Philips 298X4QJAB: filmový a levný
2.9.2013, Pavel Kovač, recenze
Zaujaly vás monitory s úhlopříčkou 21:9? Ano? Philips přišel s dalším kouskem, co by se mohl hodit na váš stůl, tentokrát v levnější variantě bez stavitelného stojanu. Vyplatí se ušetřit cca 500 Kč oproti dražšímu bratříčku v podobě Philips 298P4QJEB?
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje a testy barev
- Interpolace, regulace podsvícení a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Interpolace obrazu při nižším rozlišení (1280×800)
Protože jde o prakticky shodný monitor jako nedávno testovaný Philips 298P4, tak lze také očekávat i stejnou interpolaci. Ihned první pohled to také potvrdil. Dovolím si tedy využít fotografií z onoho předchozího Philipsu.
Kvalita interpolace je tedy zcela v souladu s dnešním standardem. V menu však nenaleznete jakékoli doostření obrazu. To je trošku škoda, protože často v nižším rozlišení pomůže.
Regulace jasu
V předchozí kapitole jste se mohli dočíst, že monitor využívá lineární regulaci jasu. Nedochází tedy k žádnému blikání, a to ani při minimální jasu. Díky tomu vás nikdy z monitoru nebude bolet hlava, což je jistě pozitivní. Jen aby na tento systém regulace jasu přešli všichni výrobci.
Spotřeba
Vzhledem k tomu, že monitor má docela vysoký jas, lze očekávat i vyšší spotřebu. Vždy ale měříme i spotřebu při jasu 120 cd/m2 tak, aby šla porovnávat pěkně mezi sebou. Současně přepočítáváme na světelný výkon dle plochy a jasu monitoru. To je jediný ukazatel, co zaručeně porovná monitory mezi sebou. Zatím nejlepší monitory mají hodnotu přes 2 lm/W. Dnešní je takový střed. 1,49 lm/W sice není nic světoborného, ale rozhodně vám monitor nenaruší rodinný rozpočet.
Spotřeba při 120 cd/m2 je 25 W.
Dnes testovaný monitor má světelný výkon 1,49 lm/W.