www.svethardware.cz
>
>

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách
, , recenze
Už jste někdy slyšeli o poruchách plynulosti pohybu v počítačových hrách? Víte, co jsou to latence, frame times, jak je měřit a vyhodnocovat? Pokud ne, tento článek by Vám neměl uniknout, jelikož je určený právě pro Vás.
K oblíbeným
reklama

Porovnatelná snímková frekvence


Porovnatelná snímková frekvence (Comparable frame rate) je hodnota, kterou nám FLA Calculator nabízí na konci svých výpočtů ve výsledkovém sumáři. My sice tuto veličinu v našich recenzích nepoužíváme, nicméně by bylo dobré alespoň rámcově vědět, o co tu jde a k čemu tato hodnota vůbec slouží.


FLA Calculator 1


Výpočtem kalkulátoru jsme obdrželi celkem 3 hodnoty a máme tedy jasný přehled o tom, jak se grafická karta během testů chovala. Průměrný čas snímků (Average) je roven 19,92 ms, směrodatná odchylka snímkové frekvence (Variability) byla vypočtena na 3,13 ms a odchylka stutteringu (Stuttering) na 1,60 ms.

To je sice chvályhodné, problém ale nastává, pokud bychom chtěli nějak porovnat dvě grafické karty. Jak porovnávat dvě nebo více grafických karet pomocí tří hodnot?

Z tohoto důvodu FLA Calculator zavádí umělou výsledkovou veličinu s názvem Comparable frame time, která je prostým součtem těchto tří hodnot. Může si to dovolit, protože jak už víme, všechny tyto tři hodnoty mají stejnou jednotku (milisekundy).

Comparable frame time = Average + Variability + Stuttering
Comparable frame time = 19,92 + 3,13 + 1,6 = 24,65 ms

Protože jsme při porovnávání grafických karet zvyklí používat spíše jednotku snímkové frekvence než jednotku času v milisekundách, budeme chtít raději hodnotu Comparable frame time převést na jednotku snímkové frekvence. Odtud tedy název Comparable frame rate.

Comparable frame rate = 1000 / Comparable frame time
Comparable frame rate = 1000 / 24,65 = 40,56 FPS


FLA Calculator 2


Comparable frame rate je tedy veličina snímkové frekvence, která v sobě nese informace nejen o průměrné snímkové frekvenci, ale také informace o její variabilitě a stutteringu. Jedná se tedy o ideální veličinu na porovnávání výsledků grafických karet.
reklama
Nejnovější články
Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat Výzkumníci vytvořili tranzistory fungující i pro ukládání dat
Tranzistory jsou součástí logických obvodů počítačových čipů, ovšem výzkumníci na Purdue University vytvořili takové, které dokáží současně data i ukládat. Jde o funkční křemíkové tranzistory s feroelektrickou RAM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7 Microsoft bude na celé obrazovce varovat před koncem podpory Windows 7
Kdyby si toho opravdu někdo doposud nevšiml, pak Microsoft se takovým lidem chystá opravdu nepřehlédnutelným způsobem sdělit, že podpora operačního systému Windows 7 se chýlí ke konci. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60 NVIDIA rozšiřuje seznam monitorů kompatibilních s G-Sync na rovných 60
NVIDIA začala brzy v tomto roce nabízet kompatibilitu monitorů vybavených systémem Adaptive-Sync se svou technologií G-Sync. Nejdříve to bylo pouze tucet modelů, ovšem nyní už jich je rovná kopa, čili 60. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů Apple Mac Pro Tower jsou k dispozici od 6 po 53 tisíc dolarů
Společnost Apple si přichystala spuštění prodejů svých nových pracovních stanic Mac Pro Tower, k nimž budou pasovat také monitory Pro Display XDR. Apple zde přitom spojuje procesory Xeon a profi kartami Radeon Pro. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data Plundervolt: další objevená chyba v CPU Intel dává všanc naše data
Zrovna uprostřed letošního listopadu jsme se dozvěděli, že Intel řeší dalších 77 bezpečnostních chyb ve svých procesorech, nicméně to neznamená, že byla jejich studnice vyčerpána. Máme tu Plundervolt.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře