reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Procesory Intel Ivy Bridge: 22 nm je tady

, , recenze
Procesory Intel Ivy Bridge: 22 nm je tady
Konečně jsme se dočkali momentu příchodu nové generace desktopových CPU Intel, které známe jako Ivy Bridge, nebo také Core série 3000. My si dnes vyzkoušíme prozatím nejvýkonnějšího zástupce Ivy Bridge v porovnání se staršími Intely a chybět nebude ani AMD.
Procesory Intel Ivy Bridge: 22 nm je tady
Tato kapitola se bude věnovat spotřebě i poměru výkonu a spotřeby a zde nám posloužil měřák Voltcraft Energy Check 3000. Pochopitelně není možné s tímto vybavením přístrojově měřit pouze spotřebu procesorů, a tak se musíme spokojit pouze se spotřebou celých sestav, což znamená všechny komponenty plus ztráty napájecího zdroje. Aspoň monitor zůstává stranou.


Spotřeba


Jako první tedy přijde na řadu samotná spotřeba platforem. Mezi nimi můžeme očekávat velmi velké rozdíly, neboť procesory AMD generace Phenom II jsou oproti moderním Intelům žrouti energie, přičemž Bulldozery na tom nejsou lépe. To platí ve srovnání se Sandy Bridge a dle očekávání se rozdíl při doplnění výsledků procesoru Ivy Bridge ještě prohloubí. Zde prostě má jednoznačně navrch Intel a otázkou zůstává jen to, o kolik se propast mezi jeho procesory a modely od AMD prohloubila.

Spotřeba byla měřena celkem při osmi příležitostech - v klidu (IDLE), maximálním zatížení jednoho a všech jader (Prime95), stejný test byl proveden s využitím testu Cinebench R10 a pak byla měřena spotřeba při kódování videa do x264, komprimování ve WinRARu a hraní StarCraft 2. V posledním případě bude samozřejmě o moc vyšší, protože se zapotí i grafická karta Radeon HD 7970.Výše uvedené grafy jasně ukazují, že Intel vládne i ve spotřebě desktopových procesorů, a to v tom dobrém slova smyslu. Nabízí tak mix vysokého výkonu a nízké spotřeby, který bezpochyby rozdíly mezi AMD a Intel v dalších grafech prohloubí ještě o to víc. Nicméně dle našich měření se spotřeba nového Ivy Bridge neukázala v řadě testů jako výrazně lepší a to zvláště ne v těch, které využívají pouze jedno procesorové jádro. A přitom v kapitole s testy integrovaných čipů byl rozdíl mezi Core i7-2700K a Core i7-3770K při plné zátěži tak zřejmý.


Výkon/spotřeba


Známe tedy výkon v jednotlivých úlohách a známe také spotřebu, jakou jednotlivé sestavy při jejich vykonávání vykazují. Určit poměr výkonu a spotřeby je tedy hračka a výsledkem je číslo ukazující na to, jak dobře dokáží procesory nakládat s dodanou energií. Větší číslo tedy znamená lepší výsledek.

Nyní je již až na jeden případ zcela jasný náskok Core i7-3770K oproti Core i7-2700K, a to díky kombinaci mírně snížené spotřeby a obecně vyššího výkonu. Díky tomu se nůžky mezi těmito procesory více rozevřely, stejně jako se rozevřely mezi procesory AMD a Intel celkově.
reklama
reklama
reklama