Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Philips 231P4QPYEB: přemožitel IPS235P?

26.3.2013, Pavel Kovač, recenze
Philips 231P4QPYEB: přemožitel IPS235P?
Poohlížíte se po levnějším monitoru pro obecné použití. Máte zálusk na LG IPS235P? Pak přesně pro vás je dnešní recenze. Porazí o kousek dražší Philips cenový trhák LG? Rodí se nám tu nová hvězda v oblasti levných monitorů?

Odezva


V menu lze měnit položku SmartResponse, což je vlastně OverDrive. Při testech jsem dosáhl nejlepších výsledků při nastavení na Fast, při kterém jsme provedli naše testy. Ten, komu nevadí občasný překmit, může také vyzkoušet nastavení Faster, u kterého se hlavně v tmavých tónech objevuje překmit. U Fast však ještě nebyl překmit tak velký, aby rušil a současně se neprodlužovala odezva. V tomto ohledu (regulace odezvy) jsou monitory Philips na pomyslné špici. Samotná odezva patří k průměru.


 - odezva tabulka

Při pohledu na předchozí dvě tabulky je asi všem jasné, že překmit se zde opravdu téměř nekoná. Jen u opravdu světlých tónů se v odezvě fall překmit objeví. Tyto změny jsou ovšem tak malé, že ani překmit není prakticky postřehnutelný.

 - odezva graf

Bohužel se při měření vždy projevovalo blikání podsvícení. To totiž nepřestane blikat ani při maximálním jasu. Kvůli tomu je měření o něco složitější, ovšem ono blikání je relativně malé a odhadnout samotnou křivku odezvy není sebemenší problém.


 - odezva 0-175-0

0-175-0 (20 ms na dílek)


Jak můžete vidět na okolních grafech, tak odezvy opravdu překmitem netrpí. Má téměř ideální průběh. Ovšem její délka by jistě mohla být kratší.


 - odezva 50-200-50

50-200-50 (20 ms na dílek)


Inputlag


Velmi příjemně překvapil inputlag, který dosahuje hodnoty pouze 9,8 ms. Sice to není tak skvělý výsledek jako u herních monitorů typu EIZO FS2333, ale pořád se jedná o slušný nadprůměr. Takže pro hry to začíná vypadat přece jen o něco lépe než po prostém testu odezvy.


 - inputlag

Inputlag (10 ms na dílek)


Sledování videa


Jakmile si pustíte nějaký ten film, tak uvidíte až nečekaně dobré barevné podání. Barvy jsou živé a přesto nejsou přepálené. Ihned jsem tušil, že gamut nebude moc vzdálený od sRGB. Navíc ani podsvícení netrpí průsvity, a tak sledování v noci není problém.

Drobný problém se může stát u rychlých scén, kde odezva nemusí stíhat. Ovšem všiml jsem si toho pouze jednou. V naprosté většině případů bude odezva pro filmy zcela dostačovat.

 - průsvity pdosvícení

Fotografie podsvícení


Jak je u IPS monitorů zvykem, tak podání černé barvy není až tak dobré. Zkrátka tato matice i při zcela černé barvě propouští hodně světla a oproti VA monitorům je prostě a jednoduše černá spíš šedá. Je to daň za lepší pozorovací úhly.


 - jas černé barvy při maximální jasu


 - jas černé barvy při 120cd/m2


Hraní her


Trošku problém nastává při hraní her, kde evidentně odezva nestačí. Je to vidět samozřejmě u rychlých her. Pokud patříte do poklidnějšího koutku hráčů obdivujících adventury, tak problém nehledejte. Ale u takového CSka je zkrátka odezva ne příliš dostatečná. V obraze jsou vidět šmouhy, avšak ne duchy. Tyto šmouhy jsou však relativně málo zřetelné a běžný hráč si jich rozhodně nevšimne.

U hry Half-Life 2 se problém nevyskytuje. Tato hra totiž obvykle odhalí překmit, který se u tohoto monitoru při nastavení SmartResponse na Fast prakticky nevyskytuje. Pokud tedy patříte mezi občasné hráče, resp. mezi hráče neprofesionální, tak monitor bude dostačovat. Pokud však hodláte sedět u her více jak tři hodiny denně, tak je lepší nějaký rychlejší monitor. Panely e-IPS jsou zkrátka a jednoduše všeúčelové a jakmile je něco určeno pro obecné použití, tak to obvykle není vhodné pro profi nasazení v konkrétních aplikacích. A přesně takový je Philips.