www.svethardware.cz
>
>
>
>

QNAP TR-004: hardwarový RAID na čtyřech HDD

QNAP TR-004: hardwarový RAID na čtyřech HDD
, , recenze
Společnost QNAP nabízí nejen úložná zařízení typu NAS, ale také mnohem jednodušší modely v rámci řady TR. Jedná se o rozšiřující boxy pro pevné disky s hardwarovým RAIDem, které můžeme připojit i přímo k PC.
K oblíbeným
reklama
HDD box stačí zaplnit disky, vybrat si režim, v jakém má pracovat (viz první kapitola) a pak už můžeme zapojit napájecí adaptér a USB kabel. Ten můžeme na druhé straně zasunout do dalšího NAS, čímž mu zvýšíme kapacitu, i když ne přímo a stejné to bude v případě PC. 
 
Na PC se bude zařízení krátce po zapnutí hlásit, respektive se ohlásí disky, a to v případě, že máme zapnutý softwarový režim. Disky se tak v systému objeví tak, jak byly či nebyly dříve naformátovány, čili jednotlivě a my si s nimi pak můžeme dělat, co chceme, a to třeba s využitím aplikace QNAP External RAID Manager.
 
 

QNAP External RAID Manager

 
Tuto aplikaci si můžete stáhnout ze stránek firmy QNAP, kde byla v našem případě k dispozici ve verzi 1.3.3 build 0611 pro Windows a 1.2.2 build 0628 pro Mac. Je vidět, že QNAP ji často aktualizuje, však letos přišlo už několik jejích verzí. 
 
 
Pokud do šuplíků nainstalujete 4 neformátované disky, přivítá vás mimochodem automaticky česky mluvící aplikace takovouto hlavní obrazovkou, kde jasně vidíte, na čem jste. V liště nalevo si můžeme vybrat zařízení v případě, že jich máme připojeno více, přičemž menu s Akcemi nám umožní toto zařízení i vyhledat, a to fyzicky vyhledat. Aktivací této funkce totiž necháme box rozpípat a rozblikat, takže je jasné, že pro uživatele s jedním TR-004 jde o zbytečnou funkci. A krom toho můžeme box "vysunout", jak už se dlouho říká bezpečnému odpojení od počítače. 
 
Modré tlačítko nelze přehlédnout, takže si můžeme na něj kliknout a vybrat si z nabídky polí, a sice JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5 či RAID 10.
 
 
Po vytvoření pole nás aplikace vyzve, abychom si ještě nový oddíl naformátovali v systému, přičemž ještě před tím si můžeme vybrat, zda případné obnovení pole po havárii některého z disků má mít nízkou, střední, nebo vysokou prioritu při svém opětovném vybudování vzhledem k poskytovanému výkonu. 
 
 
Když si přepneme na Informace o disku, můžeme se podívat na to, jak je na tom každý z nich "zdravotně". Jde prostě o informace systému S.M.A.R.T., ovšem také o teplotu, verzi firmwaru a rovněž o rychlost rozhraní SATA. Vidíme tak, že specifikace skutečně mluví pravdu, když uvádějí, že tu je pouze rozhraní SATA 3 Gb/s a ne aktuální SATA 6 Gb/s. A to je škoda, neboť tím můžeme přijít o značnou část výkonu v případě, že se rozhodneme v tomto boxu využít SSD, která by mohla na rozhraní USB 3.0 dosáhnout propustnosti kolem 500 MB/s a ne jen maximálně 300 MB/s, což je horní limit pro SATA 3 Gb/s. 
 
 
Jako třetí tu máme záložku s Informacemi o firmwaru, kde se můžeme přesvědčit o tom, zda máme nainstalovaný nejnovější firmware a pokud ne, lze jej nechat automaticky aktualizovat. Případně to lze i ručně, kdybychom se snad potřebovali vrátit ke starší verzi.  
 
 
Nakonec se můžeme podívat na logování událostí. Je to tedy obvyklý výpis provedených změn, detekovaných problémů a podobně. Ve výpisu můžeme hledat nebo jej exportovat do souboru. 

reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář