QNAP QTS 4.4.1: funkcemi nabitý systém pro váš NAS
27.1.2020, Milan Šurkala, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na schopnosti operačního systému QTS 4.4.1 pro NASy od QNAPu. Možnosti tohoto systému totiž daleko přesahují jen prosté ukládání dat na síťový disk a základní multimediální funkce.
Kapitoly článku:
- QNAP QTS 4.4.1: funkcemi nabitý systém pro váš NAS
- Základní uživatelské rozhraní QTS
- Ovládací panely
- FileStation 5
- App Center a HybridDesk Station
- Závěr
Pojďme se seznámit se základy uživatelského rozhraní systému QTS 4.4.1. Po přihlášení se dostanete na hlavní plochu. Je však dost pravděpodobné, že se dočkáte i nějakých dalších oken informujících vás o aktualizacích, různých tipech apod. Taková okna lze ale pochopitelně vypnout a nastavit, aby se už příště nezobrazovala.
Když si všechna naskočená okna vypnete, případně provedete aktualizaci firmwaru (což zabere asi tak 10-15 minut a pár hlasitých pípnutí), dostanete se konečně na plochu. Zde jsou zobrazeny ikonky nejen pro správu NASu, ale i pro uživatelskou práci s ním. Jsou zde tedy i nainstalované aplikace, jejichž počet můžete významně rozšiřovat. Některé jsou zdarma, jiné jsou placené a funguje to tady podobně jako u mobilních operačních systémů Android a iOS, kdy můžete i listovat mezi stránkami s ikonkami.
klikněte pro zvětšení
V levém spodním rohu je maličký robot Qboost, který se stará o správu paměti. Po kliknutí na něj se ukáže okno, v kterém vidíte množství volného místa v operační paměti a umožňuje ji optimalizovat. Je zde i čištění od nepotřebných souborů (v podstatě vysypání koše), ukázka toho, které aplikace zabírají v RAM nejvíce paměti a jak moc využívají CPU NASu.
klikněte pro zvětšení
Kliknutím na aplikaci můžete nastavit i její plánování, a tedy vybrat dny a hodiny, v kterých má být spuštěna a naopak, kdy má být zastavena.
Další užitečné ikonky najdeme v pravém horním rohu základní plochy. Máme zde lištu, která zobrazuje různá upozornění a umožňuje nastavení účtu. Máme tu vyhledávač, seznam probíhajících úloh na pozadí, připojená externí zařízení, zprávy (oznámení), práci s účtem a NASem (včetně vypnutí, restartování a podobně), tlačítko "více" (tři tečky) a konečně i řídící panel (ikonka tachometru).
V Řídícím panelu se dozvíte vše potřebné o stavu NASu. Je zde tedy doba provozu, teplota, rychlost ventilátoru, využití CPU, RAM i síťového rozhraní, doklikat se můžete také ke kondici pevných disků a vidíte i stav obsazenosti úložiště.
Jednotlivé části vás poklikáním mohou dostat na rozšířené zobrazení. Dvojklik na ikonku NASu ve Zdravotním stavu systému vás tak dostane na obrazovku věnující se hardwaru NASu. V několika záložkách se dozvíte informace o procesoru, pamětech, teplotách, jiné zase ukazují stav sítě, IP a MAC adresy nebo systémové služby, které NAS podporuje a jejich stav spuštění.
klikněte pro zvětšení
Další položkou je Zdravotní stav disku, kde se dozvíte např. jeho teplotu i souhrn informací ze SMART testu (počtu chyb, které disk vykázal během svého života).
klikněte pro zvětšení
Pokud v Řídícím panelu kliknete na úložiště, dostanete se do Monitorování zdrojů. Opět je tu několik panelů a nemá smysl zde ukazovat úplně všechny. V tom výchozím vám systém ukáže míru zaplnění disku a prozradí i to, která data zabírají kolik (opět je to podobné jako u mobilních OS a máte tak dobrý přehled o tom, který typ dat vám na discích zabírá nejvíce místa).
klikněte pro zvětšení
Koho by zajímal pohled na historii využití CPU, přenosových rychlostí disků, využití paměti a seznam aktivních procesů včetně toho, jak zatěžovaly NAS, ten to najde v Přehledu v sekci Monitorování zdrojů. QTS je tak opravdu v podstatě plnohodnotným operačním systémem, který o hardwaru a tom, co se na něm děje, dokáže podat překvapivě komplexní zprávu.
klikněte pro zvětšení
V levém horním rohu si můžete všimnout 3 čárek, které rozbalují nejrůznější aplikace systému QTS. V horním panelu se pak ukazují záložky otevřených aplikací, což funguje podobně jako např. u Windows nebo Linuxu, rozbalovací menu je pak jakousi alternativou menu Start.
Je patrné, že aplikací a funkcí je zde opravdu hodně, na ty se ale podrobněji podíváme v dalších kapitolách dnešní recenze. Nyní si jen ukážeme, že je zde např. obsáhlý ovládací panel (Control Panel), který vše dělí do 4 skupin, systém, oprávnění, síťové/souborové služba a aplikační servery. Blíže se mu budeme věnovat na následující stránce.
klikněte pro zvětšení