Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP QuTS hero 5.0.0: profi systém pro NASy

17.10.2022, Milan Šurkala, recenze
QNAP QuTS hero 5.0.0: profi systém pro NASy
Dnes jsme se podívali na operační systém QNAP QuTS hero 5.0.0, který je profesionální verzí systému pro NASy tohoto výrobce. Nabízí např. 128bitový souborový systém ZFS, inline kompresi i deduplikaci a další funkce navíc proti QTS.
Vedle finální verze QuTS hero 5.0.0 existuje také betaverze 5.0.1. Tato verze tak sice ještě nemá finální status, nicméně přestože zásadně nemění celý systém, přináší mnoho užitečných změn. Jsou ale mezi nimi i ty, které odebírají podporu některých technologií, což se bude muset uživatelsky vyřešit např. přechodem na novější verze, aplikace nebo jiný způsob práce. Odstraňuje např. podporu pro Python 2, Node.js až do v8, zmizely také některé aplikace a QNAP v případě potřeby doporučuje jejich běh přes Container Station.
 
Co tedy bude verze 5.0.1 umět nového (resp. co si můžete vyzkoušet v betaverzi)? Stejně jako QTS 5.0.1, i QuTS nově umí zablokovat USB porty pro zvýšení bezpečnosti. Tu může také volitelně zvýšit vynucení 2faktorové autentizace administrátorem, každopádně nový uživatel si musí při prvním přihlášení změnit heslo (to lze učinit také při importu uživatelů na nový NAS a totéž platí pro admina). Po inicializaci NASu je výchozím nastavením autoprotekční mód. Bezpečnost zvyšuje i nemožnost přidávání ikonek aplikací na přihlašovací obrazovku, z té zmizely i některé informace o NASu pro těžší identifikaci použitého SW a HW. Přibyla i podpora Microsoft Windows Search Protocol, což umožní prohledávání NASu přes SMB ve Windows 10.
 
QuTS hero 5.0.1
 
FileStation vám nově umožní sdílet celou sdílenou složku pomocí odkazu a zapamatuje si nastavení tohoto sdílení. Při přístupu přes odkaz lze vybrat a stahovat větší počet souborů a je možné také zobrazovat jejich náhledy. Podporováno je šifrování LUN, u úložišť a snímků lze nyní aktivovat i deaktivovat podporu NCQ (Native Command Queuing). V případě využití rozšíření SAS JBOD lze zobrazit jejich topologii a vizualizovat si tak jejich rozdělení. QNAP zvýšil přenosovou rychlost při přenosu malých souborů přes SMB a jedna sdílená složka může mít kapacitu až 5 PB a máme tu podporu pro diskové pole RAID Z, které by si s petabajtovými složkami mělo poradit.
 
Z hlediska uživatelského rozhraní je možné např. upravovat velikost textu a ikonek v systému, měly by tu být i přehlednější notifikace. Podpora International Components for Unicode (ICU) se hodí např. pro to, aby bylo řazení souborů a složek konzistentnější v různých světových jazycích. Toto pochopitelně zdaleka není kompletní výčet změn, ten je více než dvojnásobný, ale vypichuje alespoň ty nejdůležitější.Vývoj ceny testovaného produktu:
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.