reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Optiarc AD-7191A - vypalujeme dvacetirychlostně

, , recenze
Optiarc AD-7191A - vypalujeme dvacetirychlostně
Po delší době se podíváme na zoubek DVD vypalovačce. Dnešní testovaná vypalovačka Optiarc AD-7191A je vybavena starším rozhraním PATA, a je tedy určena převážně do starších počítačů. Říkáte si, že výroba vypalovaček s tímto rozhraním nemá smysl, ale není to pravda, je mnoho uživatelů, kteří jiné rozhraní v počítači nemají a chtějí zkusit a mít nejnovější technologie, právě pro tyto uživatele je dnes testovaná vypalovačka určena.

Co si přinesete domů


Vypalovačku jsme k testu obdrželi v bulk balení, tedy v igelitovém pytlíku. V tomto balení tedy najdete pouze vypalovačku Optiarc AD-7191A bez jakéhokoliv příslušenství.
Design


Vypalovačky Optiarc nevybočují z řady dnes užívaného designu tzv. "Half Height" a díky rozměrům můžete tuto mechaniku osadit do systémů barebone, tedy obecně do malých skříní a tam, kde není místa nazbyt.Čelní panel si sebou nese už poměrně dlouhou dobu používaný design firmy NEC. Na pravé straně je klasické obdélníkové tlačítko, nad ním je umístěn otvor pro nouzové vysunutí plotny a nalevo od tlačítka se nachází čtvercová dioda indikující stav vypalovačky. Panel je vyveden v černém provedení, ale vypalovačku si můžete pořídit i v béžovém provedení.Protože je vypalovačka PATA, naleznete na zadní straně klasické osazení konektory. Jeden je určen pro datový kabel IDE, další pro napájecí, dále jsou zde konektory pro připojení analogového a digitálního audia a v neposlední řadě přepínač Master-Slave-Cable Select. Popis konektorů je umístěn na zadní straně vypalovačky.


Co se skrývá uvnitř


Při pohledu shora vidíte veškeré mechanismy, zleva pohon traye, uprostřed roztáčecí kotouč disku, nalevo od něj je čidlo LightScribe a napravo optická hlava. Z důležitých mechanismů není vidět jen samotný pohon optické hlavy, který je umístěn zespodu vypalovačky. Tělo vypalovačky je z béžového plastu; černá je pouze plotna pro disk.Na předcházejícím obrázku je částečně vidět ovládací čip vypalovačky, který je proti zvyklostem umístěn směrem do nitra mechaniky, v detailu ho ukazuje následující snímek. A jaké bylo mé překvapení, jde o čip MediaTek MT1858LL. V kapitole o kvalitě vypalování se podíváme, jak si Optiarc poradil s jeho implementací.Při pohledu ze spodní strany vypalovačky se potvrdilo, že čip je opravdu umístěn na vnitřní straně hlavní desky. Z obrázku je patrné, že i u vypalovaček funguje miniaturizace, protože hlavní deska vypalovačky má oproti jiným vypalovačkám mnohem menší rozměry.A jako poslední se podíváme na detail roztáčecího kotouče disku. Je zobrazen na následujícím obrázku společně s optickou hlavou a čidlem LightScribe.
SpecifikaceRychlost zápisu DVDDVD+R DL 8x
DVD-R DL 8x
DVD+R 20x
DVD-R 20x
Rychlost přepisu DVDDVD-RAM 12x
DVD+RW 8x
DVD-RW 6x
Rychlost čtení DVDmax 16x
Rychlost zápisu CDmax 48x
Rychlost přepisu CD32x
Rychlost čtení CDmax 48x
Přístupová dobaDVD 160ms
CD 140ms
Velikost vyrovnávací paměti2MB
RozhraníPATA U-DMA 4
Podporované formáty DVD a CDDVD+R DL, DVD+R, DVD+RW, DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM, DVD-Video, DVD-5, DVD-9, DVD-10, DVD-18,

CD-DA, CD-ROM XA, CD-R, CD-RW, Bootable CD, Karaoke-CD, Photo CD, Video CD, CD-Extra, Mixed-mode CD, CD-Text, CD-Graphics
ČipsetMediaTek MT1858LL
Rozměry148 x 42 x 170 mm (šířka x výška x hloubka)
Hmotnost 0,6 kg

Z výrobního štítku vypalovačky se dozvíte datum a místo výroby, sériové číslo modelu a jeho název.

reklama
reklama
reklama
reklama