www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

QNAP TS-453D: NAS i druhé PC pro moderní domácnost

QNAP TS-453D: NAS i druhé PC pro moderní domácnost
, , recenze
Dnes se podíváme na moderní NAS firmy QNAP, a to model TS-453D pro čtyři pevné disky. Vybaven je čtyřjádrovým Celeronem a konektivitou 2,5GbE, kterou lze rozšířit pomocí slotu PCIe. Vedle NAS tu ale máme i Wi-Fi kartu a ethernetový přepínač.
K oblíbeným
reklama

Závěrečné hodnocení


QNAP TS-453D je NAS střední třídy, který ocení náročnější uživatelé v domácnostech či malých firmách. Máme tu výbavu čtyř šachet pro HDD či SSD s rozhraním SATA, dvě 2,5Gb/s ethernetová rozhraní, k tomu PCIe 2.0 x2 pro rozšiřující karty a dále i HDMI 2.0 a porty USB. Tento NAS řízen procesorem Celeron J4125 tak může posloužit i jako desktopové PC a multimediální centrum napojené třeba na televizor a vybavené plnohodnotným Linuxem, pokud se jej rozhodneme doinstalovat. Nemusí to být ale jen Linux, ale také Windows, UNIX či Mac OS. 
 
 
Výrobce bohužel nadále pokračuje v tom, že nabízí verzi s více RAM za značný příplatek. Máme tu 4GB a 8GB model QNAP TS-453D a rozdíl mezi nimi je pouze v kapacitě RAM, jenže ten cenový je necelých 5 tisíc Kč. 4 GB paměti DDR4 v modulu SO-DIMM se za takový příplatek nevyplatí, tím spíše když naše 4GB verze testovaného NAS měla jeden slot volný, takže by ani nebylo třeba se jednoho modulu zbavovat a pořizovat dva 4GB. To lze považovat za jakýsi malý ústupek, který ale znamená, že 4GB verze TS-453D nezná výhodu dvoukanálového zapojení RAM, což se může odrazit třeba na multimediálním či jiném výkonu.
 
Jinak ale můžeme být s tímto produktem velice spokojeni, a to právě s ohledem na kvalitu zpracování, rozšiřitelnost, spotřebu, hlučnost a samozřejmě nechybí ani vyspělý operační systém QTS, který lze jednou nastavit a pak na něj v podstatě zapomenout, abychom spíše využívali ve virtualizovaném prostředí jiný OS s monitorem/televizorem a myší s klávesnicí. 
 
QNAP TS-453D tak může posloužit jako NAS i druhé PC v domácnosti a právě v takovém případě se vyplatí pořídit si 4 GB paměti navíc. 
 
 

Plusy

 
+ Kvalitní zpracování
+ Prostor pro 4 disky
+ Rozšiřitelnost (PCIe x1, USB, HDMI)
+ Nízká spotřeba a hlučnost
+ Možnosti systému QTS + volitelný Linux
 
 

Minusy

 
- Vyšší cena 8GB verze
 
  
Za zapůjčení produktů QNAP děkujeme firmě QNAP.
Za poskytnutí pevných disků WD RED (WD20EFRX) děkujeme Western Digital.
 
 
Za poskytnutí SSD Kingston DC 450R (SEDC450R/960G) děkujeme Kingstonu.

 
 
Cena v době testování: cca 13.500 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tchaj-wanská firma straší nedostatkem čipů i v příštím roce Tchaj-wanská firma straší nedostatkem čipů i v příštím roce
Bloomberg zpovídal tchaj-wanské firmy zabývající se výrobou počítačových čipů či jejich využitím ve vlastních produktech a dle nich může aktuální nedostatek přetrvat i do hloubi roku 2022. Problémů je celá řada.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Rocket Lake nabídnou taktovací funkci známou z platformy procesorů Ryzen Rocket Lake nabídnou taktovací funkci známou z platformy procesorů Ryzen
Ještě zbývá zjistit, jak přesně nová funkce v BIOSu počítačů s procesory Rocket Lake-S od Intelu funguje, ale je zřejmé, že bude víceméně odpovídat nastavení taktu sběrnice Infinity Fabric v procesorech Ryzen. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem
Na bílém PCB je postavena nová karta GALAX GeForce RTX 3090 HOF, která představuje hi-endové provedení hi-endové grafiky. Jednak je vybavena svým vlastním displejem, který poslouží pro její monitorování, ale pak je tu i 1000W BIOS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval
Prototyp Starship SN10 konečně zvládl to, co se jeho předchůdcům nepovedlo. Dokázal přistát ve vzpřímené poloze, ovšem přistání to bylo přesto poněkud tvrdé a s plameny na jedné straně lodi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0? AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0?
Společnost AMD je zřetelně pozadu oproti NVIDII, pokud jde o využití ray tracingu a AI upscalingu, což je v dnešní době v podstatě nerozlučná dvojka. Příslušný hardware je sice tu, ale čeká se na jeho využití. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek