Radeon HD 4830: mezi dvěma světy

Radeon HD 4830: mezi dvěma světy
, , recenze
AMD vypustilo do světa novou mainstreamovou kartu, která se řadí na pomezí mezi mainstream a nejlevnější segment, který v současné době reprezentuje Radeon HD 4670. Radeon HD 4830 je osekanou verzí Radeonu HD 4850 vybaveného plnohodnotným jádrem RV770.
K oblíbeným
reklama
Radeon HD 4830 je zatím posledním příchozím z rodiny grafických karet založených na grafickém jádru RV770. Společnost AMD se snaží zaplnit každou skulinku ve svém portfoliu, a tak si každý může vybrat to pravé s odstupňováním několika set korun. Nový model HD 4830 je v nabídce umístěn mezi low-endový topmodel Radeon HD 4670 a mainstreamový Radeon HD 4850. Společnost vytvořila produkt, kde může využít silného jádra RV770, tedy alespoň jeho části. Velmi jednoduše rečeno je Radeon HD 4830 pouze poněkud přiškrceným Radeonem HD 4850. Přímou konkurencí pro Radeon HD 4830 je GeForce 980 0GT, což není nic jiného než mírně poupravená a přejmenovaná GeForce 8800 GT, která je i přes svůj věk stále zajímavou kartou do levných herních počítačů.Srdce Radeonu HD 4830 je, jak už bylo řečeno výše, jádro RV770, které má v tomto případě aktivních pouze 640 výpočetních jednotek, a to představuje 128 superskalárních procesorů s pěticí samostatných výpočetních jednotek. Omezení se ovšem kromě omezení počtu stream procesorů týká také texturovací části, kde je aktivních pouze 32 ze 40 celkových jednotek. Rasterizační jednotky jsou u RV770 umístěny vícemeně samostatně, a tak se jejich počet zachoval nezměněn na 16. Takty Radeon HD 4830 byly sníženy na 575 MHz pro jádro a 1800 MHz pro paměti. Radeon HD 4830 půjde velmi pravděpodobně velmi dobře taktovat, ale musíte počítat s tím, že jednoslotový chladič není zrovna nejefektivnější řešení, a tak by bylo dobré zvolit nějakou náhradu.

V tabulce vidíme rozdíly mezi jednotlivými řešeními od AMD a konkurenční GeForce 9800 GT. Karta s čipem Nvidia sice nepodporuje DirectX 10.1 a také nedisponuje integrovanou zvukovou kartou jako v případě karet Radeon HD 4800, ale pro hráče a současné hry je to poměrně nepodstatné. V našem testu bohužel GeForce 8800 GT chybí, ale podíváme se na ni v některém z příštích článků.

reklama
Nejnovější články
New Story staví v Mexiku vesnické domky pomocí 3D tisku New Story staví v Mexiku vesnické domky pomocí 3D tisku
Stavba obydlí pro chudé může využívat i moderní technologie ke snížení nákladů. Využívá toho charitativní organizace New Story, která ve spolupráci se společností ICON v Mexiku vyrábí domky pro nejchudší pomocí obří 3D tiskárny.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lexar dosáhl propustností 7 GB/s na svém novém M.2 SSD Lexar dosáhl propustností 7 GB/s na svém novém M.2 SSD
Společnost Lexar ukázala v akci SSD pro M.2 a PCIe verze 4.0, které by již mělo patřit do generace s novými kontrolery, které byly vyvinuty právě už pro novou verzi rozhraní PCIe. Máme tu propustnost až 7 GB/s. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně vybrala místo pro přistání sondy OSIRIS-REx NASA konečně vybrala místo pro přistání sondy OSIRIS-REx
Sonda OSIRIS-REx dorazila k asteroidu Bennu už před více než rokem a od té doby jej zkoumá i proto, aby si vybrala místo pro své přistání. Letos v létě jsme tu měli čtyři možnosti, z nichž byla nyní zvolena ta konečná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD bude vyvíjet herní platformy založené na blockchainu AMD bude vyvíjet herní platformy založené na blockchainu
AMD se rozhodlo, že vstoupí do organizace BGA, což nemá nic společného s pouzdřením čipů, ale s hrami a technologií blockchain. Blockchain Game Alliance se tak stará, aby se tyto technologie rozšířily v herním průmyslu. Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CPU Intel s novou architekturou se ukázalo v Sandře CPU Intel s novou architekturou se ukázalo v Sandře
Databáze benchmarkovacího softwaru SiSoft Sandra odhalila nové šestijádrové CPU, které ukazuje pozoruhodně vysoký objem paměti L2 cache. Nejpravděpodobnější vysvětlení je to, že jde o novou verzi architektury Intelu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek