reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Palm Tungsten T3 - Terminátor 3 se spotřebou Boeingu 747

, , recenze
Palm Tungsten T3 - Terminátor 3 se spotřebou Boeingu 747
Již nějaký čas nutí tahle mašina pocházející ze světově známé zbrojovky palmOne, armády majitelů (nejenom) předchozích Tungstenů k upgradům. Kdo má rád ryzí Palmy, má rád T3 - tohle je skutečně velmi dobrý stroj. Je však svatou povinností každého šťoury na něm najít co nejvíce dobrého i toho horšího – proto mimo popisu katastrofální výdrže akumulátoru naleznete v této recenzi také hromadu technických dat, praktických poznatků a bezpočet jiných projevů chvály a hany.
Palm Tungsten T3 - Terminátor 3 se spotřebou Boeingu 747
Kapitoly článku:
 1. Palm Tungsten T3 - Terminátor 3 se spotřebou Boeingu 747
 2. Celkový popis přístroje
 3. Displej, Nové PIM aplikace a drobná vylepšení systému, Audio možnosti, Prapodivná výdrž
 4. Obsah balení, Dodávaný software a Závěrečné shrnutí
Displej: změna rozlišení, rotace, vkládání znaků a taskbar

Displej je jedním slovem perfektní. S pohádkovým rozlišením HiRes+ 320 x 480 a 65.000 barvami je to doslova jiný svět. Má skvělou ostrost a perfektní podání barev. Jeho podsvícení je rovnoměrné, nebylo vůbec snadné určit zdroj světla. Široký pozorovací úhel. Potud byl displej pohádka. Teď ty slabší stránky: podsvícení nejde vypnout, kontrast má poměrně malý rozsah, na přímém slunci téměř nečitelné černota a zrcátkový efekt. Zakončeme to něčím pozitivním – displej i v naprosté tmě „netrhal“ oči a díky tomu, že graffiti ploška je nyní tvořena rovněž displejem, je pochopitelně podsvícená. Jednoduše a prostě psaní s T|3 ve tmě je naprostá balada – vidíte svítivou plošku, ikony kolem a na přání vám budou svítí i tahy stylem. Co více si ve tmě a šeru přát?

Proměnlivá velikost displeje je skutečným pošušňáníčkem. V zavřeném stavu máte k dispozici zobrazovací plochu o velikosti 320 x 320 plus stavový řádek s ikonami (budu se mu ještě věnovat). Pokud však palmíka roztáhnete, vyskočí na vás rozlišení 320 x 480 plus opět stavový řádek. A to je nádhera. Už jenom proto, že si můžete vybrat, zda v ploše navíc budete mít náhražku graffiti plošky a nebo displej využijete celý. A nemusíte se bát, že byste v režimu 320 x 480 neměli kam psát - můžete si pěkně zapnout podporu graffiti 2 a znaky vkládat kdekoli v tomto rozlišení. Dokonalá možnost svobodné volby, jó tak to má být.

O posuvu slideru, spojeném se změnou rozlišení, se samozřejmě operační systém doví a dokáže jej naservírovat běžící aplikaci – ta pokud je tohoto schopna, pak může měnit své rozlišení za běhu a zobrazit mnohem více informací. Uměly to nové vestavěné PIM aplikace, takže když jsem T|3 rozevřel, zobrazila mi Agenda denní přehled v rozsahu 8:00-23:00 místo původního 8:00-16:00, v měsíčním náhledu naskočily i další dva měsíce a v ročním náhledu jsem místo devíti měsíců uviděl všech dvanáct. To jen pro ilustraci co šlo vyždímat z dalších 160 pixelů. Podobně si s HiRes+ a změnou rozlišení za běhu poradil i standardně přibalený Documents To Go 6.0. Naopak aplikace, které nové rozlišení či jeho změnu podporovat neumí, zůstaly pěkně v klidu v “obyčejném” HiRes 320 x 320 a automaticky k nim naběhla virtuální graffiti ploška.
Tím ovšem ódy na displej nekončí, protože podporuje landscape mód – tapnutím na správnou ikonu otočíte obraz naležato (palmíka samozřejmě také) a můžete se kochat prací v rozlišení 480 x 320. Aby nebyl všem parádičkám konec, v tomto módu se mění, přesněji zaměňuje i význam tlačítek 5cestného navigátoru - co bylo před tím nahoře/dole, je teď zcela logicky vpravo/vlevo. Vynikající. A mimochodem mód landscape spolu s konceptem 5cestného navigačního tlačítka dokonale a definitivně pobil výhody jog-dialu, ten něco takového prostě nesvede. Mód landscape mi přišel výhodný především pro prohlížení tabulek v Excelu, videoklipů a webových stránek, horší to bylo s texty, protože ty, jak známo, jsou poměrně často “děravé” a tak nikoli paradoxně landscape zobrazil textu méně. V landscape berte prosím v potaz ještě tu skutečnost, že menu aplikací je roztaženo na 480 pixelů, byť si drtivá většina z nich musí vystačit s klasickou šířkou 320 resp. 160 pixelů a zabírá tak další cenné pixely navíc. Na každý pád si oba formáty najdou „své“ aplikace a příznivce a je velmi dobře, že landscape je k dispozici.
Tolik k zobrazovací části. Volitelná graffiti ploška může nabýt hned třech formátů zobrazení: vypnutá (režim HiRes+ s aktivací graffiti 2), „Classic“ (tak jak jsme ji znali doposud, dělená na dvě poloviny, písmenovou a číslicovou s ikonami Home, Menu, Calc a Find po stranách, dlouhým tapnutím se dají zaměnit za vlastní aplikace, velmi dobře) a nebo „Wide“. Zde sice zmizí postranní ikony, ale psací ploška se roztáhne na celou šíři displeje a je dělená na tři pole: velká písmena, malá písmena a číslice. Ta se mi líbila nejvíce, protože odpadl problém s tím hnusným tahem „Shift“ a absenci ikon jsme oželel, jelikož (až na Calc) jsou stejně všechny duplikované na spodním stavovém řádku.
Poslední část displeje, takový roztomilý apendixík úplně na spodu, je stavový řádek, něco jako taskbar z Windows. Tato devítka ikon mne nejprve trochu zarazila a znervóznila, přeci jenom to bylo dost nezvyklé, ale časem jsem jí přišel na chuť a nedal na ni dopustit – líp to skutečně asi nešlo řešit. Co nejvíce oceňuji je logika, přehlednost a jednoduchost. Ikony jsou organizované do tří logických trojic a jejich význam je následující:
 • Home: skok do launcheru, při delším podržení navíc zobrazí seznam naposled spuštěných aplikací!)
 • Find: klasika
 • Menu: klasika
 • Clock: zobrazí skvěle vybavený panel s informacemi o aktuálním čase, datu, volné paměti, stavu baterií, kontrastu displeje, ovládání zvuku – vše v jednom a přehledně, no parááda
 • Atention Manager: optický alarm na prošlé úkoly a schůzky
 • Bluetooth: ovládací panel modrého zubu
 • Full-screen write: rychlá aktivace-deaktivace graffiti 2
 • Rotate Screen: přepínání režimů portrait-landscape
 • Input: skrývání/zasouvání gr. plošky popř. aktivace sw. klávesničky
Podtrženo a sečteno: T|3 má doposud absolutně nejlépe zvládnuté rozlišení HiRes+ ze všech PDA, na kterých jsem jej viděl. Až už je to dokonalá volnost při výběru možnosti vkládání znaků, režim landscape nebo taskbar. Vše je perfektně zorganizované, přehledné a pochopitelné. Je až s podivem, že u palmOne zvládli něco takového hned na první pokus. Chválím a tleskám.

Nové PIM aplikace a drobná vylepšení systému

Tungsten T3 přináší řadu vylepšení i do zabudovaných PIM aplikací. No bylo už na čase, přesněji bylo to už pro ostudu. Vylepšení sice nejsou nikterak zásadního rázu, nepřinášejí revoluční zvraty, nicméně jsou příjemná, byl kladen důraz na vylepšení funkčnosti a teprve potom na kosmetiku. A to je také dobře.
Kalendář je nyní Agenda. Ta se pyšní především novým souhrnným zobrazením „Agenda View“, které není nepodobné úvodním obrazovkám známým spíše na Pocket PC. Nabízí přehledný pohled na denní schůzky, úkoly a maily, včetně opičinky jako je obrázek na pozadí. Úkoly jsou nyní Tasks. Jejich vylepšení spočívá ve volitelných alarmech u úkolů a filtrování („All“, „Date/DueDate“ a „Category“). Nejvíce změnami prošel adresář (nyní Contacts) – k jednotlivým kontaktů lze nyní přiřadit narozeniny (včetně upozornění), www adresu, více adres a více typů kontaktů (ICQ, AOL…). Veškeré uvedené změny nejsou nijak zásadní a těžko budou konkurovat zavedeným balíkům PIM aplikací, nicméně nováčkům, kteří se teprve rozkoukávají a mají „holého“ palma, poslouží dobře a navíc ještě teď mají několik zajímavých figur, kterým se ani těžkotonážníci nemůžou rovnat a mají co dohánět.Systém samotný doznal několika dalších vylepšení. Přes již zmíněné výhody, často integrované do již zmíněného status baru (seznam naposled spuštěných aplikací, excelentní informační dialog „clock“) po vylepšenou virtuální graffiti (Classic a Wide) včetně nastavení graffiti pro leváky. Tím ovšem seznam nekončí, zajímavá a praktická je i funkce Keylock, která dokáže zabránit samovolnému zapnutí přístroje. Má tři stavy: "Never" (nic se neděje, vše pracuje jako po starém) a dále "Manual" popř. "Automatic." Obě poslední zamknou palma tak, že zapnout jej můžete jen pomocí tlačítka PowerOn a následným potvrzením dialogu. Režim „Automatic“ nastavuje tuto ochranu při každém vypnutí strojku, „Manuál“ pouze tehdy, pokud podržíte tlačítko Power při vypnutí asi na dvě vteřiny.

Audio možnosti

Kvalita přehrávaných zvuků byla dobrá, i když od vestavěného reproduktorku samozřejmě hudební zázraky čekat nelze, to spíš od sluchátkového výstupu, který byl na relativně slušné úrovni. Nicméně zkoušel jsem si například přehrávat doprovodnou hudbu k cvičení Pěti Tibeťanů, kdy palmík hrál na stole a já se činil na zemi na karimatce, a poslouchat to šlo. Potěšila mne funkce nahrávání, mikráček je citlivý, nahrávalo to, mrška, i když jsme jej zakryl palcem a při simulovaném pořízení nahrávky obchodního rozhovoru (s manželkou v kuchyni) to „bralo“ srozumitelně vše.

Hned napoprvé (s poloprázdnou pamětí) mi systém nabídl až dvě hodiny záznamu (samozřejmě se však dá volit zda nahrávku uložit do paměti nebo na paměťovou kartu), potěšila i funkce, kdy bylo možné k nahrávce přidělit alarm včetně autoplay. Aby vymoženostem nebyl konec, tak i funkci tlačítka rec lze přidělit možnost spuštění volitelné aplikace. MP3 fajlíky jsem mohl přehrávat i na pozadí a během poslechu se věnovat navíc prohlížení úkolů, pořízení nahrávky ovšem jelo ve výhradním režimu a nic jiného už s palmem v té chvíli dělat nešlo. Hmm, vím o desktopech s mnohem slabším procesorem, kde tohle udělat šlo. Kdepak bude asi chybka?

Prapodivná výdrž akumulátoru

Tak jo, už to muselo prasknout. Lidičky, Tungsten T3 žere jako kyselina, to je hrůza. Podrobil jsem zcela nabitý palm klasickému zátěžovému testu – vypnul auto-off, bluetooth, kontrast displeje do poloviny, pořídil několik nahrávek, přehrál tři MP3 a jedno kratší video, zapařil nějakou tu gamesku, přečetl kousek e-knihy, rýpal se v systému a co to nevidím, v čase té plus 3:41 se baterka nechala pozdravovat a pohádky byl konec. Za ta léta co recenzuji palmy jsem ještě neviděl horší výsledek. Je mi úplně šmafů že to má rychlý procák (prý s podporou power managementu – proboha kde?), displej jako kráva a velkou paměť, tahle hodnota je ostudná.

Jistě, můžete mi oponovat tím, že to stejně každý večer vrazím do kolébky, tak co se čílím, nicméně jsou PDA, co mají až trojnásobnou výdrž a to znamená například týdenní služební cestu s hodinou denně aktivního využívání, nebo celý den ve škole, bez nutnosti tahat sebou nabíječku. Navíc měl tento palmík poměrně divoký ukazatel stavu baterií – komplet nabitý hlásil po vložení do kolébky něco kolem 70 % a po okamžitém vytažení opět něco jiného. Byl asi tak přesný jako většina šoférů autobusu, kteří jízdní řády považují za orientační vodítko pro určení trasy, nikoli už času.
reklama
reklama
reklama