reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Radeon HD 4550 512MB - ideální HTPC karta?

, , recenze
Radeon HD 4550 512MB - ideální HTPC karta?
Radeon HD4550 je druhou nejlevnější grafickou kartou v portfoliu AMD. Přes nízkou cenu se jedná o velmi zajímavé řešení pro HTPC nebo domácí počítač, kde není kladen důraz na hraní her. Podíváme se nejen na výkon v současných hrách, ale také na kvalitu při přehrávání videa.
Radeon HD 4550 512MB - ideální HTPC karta?
V předešlých článcích jsme se vydatně věnovali dražším grafickým kartám, které jsou primárně určeny pro náročné hráče a pro jejich koupi musíte sáhnout do kapsy poměrně hluboko. V dnešní recenzi se budeme věnovat grafické kartě z opačného spektra. Radeon HD 4550 patří do segmentu tzv. "entry-level" řešení, což znamená, že spadají do kategorie nejlevnějších karet. Radeon HD 4550 je primárně určen pro práci v domácích počítači (office a práce) nebo HTPC (Home Theater PC), kde je důraz kladen na velikost karty a také na kvalitativní vlastnosti v oblasti přehrávání videa.

HTPC může být elegantní se vzhledem high-endu

Radeon HD 4550 využívá grafického jádra RV710, což znamená nejníže postavené jádro v portfoliu AMD. Jako všechna ostatní jádra je i RV710 vyráběno 55nm procesem. Při počtu 242 mil. jader je samotné jádro spíše "jadérko", a to nahrává jednak možnému pasivnímu chlazení a jednak spotřebě samotné karty. RV710 je vybaveno 80 výpočetními jednotkami, a to v našem případě znamená 16 superskalárních procesorů s 5 samostatnými výpočetními jednotkami. Adekvátně k počtu stream procesorů byly také sníženy počty texturovacích jednotek (8) a rasterizačních jednotek (4). Jádro tiká ve standardních verzích na taktu 600 MHz.

Kartě s podobnou specifikací čipu by slušela menší velikost paměti, ale společnost zřejmě usoudila, že 256MB by bylo handicapem spatřovaným ze strany zákazníků. Největším kompromisem je 64-bit paměťová sběrnice, která začíná být použitelná skutečně pouze v naprostém low-endu. Konkurenční karty GeForce 9500 a 9400 jsou vybaveny podobně a v testu si ukážeme, jak jsou na tom s výkonem.

reklama
reklama
reklama