www.svethardware.cz
>
>
>
>

QNAP TR-004: hardwarový RAID na čtyřech HDD

QNAP TR-004: hardwarový RAID na čtyřech HDD
, , recenze
Společnost QNAP nabízí nejen úložná zařízení typu NAS, ale také mnohem jednodušší modely v rámci řady TR. Jedná se o rozšiřující boxy pro pevné disky s hardwarovým RAIDem, které můžeme připojit i přímo k PC.
K oblíbeným
reklama
QNAP TR-004 vypadá jako běžný NAS, ovšem ve skutečnosti je to mnohem jednodušší zařízení, které však může řadě uživatelům udělat přesně takovou službu, kterou potřebují. Každý nepotřebuje výkonný a operačním systémem obdařený NAS, který umí fungovat jako webový server, multimediální server či kdovíjaký jiný server nebo snad rovnou desktopový počítač. Postačit může prostě jen externí úložiště pro jeden počítač či pro rozšíření stávajícího NAS serveru, které zvládne své disky provozovat v různých typech polí. Zde jde to krom individuálně využívaných disků také JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5 a RAID 10.  
 
 
Že nejde o NAS, o tom nás přesvědčí chybějící síťové rozhraní, namísto nějž je tu pouze USB 3.0 a nic víc. Nastavení přitom můžeme nechat na DIP přepínači, který zvolí, na co se přepne hardwarový RAID kontroler, anebo si aktivujeme softwarový režim a využijeme dodávanou aplikaci External RAID Manager, jež pracovala zcela bez problémů a nabídla i velice přehledné rozhraní. QNAP ji také často aktualizuje
 
Vadou na kráse takovéhoto produktu je jednak interní podpora pouze pro SATA 3 Gb/s, která bude omezující v případě využití SSD, nicméně do tohoto zařízení patří především pevné disky a v jejich případě není třeba nic řešit. Horší je to už s cenou, neboť cca 5700 Kč za takové zařízení, to už pomalu zasahuje do oblasti čtyřdiskových NAS. Ostatně takový QNAP TS-431P pořídíme už za 7200 Kč. Vzhledem k nabízeným možnostem by tak slušela nižší cena, ale to už si musí posoudit zákazník sám. 
 
 

Plusy


+ Jednoduché úložiště s HW RAID
+ Nastavení i přes software
+ Úsporný režim

 

Minusy


- Interně pouze SATA 3 Gb/s
- Cena
 
 
Za zapůjčení QNAP TR-004 děkujeme firmě QNAP

 
Cena v době testování: cca 5 700 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru? Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cougar Conquer 2: skříňová extravagance Cougar Conquer 2: skříňová extravagance
Počítačová skříň Conquer 2 od společnosti Cougar se dá označit za čistou extraganci a protipól designově minimalistických modelů. Ostatně vypadá jako součást duhovkami vybarveného transformera. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře