reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Palm Zire 71: Tvrdý útok na Clie!

, , recenze
Palm Zire 71: Tvrdý útok na Clie!
Jedna z prognóz publikovaných před časem na internetu prorokovala záhubu digitálním fotoaparátům a jejich převálcování mobilními zařízeními s integrovanou kamerou. Jednu takovouto hračku jsme měli možnost testovat…
Ze všeho nejvíce mě samozřejmě na celém kapesním počítači zajímal digitální fotoaparát. Abych se přiznal, tak do této chvíle mám zkušenosti pouze s mobilním telefonem Nokia 7650, kterou jeden z mých kolegů výstižně nazývá "cihla". Ponechám-li stranou její velikost a hmotnost pak jsou výsledné fotky naprosto otřesné co do kvality, ostrosti a barevného podání.

Kapesní počítač Palm Zire 71 je vybaven integrovaným fotoaparát(k)em, který dosahuje rozlišení 0,3 Mpix a zvládá tedy maximálně rozlišení VGA, tedy 640 x 480. Objektiv je zaostřen napevno (ohnisková vzdálenost 3,6 mm) a na nějaké zoomování můžete samozřejmě zapomenout.

Pro ukládání je zde využíván formát JPEG a v nejvyšší kvalitě zabere jeden obrázek cca 52 KB (průměr z 20 snímků). Nyní se již tedy dostáváme k samotným fotografiím. Jejich kvalita je sice dostatečná pro zobrazení na Hi-Res displeji o rozlišení 320 x 320, ovšem jako základ pro výrobu fotek v digitálním minilabu jsou samozřejmě nepoužitelné.

Nejprve se společně podíváme na fotografii v exteriéru. Na fotografii vidíte jednu z brněnských čtvrtí focenou ze čtvrtého patra. Na snímku je patrné rozmazání a každý kdo má k dispozici kvalitní fotoaparát se musí pouze smát různým prognózám o tom jak budeme fotit mobilem (či kapesním počítačem).


Obr. 14 - Fotka v exteriéru
klikněte pro zvětšení

Pozn.: Všechny náhledové obrázky jsou zmenšeny na 15% původní velikosti. Po kliknutí se dostanete na původní obrázek bez jakýchkoliv úprav (pouze uložený s jiným jménem).

Při dalším focení jsem se soustředil na focení blízkých předmětů (vzdálených řádově desítky centimetrů). Výsledek je ovšem příšerný, ostatně podívejte se sami:


Obr. 15 až 18 - Focení detailů
klikněte pro zvětšení


Vyvážení bílé

Jedním z mála světlých momentů, které jsem zažil při testování digitálního fotoaparátu bylo zjištění, že disponuje funkcí vyvážení bílé. Celkově jsou k dispozici následující režimy:
  • Automaticky
  • Zářivka
  • Místnost
  • Slunce


Obr. 19 až 22 - Jednotlivé způsoby vyvážení bílé
klikněte pro zvětšení


Rozlišení

Následující tři fotografie zobrazují stejný snímek ve všech třech dostupných rozlišeních. Doporučuji vám soustředit se zejména na přechody bílé a šedé, které jsou zobrazeny značně nekorektně. Ve specifikacích se bohužel neuvádí kolik barev rozlišuje CCD senzor - možná je to záměrné.


Obr. 23 až 25 - Jednotlivá rozlišení
klikněte pro zvětšení

Pokud bych měl nějak jednoduše shrnout testovací fotografie tak zapomeňte na to, že se Zire 71 uděláte kvalitní fotku! Pokud ovšem chcete fotky Zire 71 používat pouze na displeji o rozlišení 320 x 320 - nebudete s tím mít vážnější problémy. Chcete-li ale udělat kvalitní fotografie z dovolené, kupte si raději digitální fotoaparát (za cca 10 000 Kč již dnes seženete kvalitní kousky).

Pozn.: Na další stránce najdete osobní dojmy a postřehy z práce s tímto kapesním počítačem.
reklama
reklama
reklama
reklama