Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Panasonic - jedna z prvních vypalovaček Blu-ray na trhu

21.11.2006, Jan Dedek, recenze
Panasonic - jedna z prvních vypalovaček Blu-ray na trhu
Už je to nějaký čas, co jsme zde recenzovali vypalovačku DVD. U klasických vypalovaček není pomalu už co recenzovat. Jednou za čas se objeví kousek, který umí zápis až 20x, ale to je vše; novinek je pomálu. Protože se ale na trhu začaly objevovat vypalovačky Blu-ray, tak se dnes na jednu podíváme. Předmětem článku bude mimo jiné také srovnání se současnými vypalovačkami .

Představení mechaniky


Vypalovačku jsme obdrželi přímo od zastoupení Panasonicu. V balení byla samotná vypalovačka, CD s drivery a utilitami a jeden disk Blu-ray BD-RE 50GB.DesignPanasonic vsadil na osvědčený vzhled. Je to tedy vypalovačka klasických tvarů v barvě počítačové šedi. Na čelním panelu se nachází tlačítko určené k vysunutí plotny (tray), otvor pro nouzové vysunutí plotny a dioda indikující provoz, která svítí nebo bliká modře.Plotna mechaniky je velmi dobře utěsněna. Molitan kolem čela plotny je opravdu pěkně tlustý, jako jsem zatím u žádné vypalovačky neviděl. Při zasunutí si čelo plotny sedne jako do "peřinky".Další protiprachová či protihluková těsnění najdete na vnitřní straně krytu vypalovačky. Není ovšem vyloučeno, že to žádné těsnění není a slouží pouze pro vyrovnávání disků, aby se nedostaly kvůli vibracím vypalovačky do přílišého náklonu.Zadní panel je osazen standardními rozhraními. Nachází se na něm konektor napájení, IDE rozhraní, konektory pro analogové a digitální audio a nechybí ani přepínač Master-Slave-cable Select. Popisky portů jsou pěkně čitelně vylisovány do plechu na zadním panelu.
Co najdete uvnitř


Přestože je Panasonic vypalovačka Blu-ray, rozvržení a vnitřní uspořádání vypadá téměř totožně jako u běžných DVD vypalovaček a liší se jen v drobných detailech.Na první pohled zaujme robustnější konstrukce vypalovačky, která je zpevněna horním mostem. A abych řekl pravdu, je ho tam třeba. Vypalovačka totiž poměrně hodně vibruje a bez této komponenty by nemuselo být vypálení DVD v dobré kvalitě možné.Další detail, který upoutá, je optická hlava, která v sobě integruje dvě čočky laseru. Jedna čočka je určena pro klasická jedno a dvouvrstvá DVD a samozřejmě i CD a ta druhá je určena pro modrý paprsek vypalující data na disk Blu-ray.Následující obrázek ukazuje detail optické hlavy s oběma čočkami laseru. Kvůli tomu, že optika pro Blu-ray a zbytek médií není ještě sjednocena, je optická hlava robustnější než klasická jednočočková.Panasonic je postaven na čipovém řešení z vlastních laboratoří, jak ukazují následující dva obrázky. Na prvním máme foto celé spodní strany vypalovačky s klasickým umístěním důležitých komponent.Další obrázek ukazuje detail hlavního ovládacího čipu vypalovačky a jak už bylo řečeno, pochází přímo z dílen firmy Panasonic a nese označení MN103S98HBA.Poslední obrázek ukazuje v detailu optickou hlavu ze spodní strany. Po stranách optické hlavy jsou umístěny vodící tyče ve kterých se hlava pohybuje.Specifikace


Specifikace této vypalovačky se sháněly horko těžko, ale vše se nakonec v dobré obrátilo a specifikace jsou na světě.


Rychlost zápisu DVDBD-R SL/DL 2x
DVD+R DL 4x
DVD-R DL 4x
DVD+R 8x
DVD-R 8x
Rychlost přepisu DVDBR-RE SL/DL 2x
DVD-RAM 5x
DVD+RW 8x
DVD-RW 6x
Rychlost čtení DVDBD-ROM 2x
BD-R/RE 2x
DVD±R/RW 8x
DVD±R DL 8x
DVD-RAM 5x
Rychlost zápisu CD24x
Rychlost přepisu CD16x
Rychlost čtení CDCD-R 32x
CD-RW 24x
Přístupová dobaneudává
Velikost vyrovnávací paměti2 / 8 MB
RozhraníPATA 66
Metody zápisu CDDisc at Once, Track at Once, Session at Once, Multisession, Fixed/Variable Packet Writing
Metody zápisu DVDDVD-RAM: Random Access
DVD-R: Disc at Once, Incremental
DVD-R DL: Disc at Once
DVD-RW: Disc at Once, Incremental, Restricted Overwrite
DVD+R/+R DL: Sequential Recording, MultiSession
DVD+RW: Random Write
Metody zápisu BDBD-RE: Random Access
BD-R: Sequential Recording, Random Recording, Sequential Recording with Logical Overwrite
Rozměry146×41,3×190 mm (šířka x výška x hloubka)
ČipsetPanasonic MN103S98HBA
Hmotnost0,985 kg


Výrobní štítek vypalovačky ukazuje základní údaje jako datum a místo výroby, sériové číslo modelu a jeho název. Všimněte si, že vypalovačka byla vyrobena už v červnu 2006 pro společnost Matsushita Electric, jak bude vidět i dále v recenzi. Hlásí se totiž jako Matsushita BD-MLT SW-5582-C.