reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Plextor PX-712A: mechanika s výjimečnými vlastnostmi

, , recenze
Plextor PX-712A: mechanika s výjimečnými vlastnostmi
Značka Plextor má skvělý zvuk a renomé mezi většinou uživatelů. Produkty Plextor vždy patřily k tomu nejlepšímu na trhu. Od konkurence se Plextor odlišoval především výkonnými a vybavenými mechanikami. Skvělé parametry však vyvažovala poměrně vysoká cena.
K mechanikám japonského výrobce neodmyslitelně patří speciální aplikace PlexTools. Unikátní software, který umožňuje podrobně konfigurovat parametry mechaniky. Pomocí PlexTools lze nastavit rychlost a způsob čteni, parametry zápisu, kopírovat hudební CD s ochranou, vytvářet DVD-ROM disky, atd.


Obr. 05 – PlexTools

Firma Plextor vybavuje své mechaniky mnoha zajímavými technologiemi, které zlepšují čtení a zápis médií. Patrně není nutné zdůrazňovat, že Plextor PX-712A využívá ochranu Buffer Underrun Proof, která zabraňuje zničení média z důvodu tzv. „podtečení“ bufferu, spolehlivým pomocníkem je rovněž 8 MB buffer.

PoweRec (Plextor Optimised Writing Error Reduction Control)

PoweRec umožňuje Plextoru před vypalováním otestovat parametry disku (Optimum Power Calibration). Podle zjištěných výsledků a kvality média upraví PoweRec kalibraci laseru a rychlost zápisu. PoweRec po celou dobu vypalování kontroluje a zajišťuje optimální podmínky zápisu. Pokud je médium vyhodnoceno jako nekvalitní, nastanou-li během vypalování problémy, mechanika opět upraví (sníží) rychlost zápisu. PoweRec tak zaručuje vysokou kvalitu zápisu i při optimální rychlosti. Podrobnější informace zde.
http://www.plextor.be/technicalservices/technology/PlextorPoweRec.pdf


Obr. 06 – mechanika Plextor PX-712A

GigaRec

GigaRec je originální koncepcí Plextoru, která umožňuje vypálit na klasické CD maximální množství dat. Podle údajů společnosti Plextor lze na 80 minutové médium zapsat přibližně 1 GB dat, tedy asi 111 minut. GigaRec v podstatě ignoruje specifikace CDR (maximální kapacita média, atd), mění „velikost“ pitů a landů .

Podporu pro GigaRec zápis lze zapnout a nastavovat v aplikaci PlexTools Profesional. Data jsou na médium zapsány podstatně hustěji. Pomocí koeficientu – „GigaRec rate“ - 1,0-1,4 lze ovlivňovat „hustotu“ zápisu. Vyšší koeficient znamená nejen větší kapacitu, ale i problémy s kompatibilitou. Mnohé mechaniky nejsou schopny GigaRec média rozpoznat a načíst.


Obr. 07 – GigaRec

GigaRec zápis probíhá „pouze“ 8x rychlostí, během vypalování je automaticky potlačena funkce „burnproof“. Zapisovat lze CDR média, nikoliv CDRW. Vzhledem k hustotě zápisu se čitelnost media výrazně zhoršuje mechanickým opotřebením (škrábance, nečistoty). Při níže nastaveném koeficientu (např. 0,7) umí GigaRec pity i „natahovat“. Množství zapsaných dat se tak snižuje, ale kvalita zápisu naopak zvyšuje.

Jen pro zajímavost, doporučuji nahlédnout do recenze na mechaniku Yamaha CRW-F1E. Yamaha svého času používala „podobnou“ technologii – Advanced Audio Master Quality Recording, zde však sloužila převážně ke kvalitnějšímu zápisu audio disků.
https://www.svethardware.cz/art_doc-7C416558F30ECFE2C1256C75004115DD.html

SecuRec

Securec je zajímavá technologie, která umožňuje chránit data na disku heslem. Aktivace „zakódovaného“ obsahu probíhá v aplikaci PlexTools. . SecureRec lze použít pouze s CDR disky zapsané metodou DAO (Disc At Once). Pokud nevlastníte mechaniku Plextor, lze chráněné disky načíst s pomocí utility SecuRe Viewer. Bohužel technologii nelze použít pro zapisovatelná DVD média.

Speed Read

Zapnutím funkce Speed Read dosáhne mechanika maximálního výkonu při čtení CD (48x) a DVD (16x). Standardně probíhá čtení CD-ROM pouze 40× a DVD-ROM 12× rychlostí. Parametry rychlosti čtení disků lze detailně nastavovat v aplikaci PlexTools.

Silent Mode

Přestože je mechanika již v základním nastavení poměrně tichá, dává výrobce uživatelům volnou ruku
při ovlivňování hlučnosti mechaniky. Pomocí PlexTools lze nastavit rychlost zápisu, rychlost čtení, a dokonce takovou drobnost jakou je rychlost vysouvání plotny! Veškerá nastavení a změny v konfiguraci si mechanika pamatuje i po vypnutí počítače.

VariRec

Technologie VariRec spolu s PlexTools umožňuje ovlivňovat výkonu laseru. VariRec dále nabízí detailní nastavení strategií zápisu, uživatel tak může upravovat vypalování podle druhu média (Azo, Phthalocyanin, atd.). Jak uvádí podklady společnosti Plextor, VariRec zlepšuje kompatibilitu médií a zkvalitňuje zápis hudebních CD. Změnu úrovňě výkonu laseru tak přivítají převážně hifisté a netopýři.


Obr. 08 – VariRec

Q-Check

Q-Check obsahuje testy, které vypovídají o kvalitě mechaniky a média. Q-Check zjišťuje hodnoty C1, C2, FE (chyby v zaostřování optiky), hodnoty Jitter, PI, PO, atd.
reklama
reklama
reklama
reklama