www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

QNAP QTS 4.4.1: funkcemi nabitý systém pro váš NAS

QNAP QTS 4.4.1: funkcemi nabitý systém pro váš NAS
, , recenze
V dnešní recenzi se podíváme na schopnosti operačního systému QTS 4.4.1 pro NASy od QNAPu. Možnosti tohoto systému totiž daleko přesahují jen prosté ukládání dat na síťový disk a základní multimediální funkce.
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme se podívali na zoubek operačnímu systému QNAP QTS 4.4.1. Jde o komplexnější software, než jaký najdeme u mnoha jiných NASů, které se obvykle soustředí na ukládání dat, multimediální přehrávání a občas nějakou tu funkci navíc. V případě QTS tu máme v podstatě komplexní operační systém na bázi Linuxu, který podporuje i virtualizaci a vytvoření další vlastní instance Linuxu. Líbí se mi velké množství funkcí, snadnost připojení dalších disků a úložišť, se kterými lze pak jednotně pracovat, ať už jde o disk v NASu, připojené zařízení přes USB nebo cloudové úložiště. S pomocí aplikací od QNAPu si můžete vytvořit vlastní náhradu v podstatě jakékoli cloudové služby, protože tu máte přístupové aplikace pro všechny důležité operační systémy, QSync pro Windows, Linux a macOS i Qfile pro iOS i Android. To, jak si pak nastavíte sdílení souborů, složek a další detaily napříč zařízeními, je v podstatě jen na vás.
 
QNAP QTS 4.4.1 logo
 
Zajímavostí QTS je App Center, které funguje podobně jako obchody s aplikacemi pro Android, iOS i Windows. Množství aplikací je ovlivněno architekturou procesoru NASu, takže pokud máte kousek s x86 procesorem, najdete tu téměř 130 aplikací, které pokryjí všechno možné od přehrávání multimédií, zálohování, sledování bezpečnostními kamerami, až po CMS systémy jako WordPress. Pokud má váš NAS více ethernetových konektorů, případně si dokoupíte rozšiřující síťovou kartu, můžete z něj v podstatě udělat i router. Fantazii se opravdu meze nekladou.
 
Z negativních vlastností není skoro co zmiňovat. Párkrát se mi stalo, že selhala instalace aplikace, která se zasekla na inicializaci, ale opětovné spuštění už proběhlo v pořádku. Zklamala mě poněkud aplikace VideoStation, která u testovaného NASu nezvládala přehrávání 4K videa bez úprav, přičemž jiné aplikace z obchodu App Center (např. HD Player) to zvládaly lépe. Bylo tak nutné nejprve video nechat převést NASem do jemu stravitelnější podoby a pak už fungovalo vše bezproblémově, a to i ta videa, která se prve kousala. Vyzdvihnout bych však chtěl možnost překódování i za běhu (při přehrávání videa), což se hodí třeba při přehrávání videa z NASu na telefonu, tabletu a podobně.
 
Mnozí mohou namítat, že nemá smysl si kupovat NAS, když si mohou levněji koupit a poskládat vlastní PC pro stejné účely. To je a není pravda. Co se týče HW, tak určitě za stejné peníze koupíte výkonnější HW. Ale rozhodně nedostanete takto ucelené řešení včetně pokročilého softwaru, které se tak snadno spravuje a nabízí tak pokročilé funkce, které navíc docela jednoduše nastaví i začátečník. A v tom je kouzlo NASů a zejména operačního systému QNAP QTS 4.4.1.
 
 

Systém je vhodný pro:


1. Každého, kdo od NASu potřebuje nejen běžné ukládání dat


Plusy


+ Jednoduchost ovládání (pokročilé funkce zvládne i začátečník)
+ Obchod s aplikacemi App Center
+ Podpora virtualizace
(instalace dalšího Linuxu)
+ Snadné přidávání úložišť do FileStation (disky, USB, cloud,...)
+ Možnost překódování videa za běhu
+ Dostupné aplikace pro všechny důležité OS (Windows, Linux, macOS, Android i iOS)

 

Minusy


- Občasné zasekávání instalace aplikací
- Slabší kompatibilita a výkon kodeků u aplikace VideoStation
 
 
Za zapůjčení NASu QNAP děkujeme QNAP.Vývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H
Poslední dobou uniklo mnoho benchmarků mobilních procesorů Intel, které by měly bojovat proti připravovanému Ryzenu 7 4800H, ale pořád jsme neměli výsledky tohoto procesoru od AMD. To se nyní mění a máme čísla z Geekbench 4 i 5.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NASA otestovala motor pro příští měsíční mise NASA otestovala motor pro příští měsíční mise
Pokud se chce NASA v dohledné době vrátit na Měsíc, měla by se na to už zcela vážně připravovat. My se nyní přitom můžeme podívat na test jednoho z raketových motorů, který se má v misích Artemis uplatnit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny
Herec Steven Seagal bude muset zaplatit pokutu 314 tisíc dolarů za matoucí propagaci kryptoměny Bitcoiin2Gen. Stal se její tváří v roce 2018 a jen o chvíli později byla shledána jako podvod s pyramidovým schématem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů
Intel by měl pomalu postupovat k vydání svých prvních samostatných grafických karet po modelu 740 a k tomu bude potřebovat i příslušnou softwarovou výbavu. Nyní je tu jako novinka pro Command Centre také funkce pro streamování. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Core i9-9900KS nejspíše končí v očekávání brzkého nástupu 10. generace Core i9-9900KS nejspíše končí v očekávání brzkého nástupu 10. generace
Core i9-9900KS byl uveden na trh loni na podzim jako pokus Intelu ještě jednou využít svou výhodu ve schopnosti 14nm procesu dosáhnout vyšších taktů. Tento procesor tak nabídl ty nejvyšší, jakých byl Intel schopen. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů