Pasta Arctic MX-4: pokoří konkurenci?

Pasta Arctic MX-4: pokoří konkurenci?
, , srovnávací test
Dnešním tématem bude test sedmi teplovodivých past od šesti různých výrobců. Setkáme se zde s produkty firem Arctic, Arctic Silver, Gelid Solutions, Primecooler, Noctua a Thermalright. Představí se i nová Arctic MX-4, jež změří své síly nejen se starší verzí.
K oblíbeným
reklama
Abychom mohli testované teplovodivé pasty posoudit, budeme potřebovat vědět jejich ceny. Jsou tu však dva problémy. Jednak se pasty prodávají v různých baleních s různou gramáží, což lze lehce vyřešit přepočítáním na cenu za jeden gram. Ovšem zvláště u těchto produktů je pravidlem, že se jejich cena v obchodech velmi liší a některé novinky (Arctic MX-4 a Gelid GC-Extreme) se na našem trhu ještě nezabydlely. A to nám závěrečné srovnání ještě více znesnadní. Na druhou stranu nejsou ceny teplovodivých past nijak vysoké a pokud je přepočítáme na gram, vejdeme se do rozsahu 15 korun.

Přehled orientačních cen s DPH:

Pasta
Celková cena (Kč s DPH)
Cena za 1 gram (Kč s DPH)
Arctic MX-2 (4 gramy)
130
32,50
Arctic MX-4 (4 gramy)
180 (odhadovaná)
45,00
Arctic Silver 5 (12 gramů)
480
40,00
Gelid GC-Extreme (3,5 gramu)
160 (odhadovaná)
45,70
Noctua NT-H1 (3,5 gramu)
160
45,70
Primecooler PC-C100S (0,5 gramu)
40
80,00
Thermalright Chill Factor 2 (4 gramy)
120
30,00

Výjimkou je opět Primecooler PC-C100S, která se prodává v malé tubě s půl gramem, takže i když je sama o sobě levná, tak za gram dáme klidně dvakrát více než za jiné, podstatně kvalitnější modely.

Jak budeme tedy hodnotit předvedený výkon testovaných teplovodivých past? Před testem již bylo jasné riziko, že se nemusíme dobrat k jednoznačnému závěru a obávám se, že tento případ právě nastal. Přispěl k tomu fakt, že některé pasty potřebují mnoho hodin k tomu, aby si sedly (Artic Silver 5), zatímco jiné toto dle informací výrobce podstupovat nemusí (Noctua NT-H1). S tím je spojená i možná degradace výkonu po delším čase používání, což je velmi důležitý ukazatel kvality, jenomže ten není už vůbec možné ověřit.

Provedené testy navíc nebyly dostatečně průkazné k tomu, abychom mohli určit jednoznačné pořadí jednotlivých produktů, neboť výsledné hodnoty se k sobě v mnoha případech velmi přiblížily. Jaký je tedy závěr testu? Osobně bych doporučoval věřit těm výrobcům, kteří mají v dané oblasti dlouholeté zkušenosti podpořené úspěšnými produkty a mezi ty patří především Arctic a Arctic Silver. Ovšem špatně nevypadá ani nabídka nováčka, firmy Gelid Solutions a její GC-Extreme, která v některých jiných testech ukázala výrazně lepší výsledky než Arctic MX-2, i když u nás se toto příliš nepotvrdilo.


Za zapůjčení Arctic Silver 5 12G děkujeme firmě Czech Computer
Za zapůjčení Arctic MX-2 a MX-4 děkujeme firmě Arctic
Za zapůjčení Gelid GC-Extreme děkujeme firmě Gelid Solutions
Za zapůjčení pasty NT-H1 děkujeme firmě Noctua
Za zapůjčení Primecooler a Thermalright děkujeme firmě TNTrade s.r.o.


------------------------------------- English translation of the conclusion -------------------------------------


In order to evaluate the tested thermal compounds one has to know their prices. However, there are two problems. First, thermal compounds are available in different packages with different weight, but that can be easily solved by calculating the price of one gramme. And second, especially this kind of computer accessory is has very variable price in different shops and some new compounds, such as Arctic MX-4 and Gelid GC-Extreme, are only being introduced to our market. That is why the final conclusion will be even harder, but still, thermal compounds are not expensive goods and their price range for one gramme is not that broad.

An exception is once again Primecooler PC-C100S with its just 0,5gramme tube and even though it costs just about 40 CZK as a whole, then one gramme of it costs about twice as much as other compounds.

So how should we evaluate the performance of the tested products? Even before the test was executed, it was clear that we may not reach an unambiguous conclusion and I'm afraid that just happened. There is a fact that some compounds need many hours to settle (Arctic Silver 5) while other according to their manufacturers need no extra burn-in time (Noctua NT-H1). Moreover, there is an extremely important aspect of slow degradation of performance after a long period, but that is in our case impossible to verify.

And to pile on, our tests were not conclusive enough to create a definite scale of the tested compounds based on their performance, because many of the results are very close to each other. Then what is the final outcome? Personally, I would prefer products made by companies which are known for their long experience and previous successful products. These are especially Arctic and Arctic Silver. On the other hand, Gelid Solutions and its GC-Extreme showed promising results, which corresponds to other tests on the Internet.
reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková