reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Panasonic - jedna z prvních vypalovaček Blu-ray na trhu

, , recenze
Panasonic - jedna z prvních vypalovaček Blu-ray na trhu
Už je to nějaký čas, co jsme zde recenzovali vypalovačku DVD. U klasických vypalovaček není pomalu už co recenzovat. Jednou za čas se objeví kousek, který umí zápis až 20x, ale to je vše; novinek je pomálu. Protože se ale na trhu začaly objevovat vypalovačky Blu-ray, tak se dnes na jednu podíváme. Předmětem článku bude mimo jiné také srovnání se současnými vypalovačkami .

Srovnání BD vypalovaček s DVD

vypalovačkamiNásledující tabulka ukazuje současný stav na poli vypalovaček. Z tabulky je možné si všimnout základní rychlosti, která je u 1x BD disků asi 3,25x vyšší než u DVD. Pravdou je, že rychlosti BD vypalovaček zatím nejsou nijak oslňující a ještě nedokáží konkurovat DVD vypalovačkám.

DVD
Blu-ray Disc
Kapacity v jedné vrstvě
4,7GB
25 GB
Počet vrstev
2
2
Maximální kapacita
8,5 GB
50 GB
Vlnová délka laseru
635, 650 nm
405 nm
Minimální délka pitu
400 nm
138 nm
Rozestup drážek
0,74 µm
0,32 µm
Přenos rychlostí 1x
1 385 kB
4 496 kB ~ 3,25x DVD
Maximální rychlost
20x
4x
Maximální rychlost
27 700 kB
17 984 kB
xxx
Cena vypalovačky s DPH
1 000 Kč
20 - 30 000 Kč
Cena za 50 GB dat
10x 4,7GB = 90 Kč
900 Kč
Čas vypálení 50 GB max. rychlostí
cca 45 minut
cca 45 minut

Nejenom rychlostmi, ale hlavně cenou a dostupností jsou na tom vypalovačky BD oproti DVD vypalovačkám hůře. Například za cenu jednoho 50GB BD-R si pořídíte asi 470GB dévédéček. Velmi názorně je to uvedeno ve spodní části tabulky, ale doufejme, že se to během roku 2007 výrazně změní a jak vypalovačky, tak i média půjdou s cenou velmi rychle dolů. Propad cen Blu-ray techniky se dá očekávat také po nástupu technologie HD-DVD.


HodnoceníPo instalaci ovladačů ani nepoznáte, že máte v počítači nainstalovanou nějakou specialitku; vypalovačka se chová jako každá jiná. Poprvé kdy si uvědomíte přítomnost Blu-ray vypalovačky, je vložení disku. Ve vypalovačce se totiž začnou přestavovat mechanismy a musí se vybrat ta správná optika, která vložený disk přečte.A zde nastávají první nepříjemnosti. Z vypalovačky totiž vycházejí podivné zvuky a vy se bojíte, aby vypalovačka nevyhodila "přežvýkané" médium. To však není jediná nepříjemná věc. Dále jsou tu veliké vibrace, ke kterým dochází při čtení disků a s nadsázkou lze říci, že je mechanika schopna zacloumat celým počítačem.

Abychom nemluvili jen o nepříjemnostech, je třeba zmínit i kladné vlastnosti. V prvé řadě sem patří kvalita zápisu, která je kromě DVD+R DL 4x u všech disků výborná. A také u tohoto disku se jistě zlepší s vydáním nového firmwaru. Tento kousek od Panasonicu velmi překvapil čtením poškozených médií, čtení je na jedničku a je to vidět i v umístění, kde okupoval první příčky mezi již testovanými vypalovačkami.

Klady
Zápory
+ podpora všech typů CD, DVD a BD- vibrace
+ čtení poškozených CD a DVD- kvalita zápisu DVD+R DL
+ nízké zatížení procesoru- horší přístupové doby
+ kvalita zápisu CD- nižší rychlosti zápisu DVD
+ kvalita zápisu DVD±R a DVD-R DL- nenačtení DVD-RW 6x
+ nová technologie Blu-ray- nemožnost zápisu BD-RE 2x
+ disky BD až 50 GB- nepodporuje bitsetting
Ikona Odkaz na databázi - vysoká cena vypalovačky
Ikona Odkaz na databázi- vysoká cena médií
Orientační cena Blu-ray vypalovaček: 20 - 30 000,- Kč s DPH

Orientační cena médií (s DPH)
Panasonic BD-R 2x 25GB360,- Kč
Panasonic BD-R 2x 50GB900,- Kč
Sony BD-RE 2x 25GB550,- Kč
Panasonic BD-RE 2x 50GB1 200,- Kč

I když vypalovačka Panasonic SW-5582-C získala více záporných než kladných bodů, stále je to vzhledem k faktu, že je to jeden z prvních modelů Blu-ray vypalovaček, velmi povedený kousek. Ani DVD vypalovačky se ze začátku nerozjíždely tak dobře jako Blu-ray mechaniky. Nový firmware dozajista vylepší některé nedotažené věci, ale nedokáže vylepšit hardware. Proto si na zrychlení zápisu na CD, DVD i BD musíme počkat. Další generace těchto vypalovaček tak už možná začne válcovat DVD vypalovačky, a to jak svou rychlostí, tak i cenou.

Za zapůjčení Blu-ray mechaniky Panasonic SW-5582-C děkujeme firmě Tespo

reklama
reklama
reklama
reklama