www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

QNAP TS-453D: NAS i druhé PC pro moderní domácnost

QNAP TS-453D: NAS i druhé PC pro moderní domácnost
, , recenze
Dnes se podíváme na moderní NAS firmy QNAP, a to model TS-453D pro čtyři pevné disky. Vybaven je čtyřjádrovým Celeronem a konektivitou 2,5GbE, kterou lze rozšířit pomocí slotu PCIe. Vedle NAS tu ale máme i Wi-Fi kartu a ethernetový přepínač.
K oblíbeným
reklama

Výsledky testů propustnosti - HDD vs. SSD na 2,5Gb/s síti

 
Máme tu NAS vybavený 2,5Gb/s Ethernetovým rozhraním, který budeme mít společně s PC napojený na zmíněný přepínač QNAP QSW-1105-5T, který je právě vybaven také pro 2,5GbE. Na straně PC pak byl přenosný adaptér QNA-UC5G1T pro 2,5GbE i 5GbE. 
 
 
A jak už bylo uvedeno dříve, NAS byl zaplněn jednak dvěma SSD Kingston Data Center SEDC450R/960G a vedle toho i dvěma pevnými disky WD Red WD20EFRX. SSD pracovala samostatně a pevné disky byly zapojeny v poli RAID 1 (zrcadlení). 
 
 
Tato úložná zařízení by tak měla být schopna i zcela využít 2,5Gb/s rozhraní, ovšem samotný pevný disk či dva disky v RAID 1 to pochopitelně nebudou. Jednomu SSD by to ale pochopitelně nemělo činit problémy, neboť ani teoretická propustnost 2,5GbE nedokáže plně pokrýt jejich rychlost sekvenčního čtení či zápisu. 
 
QNAP - HDD RAID 1
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
136,4 MB/s
140,5 MB/s
2-3MB fotografie
74,9 MB/s
128,1 MB/s
   
QNAP - SSD
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
279,4 MB/s
277,5 MB/s
2-3MB fotografie
204,8 MB/s
145,6 MB/s
 
Naměřená data to potvrzují. Pevné disky končí pod 150 MB/s, takže jsou někde na půli cesty, ovšem i tak má v jejich případě smysl využít rychlejší ethernetový standard, neboť na 1Gb/s síti bychom dosáhli maximálně cca 110 MB/s. Navíc tu máme čtyřdiskový NAS, čili tu je možnost využít krom pole RAID 5 také RAID 6 a my jsme si už dříve v recenzi modelu QNAP TVS-672N vyzkoušeli, že díky tomu lze dosáhnout rychlosti downloadu až kolem 370 MB/s, samozřejmě v závislosti na výkonu disků. Čili i ty mohou pohodlně saturovat rozhraní 2,5GbE. 
 
Nicméně v případě SSD na to stačí jedno jediné, takže máme možnost využít například tři pevné disky v RAID 5 a pro celkově rychlejší práci s daty včetně zápisu (ten RAID 5 či 6 nezrychluje) pak jedno SSD. A jak je zřejmé z výsledků testů, to zde právě už naráželo na limit 2,5Gb/s Ethernetu, i když to může být jen krátkodobé v závislosti na tom, jakým SSD jsme vyzbrojeni, respektive jak rychle mu dojde či nedojde SLC cache pro zápis. Ale to už není problém samotného NAS serveru. 
 
 

Spotřeba a hlučnost


Se dvěma 2TB disky WD RED na palubě plus dvěma 1TB SSD byl NAS připojen na měřák Voltcraft Energy Check 3000 a byla sledována jeho spotřeba včetně ztrát zdroje.

QNAP 
spotřeba (W)
2 disků + 2 SSD
21 W
vypnuté disky
12 W
pohotovostní režim
0 W (neměřitelné)
 
Naměřené výsledky této konfiguraci víceméně odpovídaly. Výrobce sice uvádí spotřebu až 26 W, ovšem to platí pro čtyři pevné disky, které jsou pochopitelně žravější než dva HDD a dvě SSD. My jsme tak naměřili kolem 21 W, což je ještě akceptovatelná hodnota, i když nepřetržitý provoz byť jen 12W spotřebiče si ročně vyžádá několik stokorun. 
 

Co se týče hlučnosti, moderní NAS servery jsou na tom opravdu dobře. Jejich diskové pozice s tím počítají, a pokud máme k dispozici disky jako třeba naše WD RED, které vibrují jen velice slabě, o NASu vůbec nemusíme vědět, a to i když bude položen v dosahu ruky na stole, natož když jej umístíme někde stranou. Tomu odpovídají i otáčky systémového ventilátoru, který stačil na svou práci při necelých 600 RPM. 

reklama
Nejnovější články
Zabugovaný software arizonských věznic drží vězně za mřížemi déle, než by měl Zabugovaný software arizonských věznic drží vězně za mřížemi déle, než by měl
Nejen u nás jsou výsledky státních zakázek na software často změtí programů plných chyb. Své si užívají i v arizonských vězeních. Software ACIS by měl zajišťovat evidenci vězňů i doby jejich propouštění, místo pomoci ale spíše škodí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře