reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

QNAP TS-251B: bohatá výbava i možnosti rozšíření

, , recenze
QNAP TS-251B: bohatá výbava i možnosti rozšíření
Dnes se podíváme na NAS pro pro domácnosti a malé kanceláře, a sice TS-251B vybavený dvoujádrovým procesorem Intel. Uživatelé mají možnost si jej přitom rozšířit pomocí karty pro PCIe a podstatně si jej vylepšit, třeba o 10Gb/s síť.
QNAP TS-251B: bohatá výbava i možnosti rozšíření

Testy výkonu a spotřeby


Před testy jsme do NASu zapojili 2 identické disky WD RED (WD20EFRX) s kapacitou 2 TB. NAS komunikoval s počítačem založeným na základní desce Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Windows 10, a to prostřednictvím routeru Linksys E3200 (s gigabitovými porty) vybaveným firmwarem AdvancedTomato. Pevné disky byly nakonfigurovány v poli RAID 1, které poslouží se svým redundantním zápisem jako ochrana před ztrátou dat v případě, že by jeden z disků selhal.
 
 
 

Výkon a vliv šifrování


Nejdříve se podívejme na to, zda tento NAS dokáže dle očekávání naplno využít gigabitový Ethernet, a to alespoň při stahování velkých souborů. Low-endové modely NAS jako třeba QNAP TS-228 totiž na tom nemusí být ohledně výkonu při downloadu a uploadu moc dobře. Tuto reputaci však již dokázal nahradit novější QNAP TS-228A, jehož výkon už je naprosto v pořádku a dnes testovaný TS-251B to musí zvládnout levou zadní, však jej můžeme vybavit i kartou pro 10Gb/s Ethernet, kterou musí být schopen alespoň zčásti využít také. 
 
K testu byly využity jednak fotografie a pak velké soubory (videa), přičemž program FastCopy obstaral samotné testování. Uvnitř NAS byly disky nakonfigurovány v poli RAID 5, což se ale na výsledcích nepodepsalo, neboť zde už spíše při stahování velkých souborů nestačil 1Gb/s Ethernet. Před testem jsme pochopitelně počkali na to, až si NAS synchronizuje vytvořený RAIDový oddíl, což zabralo několik hodin a rozhodně nelze doporučit NAS v průběhu tohoto procesu vypínat, protože pak synchronizace začne nanovo. 

QNAP  - bez šifrování
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
111,0
109,2
2-3MB fotografie
91,8
93,5

Tento NAS dle očekávání nemá žádný problém s vytížením 1Gb/s Ethernetu, což je dobrá zpráva a my můžeme očekávat, že v domácím prostředí nás nebude svou rychlostí omezovat. Procesor Intel při tom nebyl vytížený téměř vůbec a jen občas jeho zátěž vylétla k 15 %, takže tu je velká rezerva pro jiné úlohy. 
 
To jsme si ostatně krátce vyzkoušeli s využitím ukázky videa v rozlišení 4K a H.265. NAS jej dokázal v reálném čase převádět třeba do videa ve Full HD nebo do ještě nižšího rozlišení (až do 240p), což se bude hodit třeba při omezeném datovém limitu či při omezené propustnosti. K tomu je třeba nainstalovat Video Station a především na samotný počítač utilitu QVHelper (Windows/Mac), která nám umožní využít pro přehrávání třeba přehrávač VLC. Tato kombinace bude daleko lepší, protože NAS se nedokáže vypořádat s veškerým obsahem, pokud jej má přehrávat přímo v okně prohlížeče. Některá videa prostě nenačte a hlásí, že to nejsou videa, nebo že nezvládne přehrávat jejich zvuk.
 
V takovém případě je prostě lepší využít QVHelper nebo k datům prostě přistoupit přes Sambu či si je stáhnout na lokální úložiště a nechat už to na počítači/tabletu/telefonu. Byl to stejně jako v předchozích případech případ ukázky videa v MPEG-H Part2/HEVC (H.265) v rozlišení 4096 x 1720 nebo také jiné ukázky v H.264 - MPEG-4 AVC (part 10) v rozlišení 3840 x 2178 a ani novější média v MPEG-H Part2/HEVC (H.265) a standardním rozlišení 3840 x 2160 aplikace VideoStation 5 přímo nezvládne ani s doinstalovanou aplikací CodexPack, stejně jako mnohá prostá videa v nízkém rozlišení, kde si neví rady se zvukem.
 
Takže prostě a jednoduše bude vždy lepší se spolehnout na jiné způsoby přehrávání než přímo v okně prohlížeče pomocí aplikace VideoStation. Ostatně tento NAS můžeme napojit i přímo na televizor/monitor/projektor pomocí rozhraní HDMI. Mluvíme o aplikaci HybridDesk Station, jejíž instalace se nám nabídne po připojení zobrazovacího zařízení na port HDMI. K tomu jsou také potřeba nějaké periferie a zde pozor, ty musíme k NASu připojit ještě před jeho startem, aby je šlo v tomto případě využít. Je třeba říci, že HybridDesk Station se už v rámci svého HD Player dokáže dobře vypořádat i s videem ve 4K, natož pak s méně náročnými formáty. 
 
A jak se TS-251B ukázal se zapnutým šifrováním? 

QNAP - zapnuté šifrování dat
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
95,1
102,4
2-3MB fotografie
88,4
85,8

Ve všech případech byl pokles po zapnutí šifrování pouze v rámci několika megabajtů za sekundu, však použitý procesor má podporu šifrování přímo ve svém hardwaru, takže nešlo o nic dramatického, co by nás mohlo od zašifrování uložených dat odradit. Pokud tak cítíte, že takovéto zabezpečení uložených dat má smysl, pak by vás takto nízký pokles přenosových rychlostí neměl odradit.


Spotřeba


Se dvěma disky WD RED na palubě byl NAS připojen na měřák Voltcraft Energy Check 3000 a byla sledována jeho spotřeba včetně ztrát zdroje.

QNAP 
spotřeba (W)
provoz s vytíženým CPU
17 W
provoz se zapnutými disky
14,5 W
vypnuté disky
8 W
pohotovostní režim
0 W (neměřitelné)

Když bude NAS neustále připojen se zapnutými disky, které budou pracovat a procesor se také nezastaví, dosáhne jeho spotřeba cca 17 W. To je od dva watty více, než udávají specifikace, ale zde samozřejmě jednak záleží na spotřebě disků, a tedy i jejich výběru, což výrobce serveru neovlivní a pak byl NAS přitom vytížen převodem videa a zároveň kopírováním dat. Pokud necháme jen zapnuté disky a NAS přitom prostě běží, spotřeba se už dostane pod 15 W. V každém případě je taková spotřeba v plném provozu odpovídající specifikacím.
 
Disky se také mohou po předem stanovené době neaktivity vypnout a v takovém případě se dostane spotřeba až k 8 W, a to už nebude ani při nonstop provozu moc bolet.

Co se týče hlučnosti, té se bát nemusíme. Disky jsou napojeny přes gumové podložky, které tlumí vibrace a i samotný NAS stojí na tlustých gumových nožkách a ve výsledku nijak neruší ani v případě, kdy jej posadíme přímo na stůl vedle sebe. Čili nedrnčí a 90mm ventilátor točící se i po dlouhodobé zátěži na cca 1100 - 1200 RPM už není vůbec slyšet. Je to zcela jiné než dříve, kdy NASy běžně drnčely a různě rezonovaly. 

reklama
reklama
reklama