Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP TS-453D: NAS i druhé PC pro moderní domácnost

3.12.2020, Jan Vítek, recenze
QNAP TS-453D: NAS i druhé PC pro moderní domácnost
Dnes se podíváme na moderní NAS firmy QNAP, a to model TS-453D pro čtyři pevné disky. Vybaven je čtyřjádrovým Celeronem a konektivitou 2,5GbE, kterou lze rozšířit pomocí slotu PCIe. Vedle NAS tu ale máme i Wi-Fi kartu a ethernetový přepínač.

Výsledky testů propustnosti - HDD vs. SSD na 2,5Gb/s síti

 
Máme tu NAS vybavený 2,5Gb/s Ethernetovým rozhraním, který budeme mít společně s PC napojený na zmíněný přepínač QNAP QSW-1105-5T, který je právě vybaven také pro 2,5GbE. Na straně PC pak byl přenosný adaptér QNA-UC5G1T pro 2,5GbE i 5GbE. 
 
 
A jak už bylo uvedeno dříve, NAS byl zaplněn jednak dvěma SSD Kingston Data Center SEDC450R/960G a vedle toho i dvěma pevnými disky WD Red WD20EFRX. SSD pracovala samostatně a pevné disky byly zapojeny v poli RAID 1 (zrcadlení). 
 
 
Tato úložná zařízení by tak měla být schopna i zcela využít 2,5Gb/s rozhraní, ovšem samotný pevný disk či dva disky v RAID 1 to pochopitelně nebudou. Jednomu SSD by to ale pochopitelně nemělo činit problémy, neboť ani teoretická propustnost 2,5GbE nedokáže plně pokrýt jejich rychlost sekvenčního čtení či zápisu. 
 
QNAP - HDD RAID 1
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
136,4 MB/s
140,5 MB/s
2-3MB fotografie
74,9 MB/s
128,1 MB/s
   
QNAP - SSD
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
279,4 MB/s
277,5 MB/s
2-3MB fotografie
204,8 MB/s
145,6 MB/s
 
Naměřená data to potvrzují. Pevné disky končí pod 150 MB/s, takže jsou někde na půli cesty, ovšem i tak má v jejich případě smysl využít rychlejší ethernetový standard, neboť na 1Gb/s síti bychom dosáhli maximálně cca 110 MB/s. Navíc tu máme čtyřdiskový NAS, čili tu je možnost využít krom pole RAID 5 také RAID 6 a my jsme si už dříve v recenzi modelu QNAP TVS-672N vyzkoušeli, že díky tomu lze dosáhnout rychlosti downloadu až kolem 370 MB/s, samozřejmě v závislosti na výkonu disků. Čili i ty mohou pohodlně saturovat rozhraní 2,5GbE. 
 
Nicméně v případě SSD na to stačí jedno jediné, takže máme možnost využít například tři pevné disky v RAID 5 a pro celkově rychlejší práci s daty včetně zápisu (ten RAID 5 či 6 nezrychluje) pak jedno SSD. A jak je zřejmé z výsledků testů, to zde právě už naráželo na limit 2,5Gb/s Ethernetu, i když to může být jen krátkodobé v závislosti na tom, jakým SSD jsme vyzbrojeni, respektive jak rychle mu dojde či nedojde SLC cache pro zápis. Ale to už není problém samotného NAS serveru. 
 
 

Spotřeba a hlučnost


Se dvěma 2TB disky WD RED na palubě plus dvěma 1TB SSD byl NAS připojen na měřák Voltcraft Energy Check 3000 a byla sledována jeho spotřeba včetně ztrát zdroje.

QNAP 
spotřeba (W)
2 disků + 2 SSD
21 W
vypnuté disky
12 W
pohotovostní režim
0 W (neměřitelné)
 
Naměřené výsledky této konfiguraci víceméně odpovídaly. Výrobce sice uvádí spotřebu až 26 W, ovšem to platí pro čtyři pevné disky, které jsou pochopitelně žravější než dva HDD a dvě SSD. My jsme tak naměřili kolem 21 W, což je ještě akceptovatelná hodnota, i když nepřetržitý provoz byť jen 12W spotřebiče si ročně vyžádá několik stokorun. 
 

Co se týče hlučnosti, moderní NAS servery jsou na tom opravdu dobře. Jejich diskové pozice s tím počítají, a pokud máme k dispozici disky jako třeba naše WD RED, které vibrují jen velice slabě, o NASu vůbec nemusíme vědět, a to i když bude položen v dosahu ruky na stole, natož když jej umístíme někde stranou. Tomu odpovídají i otáčky systémového ventilátoru, který stačil na svou práci při necelých 600 RPM.