27.1.2020, Milan Šurkala, recenze

V dnešní recenzi se podíváme na schopnosti operačního systému QTS 4.4.1 pro NASy od QNAPu. Možnosti tohoto systému totiž daleko přesahují jen prosté ukládání dat na síťový disk a základní multimediální funkce.

reklama
DHCP | od: shasler (233)  3.2.202012:53
"Lze sice využít přiřazení IP adresy automaticky ­(DHCP­), nicméně pro NAS je obvykle vhodnější nastavit adresu staticky, aby se např. po výpadku proudu a restartování routeru s jistotou objevil na stejné IP adrese.­"

V domácí případně SOHO síti nastavování adres obvykle řídí routeru prostřednictvím vlastního DHCP serveru. Na routeru si tedy uživatel nastaví, která zařízením mají mít statickou adresu a jakou ji mají mít. Ostatní zařízení pak mají adresu zapůjčenou náhodně z rozsahu, který si uživatel na daném routeru také nastaví.

Nastavením adresy na samotném NAS zařízení ­(To se ovšem týká všech zařízení, tedy i počítačů, tiskáren, televizí, a jiných.­) může dojít ke konfliktu a to v případech, kdy router ­(např. po výpadku elektrické energie­) přiřadí dotčenou adresu jinému zařízení dříve a následně pokud bude NAS chtít tu samou adresu, tak ji nezíská, neboť je již přidělena. Pravděpodobně nezíská ani jinou a uživatel dané zařízení neuvidí v LAN.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Cestina | od: Mr_Pan (1)  29.1.202012:38
Kdyz koukam na ty screeny, tak obcas zaplacu nad prekladem do ceske verze.... Napr. ­"Nejlepsich 5 aplikaci podle vyuziti pameti­", ­"Jednotka krytu ­[celkem 1 jednotek­]­", ­"Vynutte pouze zabezpecene pripojeni HTTPS­"...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
otazník | od: trhan (23)  27.1.202020:14
v článku je spousta zajímavých infirmací, nicméně podle názvu jsem čekal že zde budou infirmace čím je tak jedinečný.. srovnání s konkurencí atp.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: otazník | od: wattar (23)  27.1.202022:47
To příjde :­-)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Tisíceré díky za to | od: wattar (23)  27.1.20209:21
Hoho, tak tohle je paráda ­- palec hore :­) QNAP sice má na webu český manuál ohledně QTS, ale mít navíc praktické informace z pohledu uživatele je nádhera. Alespoň mám kam směrovat své koncáky ;­)
Ten qnapclub.eu depositář je zajímavá informace, našel jsem tam i emby a spoustu, spoutu dalších věcí! ­- asi nainstaluju i Red Alert :­-D
Plex je pak přímo v App centru, ale KODI je jednoznačně pecka, to bez debat.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Tisíceré díky za to | od: Cox (65)  1.2.202013:53
Emby, plex chapu. K cemu ale KODI na NASu ?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Tisíceré díky za to | od: wattar (23)  3.2.202015:06
Jsem na KODI zvyklý, dá se hodně rozšiřovat, tedy podporuje spoustu addonů ­(mimojiné se dá pořešit i Netflix, HBO go, O2 tv...­) a navíc je zdarma.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Tisíceré díky za to | od: Cox (65)  3.2.202018:41
Me kodi popisovat nemusite, pouzival jsem jej hodne dlouho, abych vedel ze to zase takova slava jak popisujete neni ­(viz. ten Netflix atd.­)
Kazdopadne proc na NASu? Vim ze nektere modely QNAP maji HDMI vystup a moznost DO, ale cele to reseni mi prijde docela nestastne. Musim mit NAS pobliz televize, bude HW omezen moznost i NASu.

Rozumejsi reseni samostatny NAS umisteny tam kde o nem nebudu vedet a u TV pasivne chlazeny prehravac ­(v mem pripade AppleTV­)... a diky Emby a Plexu moznost z nasu si prehrat cokoliv kdekoliv, i mimo sit
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Tisíceré díky za to | od: wattar (23)  3.2.202021:21
Nemám problém mít třeba konkrétně TS­-453Be přímo v obýváku, propojené s TV a pouštět věci přes KODI.
Nicméně, už jsem slyšel i některé historky o uživatelích, kteří si pořídili rackovou QNAP NAS s HDMI, koupil 2 čínské adaptéry, které použil pro propojení KODI přes ethernet kabel.
Ale HDMI není jen pro multimediální využití ­(na NAS tohle všechno beru jako bonus, uživatel to může či nemusí použít­), zajímavé je řešení použít NAS i jako pracovní stanici, buď s VM Win nebo pomocí Linuxové stanice.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Tisíceré díky za to | od: Cox (65)  4.2.202015:01
To uz pak muzu mit bezne PC na linuxu a dostanu v podstate to same a pravdepodobne levneji a univerzalneji.

Ja naopak nevidim ani tu mmoznost propojeni prez HDMI jako duvod davat to nekam kde me to bude potencionalne rusit ­- od toho ma v byte vyhraznou ­"technickou­" mistnost kde je veskere zazemi. Navic prehravam na vice zarizeni nez jen na jednu jedinou TV.

OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Tisíceré díky za to | od: wattar (23)  5.2.202012:53
Pokud si chcete vytvořit své vlastní řešení, s vlastní isntalací aplikací, s vlastním nastavením, s vlastním řešením problémů apod., tak to zálěží čistě na vás, nikdo vám toto neupírá. Naopak ostatní mohou využít již hotové řešení s QNAP NAS :­-­)
Ale myslím si, že tento článek si rozhodně zasluhuje spíše praktické komentáře směrem k danému obsahu...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Tisíceré díky za to | od: Cox (65)  6.2.202010:18
Nevidim nic nepraktickeho na techto prispevcich, naopak... ze by nouze o argumenty a snaha zahrani do autu?

Pokud mam v planu z toho zarizeni prehravat, pouzivat to jako PC atd. tak je opravdu rozumnejsi a levnejsi koupit si PC, zvolit nekterou z linuxovych distribuci a provozovat to takto... nejsem pak omezen moznostmi QTS

A prave i zduvodu omezeni QTS vidim jako rozumnejsi zvolit samostatny prehravac k TV ­(nebo schopnou smartTV­) a nemusim NAS nevhodne umistovat k TV do obyvaciho pokoje...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: Tisíceré díky za to | od: wattar (23)  6.2.202011:45
Proč do autu? Přeci, když tohle obsahově přínáší konkrétní informace o QTS a jeho možností, tak to vítám jako možnost diskuze a komentáře na dané téma. Když bych si chtěl postavit PC, tak si najdu jiný článek tomu určený.
Jestli máte nějaké zkušenosti s QTS a podělíte se o ně, rád si je přečtu, či případně zjistím tímto něco nového.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.