Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Philips 237E4QHAD: novinka s IPS

4.2.2013, Pavel Kovač, recenze
Philips 237E4QHAD: novinka s IPS
I Philips se vrhnul na levné e-IPS monitory. Dokáže jeho novinka v podobě 23" s 7ms odezvou konkurovat LG či Dellu? Dle specifikací má našlápnuto rozhodně dobře, a tak uvidíme, co na to naše náročné testy.

Philips 237E4QHAD


Pokud začnete vybírat levný monitor s úhlopříčkou kolem 23-24" a full HD rozlišením, tak zjistíte, že velká část z nich má tzv. "bezrámečkovou" konstrukci. Tato konstrukce je sice na fotkách opravdu pěkná, ale jinak moc výhod nemá. Obvykle je monitor dost skřípavý a plasty do sebe moc nepasují. Je to dáno samotnou konstrukcí, která zkrátka velkou pevnost ani neumožňuje. Dnešní Philips se naštěstí od těchto cool a trendy věcí oprostil a vyrobil tradiční monitor s klasickou konstrukcí. Máme se tedy nač těšit? Možná ano, protože klasická konstrukce plus matná obrazovka dávají předzvěst slušného monitoru. - základní pohled

Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


Trošku zvláštní je však pojetí spodní hrany monitoru, která je zešikmená a na ní jsou umístěna i dotyková tlačítka. Na první pohled to tak tragicky nevypadá, ale pokud k tomu připočteme lesklý rámeček a popisky tlačítek v šedé barvě, tak po chvilce používání zjistíte, že tlačítka téměř nevidíte.


 - pohled zepředu

Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Z čelního pohledu si můžete všimnout jednoduchého stojanu, který umožňuje pouze náklon monitoru. Nic víc. Rozlučte se s pivotem či zdvihem. Navíc monitor se při trošku rychlejším psaní na klávesnici všemi deseti pěkně houpe. Používám sice klasickou klávesnici (pro psaní delších textů je zkrátka nízkozdvižná hodně nepříjemná a hlavně nevydrží), a tak ten, kdo má tzv. notebookovou klávesnici, to pozorovat nemusí, ale rozhodně by si monitor zasloužil pevnější nohu. Pokud se chystáte monitor pověsit na nějaký ten VESA držák, tak vás musím zklamat. Monitor vzadu nemá otvory na šrouby.


 - náklon

Náklon monitoru


Náklon je však docela slušný -5 až 20° patří k tomu lepšímu v oblasti noh bez zdvihu. Takže zde problém rozhodně není.


 - tlačítka

Ovládací prvky

Ovládací prvky jsou umístěny na spodní hraně, kde jsou špatně viditelné. Jejich reakce je však velmi dobrá, a to i v případě, kdy máte studené prsty.


 - pohled zezadu

Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)


Zadní strana je kompletně vyrobena z černého lesklého plastu. Ten se samozřejmě velmi rychle zašpiní a jsou na něm vidět otisky prstů. Při manipulaci s monitorem si tedy musíte dávat hodně velký pozor, aby po čase nevypadal monitor, jako když jej přenášelo pětileté díte s čokoládou v ruce.


 - konektory

Konektory


Dnešním trendem jsou HDMI konektory s MHL funkcí. Můžete tedy v klidu zapojit tablet či telefon a sledovat pohodlně na velké obrazovce videa. Technologie MHL má své opodstatnění a rozhodně ji u monitorů vítáme. Jen si dávejte pozor, do kterého konektoru tablet zapojíte. Pouze jeden má MHL, druhý je čistě HDMI.

Dodávané příslušenství:
  • HDMI kabel
  • Napájecí šňůra s externím zdrojem
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)

Ze specifikací je zřejmé, že jde o tradiční e-IPS panel s 6bitovými barvami a 2bitovým ditheringem. To je u levných IPS zcela běžné. Vzhledem k tomu, jak rychlou mají dnešní monitory odezvu, tak FRC nebývá tolik vidět. Samozřejmě ale záleží na konkrétním kusu.

Philips 237E4QHAD
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
23" (16:9)
Ideální odezva
7 ms (gtg)
Jas
250 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1 (20 000 000:1)
Výrobní technologie
e-IPS
Povrchová úprava
Matná
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
6+2 bitů
Rozteč bodů
0,265 mm
Nativní rozlišení
1920×1080
Vestavěné reproduktory
Ne
USB HUB
Ne
Vstupy
2x HDMI (MHL), VGA
Výstup pro sluchátka
Ano
Možnost montáže na stěnu
Ne
Hmotnost
2,8 kg
Norma TCO
TCO 5.2
Pivot
Ne
Spotřeba
28,6 W
Rozměry
547×420×193 mm
Různé variace tohoto modelu
Ne
Speciální vlastnosti
-