Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Profesionální Samsung XL20

23.10.2007, Pavel Kovač, recenze
Profesionální Samsung XL20
Nová řada monitorů Samsung XLxx vstupuje na náš trh a představuje to nejlepší, co Samsung nabízí v řadě profesionálních LCD monitorů. Dnešní recenzovaný typ splňuje gamut Adobe RGB a využívá systém LED podsvícení. V této recenzi je poprvé použita nová metodika pro měření barev.

Celkové hodnocení


A je to tu. První monitor hodnocený novým způsobem a změřený novým způsobem. Jak dopadl? Nebudu to protahovat a ihned řeknu, že dobře. Samsung XL20 si zasluhuje uznání nejvíce v barevném podání, které je skutečně prvotřídní a byl jsem jím dost unešen. Trochu mě vadilo dost chabé OSD menu, které neposkytuje takové vychytávky, jako jsou šestiosé barvy, jemné doladění gamma křivky apod. Naštěstí to není díky kvalitním barvám, které jsou ihned po zakoupení opravdu perfektní, takový problém. Colorimetrická sonda x-rite Eye One Display 2 "jen" dovede barvy k dokonalosti. K barevnému podání přispívá i LED podsvícení, které rozšiřuje gamut až k hranici Adobe RGB a v červených oblastech jej dokonce překračuje. Stínítko je pro obraz už takovou třešničkou na dortu, avšak při letních dnech neocenitelnou pomůckou.

Trochu mě zklamalo podsvícení, které díky LED mohlo být určitě lepší a monitor by si tím vysloužil daleko více bodíků. Díky frekvenci blikání LED se nemusíte bát jakékoli únavy očí ani při dlouhodobém sledování a se sníženým jasem.
V odězvě sice monitor nikterak neexceluje, ale zase nezavádí nepříjemné manýry jako jsou překmity a schody. Ve výsledku je video zcela klidné, bez šumu a nepříjemného rozmazání. Bohužel ve hrách si monitor moc dobře nevede a to z jednoho prostého důvodu. Inputlag. Inputlag je zabiják každého profesionálního hráče, ale grafikovi navadí. A pro grafiky je monitor určen, takže mu to v podstatě nelze ani moc vytýkat.

Pozorovací úhly jsou typické pro vyspělé xVA technologie (v tomto případě A-MVA) a rozhodně neurazí. Samozřejmě profi monitoru by více slušela technologie AS-IPS, ale ta by jistě ještě zvedla cenu o nějaký ten stupínek nahoru. V barvách A-MVA již dnes dohání AS-IPS, a tak si myslím, že to je od výrobců celkem rozumný krok.

V ergonomii je monitor nadprůměrný a to nejen díky stínítku, ale i díky tomu, že jej lze otáčet (pivot) a naklopit ve slušných úhlech. Bohužel mě zklamala konstrukce, která by u monitoru této cenové kategorie mohla být daleko lepší. Monitor se totiž houpal, i když jsem psal na klávesnici (diNovo = nízký zdvih). Téměř si dovedu předtavit, jak si profesionální grafik tento neduh bude odstraňovat nějakým VESA držákem za dalších několik tisíc.


Bodové hodnocení je inovováno z metodického hlediska, ale ve výsledku je tabulka stále stejná. V barevném podání jsem hodnotil takový výsledek, který dopadl nejlépe (režim Adobe RGB). Takto budu postupovat při všech recenzích. Ve výsledném procentuálním hodnocení monitor dopadl velice dobře a 66 % celkem tu jen tak nebývá. Velice povedené je barevné podání, které dosahuje téměř maxima, co lze od LCD technologie očekávat. Ve výsledku není špatná ani odezva a pozorovací úhly. Bohužel ono podsvícení s pouze 46 % celkem strádá. Sečteno a podtrženo jde o perfektní grafický monitor.
Opět zde dávám odkaz na přehled výsledků námi testovaných LCD panelů. Do tohoto přehledu jsou zařazeny pouze monitory testované s metodikou pomocí osciloskopu.


Perfektní barevné podání
Nedokonalé podsvícení
Adobe RGB gamut
Horší konstrukce uchycení monitoru
Na grafický monitor slušná odezva
Ikona Odkaz na databázi
Orientační cena 30 400,- Kč bez DPH

Orientační vývoj ceny


Graf ceny produktu Samsung XL20 - LCD 20 poskytuje server Heureka.cz


Za zapůjčení LCD panelu Samsung XL20 děkujeme českému zastoupení společnosti Samsung.


Za poskytnutí digitálního osciloskopu M523 děkujeme firmě ETC s.r.o.,
která se zabývá výrobou a zároveň i prodejem svých měřicích přístrojů.