www.svethardware.cz
>
>
>
>

QNAP TR-004: hardwarový RAID na čtyřech HDD

QNAP TR-004: hardwarový RAID na čtyřech HDD
, , recenze
Společnost QNAP nabízí nejen úložná zařízení typu NAS, ale také mnohem jednodušší modely v rámci řady TR. Jedná se o rozšiřující boxy pro pevné disky s hardwarovým RAIDem, které můžeme připojit i přímo k PC.
K oblíbeným
reklama
HDD box stačí zaplnit disky, vybrat si režim, v jakém má pracovat (viz první kapitola) a pak už můžeme zapojit napájecí adaptér a USB kabel. Ten můžeme na druhé straně zasunout do dalšího NAS, čímž mu zvýšíme kapacitu, i když ne přímo a stejné to bude v případě PC. 
 
Na PC se bude zařízení krátce po zapnutí hlásit, respektive se ohlásí disky, a to v případě, že máme zapnutý softwarový režim. Disky se tak v systému objeví tak, jak byly či nebyly dříve naformátovány, čili jednotlivě a my si s nimi pak můžeme dělat, co chceme, a to třeba s využitím aplikace QNAP External RAID Manager.
 
 

QNAP External RAID Manager

 
Tuto aplikaci si můžete stáhnout ze stránek firmy QNAP, kde byla v našem případě k dispozici ve verzi 1.3.3 build 0611 pro Windows a 1.2.2 build 0628 pro Mac. Je vidět, že QNAP ji často aktualizuje, však letos přišlo už několik jejích verzí. 
 
 
Pokud do šuplíků nainstalujete 4 neformátované disky, přivítá vás mimochodem automaticky česky mluvící aplikace takovouto hlavní obrazovkou, kde jasně vidíte, na čem jste. V liště nalevo si můžeme vybrat zařízení v případě, že jich máme připojeno více, přičemž menu s Akcemi nám umožní toto zařízení i vyhledat, a to fyzicky vyhledat. Aktivací této funkce totiž necháme box rozpípat a rozblikat, takže je jasné, že pro uživatele s jedním TR-004 jde o zbytečnou funkci. A krom toho můžeme box "vysunout", jak už se dlouho říká bezpečnému odpojení od počítače. 
 
Modré tlačítko nelze přehlédnout, takže si můžeme na něj kliknout a vybrat si z nabídky polí, a sice JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5 či RAID 10.
 
 
Po vytvoření pole nás aplikace vyzve, abychom si ještě nový oddíl naformátovali v systému, přičemž ještě před tím si můžeme vybrat, zda případné obnovení pole po havárii některého z disků má mít nízkou, střední, nebo vysokou prioritu při svém opětovném vybudování vzhledem k poskytovanému výkonu. 
 
 
Když si přepneme na Informace o disku, můžeme se podívat na to, jak je na tom každý z nich "zdravotně". Jde prostě o informace systému S.M.A.R.T., ovšem také o teplotu, verzi firmwaru a rovněž o rychlost rozhraní SATA. Vidíme tak, že specifikace skutečně mluví pravdu, když uvádějí, že tu je pouze rozhraní SATA 3 Gb/s a ne aktuální SATA 6 Gb/s. A to je škoda, neboť tím můžeme přijít o značnou část výkonu v případě, že se rozhodneme v tomto boxu využít SSD, která by mohla na rozhraní USB 3.0 dosáhnout propustnosti kolem 500 MB/s a ne jen maximálně 300 MB/s, což je horní limit pro SATA 3 Gb/s. 
 
 
Jako třetí tu máme záložku s Informacemi o firmwaru, kde se můžeme přesvědčit o tom, zda máme nainstalovaný nejnovější firmware a pokud ne, lze jej nechat automaticky aktualizovat. Případně to lze i ručně, kdybychom se snad potřebovali vrátit ke starší verzi.  
 
 
Nakonec se můžeme podívat na logování událostí. Je to tedy obvyklý výpis provedených změn, detekovaných problémů a podobně. Ve výpisu můžeme hledat nebo jej exportovat do souboru. 

reklama
Nejnovější články
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější
Evropská komise nevěří běžně používaným komunikátorům, jako jsou Messenger, WhatsApp nebo Apple iMessage, přestože mnohé mají end-to-end šifrování. Svým členům výrazně doporučuje přejít na Signal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu
Tchaj-wan čelil šířící se nákaze Covid-19 z pevninské Číny jako jeden z prvních, ale dosud nebyl nijak významně zasažen. Připomíná to i prezident a CEO organizace TAITRA, která pořádá veletrh Computex. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Ryzen 3 2300X by se měl brzy dostat do volného prodeje AMD Ryzen 3 2300X by se měl brzy dostat do volného prodeje
Z Malajsie přichází zpráva o tom, že bychom se velice brzy měli dočkat na volném trhu procesoru AMD Ryzen 3 2300X, který byl doposud k dispozici jen jako OEM produkt. Jedná se o nejslabší a nejlevnější ze Zen+. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře