Philips 298X4QJAB: filmový a levný
2.9.2013, Pavel Kovač, recenze
Zaujaly vás monitory s úhlopříčkou 21:9? Ano? Philips přišel s dalším kouskem, co by se mohl hodit na váš stůl, tentokrát v levnější variantě bez stavitelného stojanu. Vyplatí se ušetřit cca 500 Kč oproti dražšímu bratříčku v podobě Philips 298P4QJEB?
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje a testy barev
- Interpolace, regulace podsvícení a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Kvalita pozorovacích úhlů je dnes u většiny monitorů prakticky stejná. Na trhu se totiž z valné většiny vyskytují IPS monitory, popř. PLS. PLS je ovšem odvozené od IPS a převedené pod jinou značku - Samsung. Ale abychom splnili všechny náležitosti recenze, tak se na ně podíváme. Kvalita barev při pohledu z boku či shora se téměř nemění. Ovšem všimněte si efektu IPS glow, který zvýrazňuje hlavně povrchová úprava obrazovky. Na druhou stranu netrpí monitor prakticky žádnými odlesky.
Rozložení kontrastu
Stejně jako u verze P4 je i zde naprosto perfektní kontrast. Bohužel je zde o poznání více znát na kontrastu průsvity v obou dolních rozích. Zde totiž kontrast klesá výrazně pod 2/3 a v pravém rohu až k 1/2 kontrastu maximálního. To je trošku škoda, protože na obraze to je zkrátka znát.
Celkově je však kontrast na IPS vyšší než je zvykem. Ve výsledku je tak minimální kontrast kolem 640:1 stále slušný. To, že je propad kontrastu viditelný, je způsobeno hlavně tím, že je maximální kontrast tak vysoký.
Stabilita kontrastu je ovšem dobrá. To však bývá u dnešních monitorů takový standard.
Průběh jasu
Stejně jako varianta P4, je na tom i X4 s regulací docela slušně. Vzhledem k tomu, že jde o monitor patřící do škatulky "filmový", tak je maximální jas 290 cd/m2 slušný. Naopak nejnižší jas na 59 cd/m2 je sice pro tradiční práci hodně vysoký, ale na filmy naprosto dostačující. Pokud ovšem pracujete často v noci, tak vám monitor bude zkrátka trošku více v kanceláři svítit.
Podsvícení
O podsvícení toho bylo v recenzi již napsáno mnoho. Na jednu stranu jsou zde dva větší průsvity v dolních rozích a na stranu druhou je podsvícení docela povedené z pohledu světlé plochy. Ve výsledku si tak při běžné práci asi ani nevšimnete, že by bylo podsvícení nějak nehomogenní. V noci se však monitor připomene dvěma růžky, co na vás vystrčí a zabodnou se vám do očí.
Při převedení grafů do gamy 2,2 je vidět, že monitor přidá trošku efektu vinětace do filmů, ale není to nic tragického. Střední část monitoru je prakticky homogenní.