Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

P4X400 – nová zbraň pro overclockery?

19.8.2002, Pavel Švéda, recenze
P4X400 – nová zbraň pro overclockery?
Jedním z posledních počinů firmy VIA Technologies, Inc. v oblasti čipových sad je čipset P4X400, díky němuž se uživatelům konečně dostává možnost využít zatím nejmodernějších paměťové technologie DDR400. Mezi prvními společnostmi (respektive vůbec první) zabývajícími se výrobou motherboardů integrující tohle řešení je Soltek se základní deskou SL-85ERV (SL-85ERV-L) jejíž recenzi právě dnes přinášíme.
Po krátké odmlce VIA už poněkolikáté jako první přináší na trh technologickou špičku. Po P4X333, kdy jakoby nechávala čas pro konkurenci, uvádí novinku P4X400 s plnou podporou "neoficiálních" pamětí DDR400.

Pozn.: Zda se jedná opravdu o novinku není jisté. Při bližším pohledu na tyto dva poslední čipsety zjistíme, že jak Northbridge, tak i Southbridge jsou totožné, P4X400 pouze navíc "papírově" podporuje DDR400. Že by VIA celou dobu byla tak vepředu a jen do poslední chvíle dolaďovala detaily? Ne, pouze čekala až sdružení JEDEC odsouhlasí DDR400 jako nový paměťový standard, což se ale nakonec nestalo.



Obr. 1 - Northbridge a Southbridge P4X400

Pravdou je, že konkurenční SiS 648 rovněž umožňuje provoz těchto pamětí, ovšem pouze neoficiálně. Záleží tedy na výrobci základní desky zda tuto alternativu povolí či nikoli.

Je až s podivem, že otec procesorů Pentium 4 pro které jsou tyto čipsety určeny - Intel - stále neuvedl vlastní čipovou sadu podporující alespoň DDR333, o DDR400 nemluvě. i845G je sice osazován do motherboardů s nálepkou DDR333 a díky svému velmi dobrému paměťovému řadiči "umí" v tomto režimu dokonce i lákavých CAS Latency 2, ale opět se jedná pouze o neoficiální podporu tohoto standardu a tak záleží jen na výrobci motherboardu.

A jaké vlastnosti sebou P4X400 dále přináší? Pro srovnání jsou v tabulce uvedeny předchozí verze čipsetů VIA pro P4:



Tab. 1 - Přehled parametrů čipsetů VIA pro P4

Pozn.: Protože se P4X333 od "čtyřstovky" prakticky neliší (viz poznámka výše), není v tabulce uveden

Vylepšení proti řadě 266 jsou opravdu citelná. Southbridge VT8235 v sobě už standardně integruje USB 2.0, ATA 133 a firemní VIA MAC pro 10/100 Mbit Ethernet. Northbridge ukrývá podporu nejnovějších Pentií s 533 MHz FSB, pamětí DDR400 a konečně i AGP režimu 8X (škoda jen, že v současnosti kromě SiS Xabre a novější verze Matrox Parhelia tuto vlastnost jiné grafické karty zatím nevyužijí). Zajímavé je zvýšení dostupného adresovatelného prostoru RAM na 32 GB (i když zřejmě i v tomto případě bude ještě nějakou dobu trvat než budeme moci běžné PC osadit takovým množstvím paměti). Sběrnice V-Link spojující oba mosty zdvojnásobila svoji propustnost na 533 MB/s, stále však tvoří polovinu přenosové rychlosti SiS 648 s jeho MuTIOL a 1 GB/s.

Asi nejnázorněji nám P4X400 představí blokové schéma:



Obr. 2 - Schéma P4X400

Jádro dnešní recenze tvoří základní deska Soltek SL-85ERV. Již na tomto místě prozradím, že paměti DDR400 jsou bohužel pro tuto desku nechtěným partnerem. Nám se však přece jen podařilo tyto dvě části oddat a z jejich svazku pak dostat překvapující maximum. Jak a kolik? To se dozvíte v další části.