Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Platit „cachem“ nebo šekem? - Je větší cache u disku výhodou?

19.12.2001, Jiří Beránek, recenze
Platit „cachem“ nebo šekem? - Je větší cache u disku výhodou?
Otestovali jsme dva 100GB disky od Western Digital, jeden s 2MB a druhý s 8MB cache. Je tedy větší cache co platná v rychlosti disku?
K čemu slouží cache (mezipaměť)? Rychlost přenosu dat z disku je mnohem nižší než je rychlost přenosu ATA100, která je teoreticky 100 MB/s. Vzniklou rezervu se snaží výrobci disků všemožně vyplnit a jednou z možností je právě disková mezipaměť, která má mnohem větší přenosovou rychlost než disk. Cache při čtení z disku načte do „zásoby“ data která jsou požadována a potom je postupně uvolňuje, jakmile ji o to počítač požádá. Naopak při zápisu se do ní rychle data přenesou a ve volné chvíli je postupně uloží na disk, což rozloží zátěž počítače. Velkou nevýhodou je však omezená velikost takové paměti a fakt, že urychlení je znatelné pouze tehdy, pokud jsou data požadována opakovaně. Operační systémy využívají jako diskovou mezipaměť také paměť systémovou, což ale ubírá cenné prostředky a také v ní není vždy dostatek prostoru.




Testovali jsme tedy dva disky od firmy Western Digital jeden s 2MB a druhý s 8MB cache. Oba disky vypadají stejně, liší se pouze označením (WD1000BB-00CCB0 pro variantu s 2 MB cache a WD1000BB-00CHE0 pro variantu s 8 MB cache). Oba disky se po připojení bez problému našly v BIOSu a vše vypadalo v pořádku… Problém však nastal když jsem spustil FDISK. Napoprvé se disk tvářil, jakože vůbec není k dispozici. Po chvilce bádání jsem na něm podle FDISKu vytvořil partition o velikosti okolo 30GB, což mi bylo divné, ale ve Windows se zformátoval správně na necelých 100GB. Oba disky pracovaly překvapivě svižně, téměř nehlučně a nízké zahřívání mě také mile překvapilo. Otestoval jsem je pomocí programů Sisoft Sandra a HD Tach. Jak se projevila větší cache v rychlosti disku vidíte v tabulce.

Očekával jsem, že rozdíl bude mnohem větší, ale to je bohužel dáno způsobem, jakým testovací programy pracují. Rozdíl v rychlosti díky větší cache paměti bude více znatelný právě u aplikací, požadující stejná data několikrát po sobě. Rozdíl se projevil hlavně u testů zaměřených právě na cache a potom ještě u testu random write, což je také zapříčiněno větší mezipamětí. Je tedy vidět, že větší cache ovlivní mírně (pro někoho možná dost podstatně) výkon disku. Osobně bych ale nepřiplácel víc jak 1000,- Kč rozdílu ceny, pokud opravdu nevyžadujete od disku ten nejvyšší výkon.

Disk s cache pamětí velikosti:
2MB
8MB
Index Sisoft Sandra
27 070
28 939
Buffered read
70 MB/s
73 MB/s
Sequentional read
42 MB/s
42 MB/s
Random read
8 MB/s
8 MB/s
Buffered write
48 MB/s
49 MB/s
Sequentional write
40 MB/s
40 MB/s
Random write
12 MB/s
15 MB/s
Průměrná přístupová doba
6 ms
6 ms
HD Tach min. přenosová rychlost
33 807 kB/s
39 250 kB/s
HD Tach max. přenosová rychlost
44 466 kB/s
44 628 kB/s

Testovací sestava:
AMD Duron 800 MHz
Základní deska Soltek KAV-75
128MB SDRAM
GeForce2 MX 32MB


Cena disku s 2 MB cache: 8.990,- Kč (prodejní cena bez DPH)
Cena disku s 8 MB cache: 9.790,- Kč (prodejní cena bez DPH)
Záruka: 3 roky


K testování zapůjčila: ProCA s.r.o.