Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP TS-253A: výkonný NAS i pro Karaoke

10.6.2016, Jan Vítek, recenze
QNAP TS-253A: výkonný NAS i pro Karaoke
Dnes se podíváme na dvoudiskový NAS QNAP TS-253A, který patří do vyšší třídy, čemuž odpovídá jeho výbava založená na čtyřjádrovém procesoru Intel Celeron. NAS také disponuje slušnou nabídkou rozhraní a je vhodný i jako základ Karaoke.

Testy výkonu a spotřeby


Před testy jsme naládovali náš NAS dvěma 1TB disky Samsung SpinPoint F3. NAS komunikoval s počítačem založeným na základní desce Intel Clear Folk DH67CF (Intel 82579V) a Windows 10, a to prostřednictvím routeru Linksys E3200 (pochopitelně s gigabitovými porty) vybaveným firmwarem AdvancedTomato. Pevné disky byly nakonfigurovány v poli RAID 1 (zrcadlení), které poslouží se svým redundantním zápisem jako ochrana před ztrátou dat v případě, že by jeden z disků selhal.
Výkon


Nejdříve se podívejme na to, zda tento NAS dokáže dle očekávání naplno využít gigabitový Ethernet, a to alespoň při stahování velkýchsouborů. K tomu byly využity jednak fotografie a pak velké soubory (videa), přičemž program FastCopy obstaral samotné testování. Uvnitř NAS byly dva disky nakonfigurovány v poli RAID 1, což se bezesporu podepsalo na výsledcích, které mohly být lepší, a to pochopitelně při uploadu.

QNAP TS-228
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
115,2
110,3
2-3MB fotografie
92,4
76,3

Testy dopadly dle očekávání, takže dobře. Procesor Intel Celeron N3150 má výkon, který s přehledem stačí na to, aby zcela vytížil 1Gb/s Ethernet a v případě potřeby lze spojením dvou těchto rozhraní dosáhnout i dvojnásobku. Běžnému uživateli ale bude bohatě stačit takováto propustnost, která dosahuje přes 100 MB/s při downloadu i uploadu a pouze při přesunech menších souborů se pochopitelně sníží, ale nijak dramaticky. Přenosové rychlosti u tohoto NASu vůbec nemusíme řešit.

Zaměříme se raději na přehrávání videí, kde byla vyzkoušena některá videa jako v testu modelu Asustor AS3102T. Nebylo divu, že ta původní testovaná, a to jedno ve 4K (2160p, Matroska, 60,5 Mbps) a druhé také ve 4K (bitrate 18,7 Mbps) nefungovala dobře. Nepřehraje je plynule ani QTS a ani linuxový systém s přehrávačem Kodi, ale pokud vyzkoušíme video, které je opravdu podporováno procesorem (4K H.264, 30 FPS) zvládne to i QTS, i když trošku trhaně. Přece si ale nebudeme přehrávat 4K videa v okně prohlížeče, takže raději využijeme právě Kodi, v němž už je video naprosto plynulé, přičemž systém QTS hlásil jen 18% vytížení procesoru.

S přehráváním videí v rozlišení Full HD už nebyl vůbec žádný problém a zapomenout nesmíme také na funkci překódování videí. Tu využijeme třeba v případě, že si budeme chtít někde na cestách nechat streamovat videa ze svého NASu, přičemž bude třeba snížit datový tok, aby to připojení zvládlo. Video Station zvládne v reálném čase překódovat i zmíněné video ve 4K H.264. Pořád je trošku trhané, ale koukat se na ně dá. Není tak divu, že překódování videa ve Full HD na menší rozlišení už funguje plynule.


Spotřeba


Se dvěma disky na palubě byl NAS připojen na měřák Voltcraft Energy Check 3000 a sledována byla jeho spotřeba včetně ztrát zdroje.

QNAP TS-228
spotřeba (W)
100% vytížení CPU
23,5 W
klid se zapnutými disky
20 W
vypnuté disky
10,5 W
pohotovostní režim
0,0 W (neměřitelné)

Když bude NAS neustále připraven se zapnutými disky, bude se jeho spotřeba pohybovat kolem 20 W (zátěž CPU dle systému cca 2 %). To je více, než kolik obvykle spotřebují slabší modely NAS vybavené procesorem ARM, ale QNAP TS-253A je zase oproti takovým silnější a provozuje dva systémy naráz. NAS ale dokáže své disky pochopitelně také vypnout, čímž se spotřeba propadne na polovinu a díky plánování můžeme v určitou dobu nechat NAS vypnutý, čímž se jeho spotřeba srazí k nule (v našem případě byla tak nízká, že byla nemeřitelná).

Teplota systému se dle údajů samotného NAS vyšplhala po několika hodinách práce na 39 °C, což znamená nejspíše teplotu procesoru nebo jeho blízkého okolí. Systém řízení otáček ventilátoru na to ale nijak nereagoval, protože udržoval otáčky na 1090 RPM, stejně jako když byla teplota krátce po startu pod 28 °C. O přehřívání tohoto NAS se tedy snad nemusíme bát.