Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Radeon HD4870 X2: nejrychlejší grafická karta dneška?

4.9.2008, Petr Štefek, recenze
Radeon HD4870 X2: nejrychlejší grafická karta dneška?
Radeon HD4870 X2 je na trhu již několik týdnů a mnoho o něm bylo již napsáno. Dnes se podíváme, jak si vede s čerstvými ovladači ve srovnání s konkurencí v podobě GeForce GTX 280. Nikdo nepochybuje, že nová vlajková loď AMD je nejrychlejší grafickou kartou současnosti. Otázkou ovšem zůstává o kolik.
Radeon HD4870 X2 z dílen Gigabyte nijak nevybočuje ze standardu, což znamená stejné takty a standardní výbava. V samotném balení bohužel nenalezneme žádnou herní pecku, která by demonstrovala přednosti karty, ale to lze těžko považovat za nedostatek. Jádra grafické karty pracují na 750 MHz a paměti na 3600 MHz efektivně.

Protože je plošný spoj relativně dlouhý, výrobce v rámci nutného zpevnění instaloval na zadní stranu PCB kovový panel, který odhaluje pouze umístění dvou čipů RV770. Při demontování chladiče se opravdu nadřete. Přemýšlet nad výměnou referenčního chladiče je zatím předčasné, i když někteří výrobci už ohlásili například speciální vodní bloky, které by mohly pomoci odstranit hlučnost větráku při nejvyšším zatížení.


Po vzoru SLI se i AMD naučilo, že se nemá snažit nahradit nebo „vylepšit“ něco, co je prověřené a funguje. Konektor velmi podobný SLI tedy trůní i na boku plošného spoje Radeonu HD4870 X2.Větrák rozměrného chladiče je v režimu 2D opravdu tichý a Catalyst Control Center udává velmi pěkných 60 stupňů, což bylo velmi překvapující po horování recenzentů nad vysokými teplotami v klidovém režimu. V zátěži je karta opravdu hlučná, což mi v případě, že byla umístěna na základní desce přímo na pracovním stole, opravdu vadilo. Pokud bude karta umístěna v klasické skříni, bude většina hluku odfiltrována.Ilustrační obrázek ukazuje rozdíly mezi plošnými spoji karet Radeon HD4870 X2, HD3870 X2 a GeForce GTX. Na obrázku lze dobře vidět nový PLX 2.0 můstek mezi čipy RV770 u Radeonu HD4870 X2. Rovněž lze vysledovat, že u každého jádra figuruje 8 pameťových čipů 512Mbit Samsung GDDR5 na frekvenci 900 MHz. Přetaktování Radeonu HD4870 X2 je možné, ale osobně se mi nepovedlo dosáhnout nijak zázračných výsledků (+10-20 na jádrech). Je možné, že po přechodu na vodní chlazení se situace vylepší.Symbol nalepený na krytu chladiče za částí pasivu informuje o tom, že Radeon je opravdu horký produktem, a tak je dobré mít na paměti, že je dobré kartu před vyndáním ze systému nechat vychladnout a za provozu se je jí lépe nedotýkat.Dvojice DVI a výstup na TV je pro karty už dobrým standardem. Pokud by někoho snad napadlo Radeon využívat s analogovým monitorem, může využít přibalených redukcí.