www.svethardware.cz
>
>
>
>

QNAP TR-004: hardwarový RAID na čtyřech HDD

QNAP TR-004: hardwarový RAID na čtyřech HDD
, , recenze
Společnost QNAP nabízí nejen úložná zařízení typu NAS, ale také mnohem jednodušší modely v rámci řady TR. Jedná se o rozšiřující boxy pro pevné disky s hardwarovým RAIDem, které můžeme připojit i přímo k PC.
K oblíbeným
reklama
HDD box stačí zaplnit disky, vybrat si režim, v jakém má pracovat (viz první kapitola) a pak už můžeme zapojit napájecí adaptér a USB kabel. Ten můžeme na druhé straně zasunout do dalšího NAS, čímž mu zvýšíme kapacitu, i když ne přímo a stejné to bude v případě PC. 
 
Na PC se bude zařízení krátce po zapnutí hlásit, respektive se ohlásí disky, a to v případě, že máme zapnutý softwarový režim. Disky se tak v systému objeví tak, jak byly či nebyly dříve naformátovány, čili jednotlivě a my si s nimi pak můžeme dělat, co chceme, a to třeba s využitím aplikace QNAP External RAID Manager.
 
 

QNAP External RAID Manager

 
Tuto aplikaci si můžete stáhnout ze stránek firmy QNAP, kde byla v našem případě k dispozici ve verzi 1.3.3 build 0611 pro Windows a 1.2.2 build 0628 pro Mac. Je vidět, že QNAP ji často aktualizuje, však letos přišlo už několik jejích verzí. 
 
 
Pokud do šuplíků nainstalujete 4 neformátované disky, přivítá vás mimochodem automaticky česky mluvící aplikace takovouto hlavní obrazovkou, kde jasně vidíte, na čem jste. V liště nalevo si můžeme vybrat zařízení v případě, že jich máme připojeno více, přičemž menu s Akcemi nám umožní toto zařízení i vyhledat, a to fyzicky vyhledat. Aktivací této funkce totiž necháme box rozpípat a rozblikat, takže je jasné, že pro uživatele s jedním TR-004 jde o zbytečnou funkci. A krom toho můžeme box "vysunout", jak už se dlouho říká bezpečnému odpojení od počítače. 
 
Modré tlačítko nelze přehlédnout, takže si můžeme na něj kliknout a vybrat si z nabídky polí, a sice JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5 či RAID 10.
 
 
Po vytvoření pole nás aplikace vyzve, abychom si ještě nový oddíl naformátovali v systému, přičemž ještě před tím si můžeme vybrat, zda případné obnovení pole po havárii některého z disků má mít nízkou, střední, nebo vysokou prioritu při svém opětovném vybudování vzhledem k poskytovanému výkonu. 
 
 
Když si přepneme na Informace o disku, můžeme se podívat na to, jak je na tom každý z nich "zdravotně". Jde prostě o informace systému S.M.A.R.T., ovšem také o teplotu, verzi firmwaru a rovněž o rychlost rozhraní SATA. Vidíme tak, že specifikace skutečně mluví pravdu, když uvádějí, že tu je pouze rozhraní SATA 3 Gb/s a ne aktuální SATA 6 Gb/s. A to je škoda, neboť tím můžeme přijít o značnou část výkonu v případě, že se rozhodneme v tomto boxu využít SSD, která by mohla na rozhraní USB 3.0 dosáhnout propustnosti kolem 500 MB/s a ne jen maximálně 300 MB/s, což je horní limit pro SATA 3 Gb/s. 
 
 
Jako třetí tu máme záložku s Informacemi o firmwaru, kde se můžeme přesvědčit o tom, zda máme nainstalovaný nejnovější firmware a pokud ne, lze jej nechat automaticky aktualizovat. Případně to lze i ručně, kdybychom se snad potřebovali vrátit ke starší verzi.  
 
 
Nakonec se můžeme podívat na logování událostí. Je to tedy obvyklý výpis provedených změn, detekovaných problémů a podobně. Ve výpisu můžeme hledat nebo jej exportovat do souboru. 

reklama
Nejnovější články
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX
NVIDIA provozuje vlastní herní streamovou službu, a sice známou platformu GeForce Now. Nyní se dozvídáme, že ta nabídne i možnost hrát hry s podporou technologií RTX. Servery tak byly vybaveny příslušnými kartami.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář