které je integrován Ultra ATA/66 řadič HPT366.

Oba disky jsou velmi tiché, pouze při startu a vypnutí počítače můžete slyšet tichý zvuk, ovšem musíte opravdu dobře poslouchat, protože větráček ve skříni je hlasitější. Na oba disky jsme vždy nainstalovali Windows 98 a k vlastnímu testu jsme použili testovací program HD Tach, který měří náhodnou přístupovou dobu, rychlost burst a sekvenčního čtení. Výsledky byly následující:


Ikona Odkaz na databáziNáhodná příst. dobaBurstSequential
Fireball CX13,2 ms50,2 MB/s18,1 MB/s
Fireball Plus KX9,1 ms57,9 MB/s22,2 MB/s

Závěr
Jak je vidět, díky vyšším otáčkám dosahuje Fireball Plus KX nižší přístupové doby a většího datového toku, což je důležité třeba při práci s videem, grafikou a v podobných diskově náročných aplikacích. Fireball CX se hodí pro běžnou práci s počítačem, třeba kancelářské aplikace, ale i hry apod.
K testování zapůjčil: Virtus
reklama
reklama
reklama