www.svethardware.cz
>
>

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách
, , recenze
Už jste někdy slyšeli o poruchách plynulosti pohybu v počítačových hrách? Víte, co jsou to latence, frame times, jak je měřit a vyhodnocovat? Pokud ne, tento článek by Vám neměl uniknout, jelikož je určený právě pro Vás.
K oblíbeným
reklama

Porovnatelná snímková frekvence


Porovnatelná snímková frekvence (Comparable frame rate) je hodnota, kterou nám FLA Calculator nabízí na konci svých výpočtů ve výsledkovém sumáři. My sice tuto veličinu v našich recenzích nepoužíváme, nicméně by bylo dobré alespoň rámcově vědět, o co tu jde a k čemu tato hodnota vůbec slouží.


FLA Calculator 1


Výpočtem kalkulátoru jsme obdrželi celkem 3 hodnoty a máme tedy jasný přehled o tom, jak se grafická karta během testů chovala. Průměrný čas snímků (Average) je roven 19,92 ms, směrodatná odchylka snímkové frekvence (Variability) byla vypočtena na 3,13 ms a odchylka stutteringu (Stuttering) na 1,60 ms.

To je sice chvályhodné, problém ale nastává, pokud bychom chtěli nějak porovnat dvě grafické karty. Jak porovnávat dvě nebo více grafických karet pomocí tří hodnot?

Z tohoto důvodu FLA Calculator zavádí umělou výsledkovou veličinu s názvem Comparable frame time, která je prostým součtem těchto tří hodnot. Může si to dovolit, protože jak už víme, všechny tyto tři hodnoty mají stejnou jednotku (milisekundy).

Comparable frame time = Average + Variability + Stuttering
Comparable frame time = 19,92 + 3,13 + 1,6 = 24,65 ms

Protože jsme při porovnávání grafických karet zvyklí používat spíše jednotku snímkové frekvence než jednotku času v milisekundách, budeme chtít raději hodnotu Comparable frame time převést na jednotku snímkové frekvence. Odtud tedy název Comparable frame rate.

Comparable frame rate = 1000 / Comparable frame time
Comparable frame rate = 1000 / 24,65 = 40,56 FPS


FLA Calculator 2


Comparable frame rate je tedy veličina snímkové frekvence, která v sobě nese informace nejen o průměrné snímkové frekvenci, ale také informace o její variabilitě a stutteringu. Jedná se tedy o ideální veličinu na porovnávání výsledků grafických karet.
reklama
Nejnovější články
14nm vs. 7nm: procesory Intel a AMD pod elektronovým mikroskopem 14nm vs. 7nm: procesory Intel a AMD pod elektronovým mikroskopem
Overclocker der8auer se nezřídka pouští i hluboko pod povrch chladičů a heatspreaderů dnešního hardwaru. Tentokrát si vzal na pomoc rastrovací elektronový mikroskop, aby se opravdu zblízka podíval na moderní CPU AMD a Intel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Logitech MX Anywhere 3: nová myš se superrychlým skrolováním Logitech MX Anywhere 3: nová myš se superrychlým skrolováním
Společnost Logitech přichází na trh s novou počítačovou myší MX Anywhere 3, která přináší superrychlé skrolování díky kolečku MagSpeed. Dle výrobce by měla zvládnout prolétnout 1000 řádků za sekundu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI
Společnost Adobe připravuje spoustu zajímavých funkcí pro své aplikace. Jednou z nich je i výměna oblohy (Sky Replacement) pomocí systémů umělé inteligence Adobe Sensei. Ta zajistí větší věrohodnost výsledku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním
Jako Navy Flounder byl už dříve označen čip Navi 22, ale to není tak jednoznačné. Nyní se ale dozvídáme o tom, že Navy Flounder má být v podstatě nástupce Navi 10 s rovněž 40 jednotkami CU. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž
NASA představila Artemis Plan a konkrétně pak aktualizaci svého programu Artemis zahrnující také Fázi 1, čili plány pro přistání lidí na Měsíci. Mezi nimi už bude i první žena a cílem je rok 2024.  
Včera, aktualita, Jan Vítek