www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

QNAP QTS 4.4.1: funkcemi nabitý systém pro váš NAS

QNAP QTS 4.4.1: funkcemi nabitý systém pro váš NAS
, , recenze
V dnešní recenzi se podíváme na schopnosti operačního systému QTS 4.4.1 pro NASy od QNAPu. Možnosti tohoto systému totiž daleko přesahují jen prosté ukládání dat na síťový disk a základní multimediální funkce.
K oblíbeným
reklama
Dostáváme se k ovládacím panelům. Jde o další velký soubor správy celého NASu, kde najdete nepřeberné množství informací a nastavení. Některé ze zobrazených položek jsme si dokonce už ukázali v předchozí kapitole. To nepřekvapí, protože obvykle je tu více cest, jak se dostat k dané obrazovce a nastavení. Např. "Stav systému" nebo "Monitorování zdrojů" jsme už probírali.

QNAP QTS 4.4.1 ovládací panely
klikněte pro zvětšení

Můžete kliknout jak na jednotlivé položky v rámci jedné ze 4 skupin, nebo kliknout na vybranou skupinu. Ať tak či onak, zobrazí se nové okno, které má v levém sloupečku tyto 4 skupiny a v druhém sloupečku pak položky patřící do ní. Trochu matoucí je to, že některé položky se otevírají v tomto okně (nahradí se pravá část), zatímco některé jiné (zpravidla ty, které jsme si představili v minulé kapitole) se otevírají do nového okna.
 
QNAP QTS 4.4.1 ovládací panely
klikněte pro zvětšení
 
Ze zajímavých funkcí, které bych rád zmínil, je ochrana přístupu, kdy lze nastavit počet neúspěšných pokusů k přihlášení do systému, i dobu, po kterou je systém uzamčen proti dalším pokusům. Jde tak o výborný způsob prevence útoku hrubou silou (brute force attack). Lze to navíc nastavit zvlášť pro různé typy přístupů, tedy pro SSH, Telnet, HTTP(S), FTP, SAMBA a AFP. V záložce Hardware se pak dá vypnout hlasité pípání NASu při restartu a jiných systémových událostech, lze ale ponechat např. pípání při chybách, což může být užitečné. Hodit se může i zálohování nastavení systému QTS pro případ, že by se něco pokazilo.
 
QNAP QTS 4.4.1 ovládací panely
klikněte pro zvětšení
 
Druhá záložka je věnována oprávněním. Oproti ostatním je na první pohled relativně málo obsáhlá, přesto umožňuje dost nastavení. Především jde o správu uživatelů a skupin, do kterých patří. Každé skupině tak lze nastavit jiná práva k různým částem NASu, složkám, prostě vše, co byste mohli čekat od linuxového systému, kterým QTS je.
 
QNAP QTS 4.4.1 ovládací panely
klikněte pro zvětšení
 
Síťové a souborové služby pak umožňují konfiguraci NASu na zvolené počítačové síti, měnit způsoby přiřazení adres a volbu serverů. QNAP sem přidal i možnost vytvořit virtuální přepínač a v některých případech tak NASy od QNAPu dokáží fungovat i jako router.
 
QNAP QTS 4.4.1 Ovládací panely
klikněte pro zvětšení
 
Poslední záložka nese název Aplikační servery a ukazuje, k čemu všemu se dá vlastně NAS ještě používat. Uložená data opravdu nemusí být jen pouhá záloha běžných dat a multimédií, ale můžete si zde z NASu udělat hotový server hostící webovou prezentaci, FTP server, SQL databázi a tím to zdaleka nekončí.
 
QNAP QTS 4.4.1 Ovládací panely
klikněte pro zvětšení
 
Některým z výše zmíněných funkcí se budeme věnovat dále v recenzi, není však cílem teď probrat úplně všechno. Je toho totiž opravdu hodně.

reklama
Nejnovější články
AMD opravuje problematické ovladače Radeonů, uvádí verzi 20.2.2 AMD opravuje problematické ovladače Radeonů, uvádí verzi 20.2.2
Pokud máte grafickou kartu AMD Radeon a zažíváte s ovladači Radeon Software Adrenalin 2020 Edition nestabilitu, černé obrazovky a jiné chyby, má pro vás AMD řešení. Mnoho z těchto pádů má vyřešit nová verze 20.2.2.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H
Poslední dobou uniklo mnoho benchmarků mobilních procesorů Intel, které by měly bojovat proti připravovanému Ryzenu 7 4800H, ale pořád jsme neměli výsledky tohoto procesoru od AMD. To se nyní mění a máme čísla z Geekbench 4 i 5.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NASA otestovala motor pro příští měsíční mise NASA otestovala motor pro příští měsíční mise
Pokud se chce NASA v dohledné době vrátit na Měsíc, měla by se na to už zcela vážně připravovat. My se nyní přitom můžeme podívat na test jednoho z raketových motorů, který se má v misích Artemis uplatnit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny
Herec Steven Seagal bude muset zaplatit pokutu 314 tisíc dolarů za matoucí propagaci kryptoměny Bitcoiin2Gen. Stal se její tváří v roce 2018 a jen o chvíli později byla shledána jako podvod s pyramidovým schématem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů
Intel by měl pomalu postupovat k vydání svých prvních samostatných grafických karet po modelu 740 a k tomu bude potřebovat i příslušnou softwarovou výbavu. Nyní je tu jako novinka pro Command Centre také funkce pro streamování. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře