www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

QNAP TS-453D: NAS i druhé PC pro moderní domácnost

QNAP TS-453D: NAS i druhé PC pro moderní domácnost
, , recenze
Dnes se podíváme na moderní NAS firmy QNAP, a to model TS-453D pro čtyři pevné disky. Vybaven je čtyřjádrovým Celeronem a konektivitou 2,5GbE, kterou lze rozšířit pomocí slotu PCIe. Vedle NAS tu ale máme i Wi-Fi kartu a ethernetový přepínač.
K oblíbeným
reklama

Provoz s WiFi

 
K dispozici byla WiFi karta QNAP QXP-W6-AX200, a tak si ji také vyzkoušíme. Z jejího obalu se dozvíme o stránkách na webu firmy QNAP, kde najdeme další informace o jejím zprovoznění, které jsem vyhledal, neboť na první pohled se karta v systému tvářila jako nedostupná či snad špatně nainstalovaná. Ovšem mezitím byla zavolána první pomoc pro podobné případy, čili restart systému, který vše vyřešil, a tak naštěstí nebylo co zkoumat. 
 
 
Není třeba v systému QTS nic instalovat, a tak můžeme rovnou přejít do nastavení sítě v Ovládacích panelech, kde je k dispozici okno Síťový a virtuální přepínač. 
 
 
Kartu bychom měli najít v seznamu coby adaptér Wi-Fi 6 AX200 vedle dvou 2,5GbE Ethernetových rozhraní, která mimochodem spoléhají na čip Realtek RTL8125, o němž víme už více než dva roky.
 
 
Nastavení sítě probíhá jako obvykle, stačí si vyhledat správné SSID a pak zadat heslo. V našem případě karta využila nejlepší dostupný protokol 802.11ac v 5GHz pásmu a byla schopna poskytnout přenosovou rychlost až kolem 80 MB/s. To se samozřejmě může značně lišit v závislosti na prostředí, použitém routeru a především vzdálenosti. Na větší dálku už se může síť přepnout na 2,4GHz, čímž pochopitelně přijdeme o značnou část výkonu. 
 
 
Zajímavé ale je, že systém nezobrazuje WiFi kartu mezi Hardwarovými zdroji, ačkoliv tam by měl dle popisku uvést právě nainstalované rozšiřující karty. Byli jsme ale ze strany QNAPu informováni, že by to mělo být brzy opraveno.
 
 

Virtualizované PC

 
QNAP dříve nabízel na vhodných NAS možnost instalovat ve virtualizovaném prostředí samostatný operační systém, což bývalo omezeno na linuxové Ubuntu. Nyní už ale máme na výběr: 
  • Apple Mac OS 10.10 a novější
  • Ubuntu 14.04, CentOS 7, RHEL 6.6, SUSE 12 a novějšími Linux
  • IBM AIX 7, Solaris 10 a novějším UNIX
  • Microsoft Windows 7, 8 ad 10
  • Microsoft Windows Server 2008 R2, 2012, 2012 R2 a 2016, 2019
Do NAS si postačí z obchodu QTS doinstalovat VirtualizationStation 3, která nám umožní vytvořit virtuální počítač. 
 
 
Virtuálnímu či virtualizovanému stroji, který si vybereme ze seznamu, přiřadíme příslušné hardwarové prostředky, a to procesorová jádra, kapacitu RAM a také místo na discích. Pak ale budeme potřebovat příslušný soubor (img) s instalací daného systému, který si už musíme obstarat sami. My jsme si vybrali právě Ubuntu 18.04.
 
 
Poté se v podstatě ihned vytvoří v seznamu nový virtuální stroj, který zbývá ještě spustit a pak už můžeme sledovat, jak moc využívá přidělené hardwarové prostředky. 
 
 
Systém ale samozřejmě ještě není nainstalovaný. Tato fáze v podstatě odpovídá tomu, když prvně nabootujeme z obrazového souboru, čili pak ještě následuje jeho samotná instalace, kterou můžeme ovládat třeba ze samostatného okna webového prohlížeče a pokud si vybereme jen vyzkoušení systému Ubuntu bez instalace, můžeme za pár sekund koukat už na desktopové prostředí tohoto systému.
 
 

reklama
Nejnovější články
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
5.3.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů