Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP TS-453D: NAS i druhé PC pro moderní domácnost

3.12.2020, Jan Vítek, recenze
QNAP TS-453D: NAS i druhé PC pro moderní domácnost
Dnes se podíváme na moderní NAS firmy QNAP, a to model TS-453D pro čtyři pevné disky. Vybaven je čtyřjádrovým Celeronem a konektivitou 2,5GbE, kterou lze rozšířit pomocí slotu PCIe. Vedle NAS tu ale máme i Wi-Fi kartu a ethernetový přepínač.

Provoz s WiFi

 
K dispozici byla WiFi karta QNAP QXP-W6-AX200, a tak si ji také vyzkoušíme. Z jejího obalu se dozvíme o stránkách na webu firmy QNAP, kde najdeme další informace o jejím zprovoznění, které jsem vyhledal, neboť na první pohled se karta v systému tvářila jako nedostupná či snad špatně nainstalovaná. Ovšem mezitím byla zavolána první pomoc pro podobné případy, čili restart systému, který vše vyřešil, a tak naštěstí nebylo co zkoumat. 
 
 
Není třeba v systému QTS nic instalovat, a tak můžeme rovnou přejít do nastavení sítě v Ovládacích panelech, kde je k dispozici okno Síťový a virtuální přepínač. 
 
 
Kartu bychom měli najít v seznamu coby adaptér Wi-Fi 6 AX200 vedle dvou 2,5GbE Ethernetových rozhraní, která mimochodem spoléhají na čip Realtek RTL8125, o němž víme už více než dva roky.
 
 
Nastavení sítě probíhá jako obvykle, stačí si vyhledat správné SSID a pak zadat heslo. V našem případě karta využila nejlepší dostupný protokol 802.11ac v 5GHz pásmu a byla schopna poskytnout přenosovou rychlost až kolem 80 MB/s. To se samozřejmě může značně lišit v závislosti na prostředí, použitém routeru a především vzdálenosti. Na větší dálku už se může síť přepnout na 2,4GHz, čímž pochopitelně přijdeme o značnou část výkonu. 
 
 
Zajímavé ale je, že systém nezobrazuje WiFi kartu mezi Hardwarovými zdroji, ačkoliv tam by měl dle popisku uvést právě nainstalované rozšiřující karty. Byli jsme ale ze strany QNAPu informováni, že by to mělo být brzy opraveno.
 
 

Virtualizované PC

 
QNAP dříve nabízel na vhodných NAS možnost instalovat ve virtualizovaném prostředí samostatný operační systém, což bývalo omezeno na linuxové Ubuntu. Nyní už ale máme na výběr: 
  • Apple Mac OS 10.10 a novější
  • Ubuntu 14.04, CentOS 7, RHEL 6.6, SUSE 12 a novějšími Linux
  • IBM AIX 7, Solaris 10 a novějším UNIX
  • Microsoft Windows 7, 8 ad 10
  • Microsoft Windows Server 2008 R2, 2012, 2012 R2 a 2016, 2019
Do NAS si postačí z obchodu QTS doinstalovat VirtualizationStation 3, která nám umožní vytvořit virtuální počítač. 
 
 
Virtuálnímu či virtualizovanému stroji, který si vybereme ze seznamu, přiřadíme příslušné hardwarové prostředky, a to procesorová jádra, kapacitu RAM a také místo na discích. Pak ale budeme potřebovat příslušný soubor (img) s instalací daného systému, který si už musíme obstarat sami. My jsme si vybrali právě Ubuntu 18.04.
 
 
Poté se v podstatě ihned vytvoří v seznamu nový virtuální stroj, který zbývá ještě spustit a pak už můžeme sledovat, jak moc využívá přidělené hardwarové prostředky. 
 
 
Systém ale samozřejmě ještě není nainstalovaný. Tato fáze v podstatě odpovídá tomu, když prvně nabootujeme z obrazového souboru, čili pak ještě následuje jeho samotná instalace, kterou můžeme ovládat třeba ze samostatného okna webového prohlížeče a pokud si vybereme jen vyzkoušení systému Ubuntu bez instalace, můžeme za pár sekund koukat už na desktopové prostředí tohoto systému.