RAM vs. herní výkon: vyplatí se 3466MHz paměti?

RAM vs. herní výkon: vyplatí se 3466MHz paměti?
, , recenze
Zvláště pro zákazníky uvažující o sestavě založené na procesorech AMD je důležité téma výkonu pamětí RAM, jejich frekvence a časování, což bude i téma pro dnešní článek. V něm se podíváme zvláště na to, jak volba RAM ovlivní herní výkon. 
K oblíbeným
reklama

Testovací sestava

 
Naše testovací sestava byla založena na grafické kartě NVIDIA generace Turing, a to s čipem RTX 2080 Super. Pro výsledné rozlišení 1920×1080 má taková karta více než dostatečný výkon, jehož přebytek se pak často ukazuje na vysoké snímkovací frekvenci, ostatně ve Wolfenstein Youngblood nebyl problém dosáhnout leckde i 300 FPS. Nově si také vyzkoušíme stále populárnější rozlišení 3440×1440, abychom se přesvědčili o tom, zda má cenu nějak zvlášť řešit výkon pamětí RAM i v případě, kdy stejně očekáváme nižší snímkovací frekvence kvůli stropu ve výkonu (především) grafické karty.
 • Základní deska: Gigabyte AX370-GAMING K7
 • Procesor: AMD Ryzen 7 2700X
 • Paměti: 2x 16 GB DDR4-3466 CL16 - Kingston HyperX HX434C16FB3K2/32
 • Grafická karta: Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8G
 • Zdroj: Corsair TX850W
 • OS: Windows 10 Pro 64bit verze 2004
 • Ovladače: GeForce verze 451.67

 
Dále nám byl nápomocný software MSI Afterburner s Rivatunerem, který poskytuje užitečné informace o aktuálním zatížení a využití procesorových jader, grafické karty a také údaje o snímkovací frekvenci. Stejně tak dokáže v DX12 na rozdíl od FRAPS bezchybně fungovat a logovat informace o FPS do souboru.
 
Jako testovací prostředí posloužily náročnější úrovně z her, kde se ray tracing měl ukázat v plné kráse a s postavou tak byla vždy proběhnuta předem vybraná trasa, a to až na Wolfenstein: Youngblood či For Honor, které mají vlastní vestavěný benchmark. Testované hry jsou tak následující:
 • Assassin's Creed: Syndicate
 • Control
 • Deliver Us The Moon
 • For Honor
 • Hitman 2
 • Just Cause 4
 • Kingdom Come: Deliverance
 • Metro Exodus
 • Prey
 • Wolfenstein: Youngblood
Podporu ray tracingu v případě her jako Control či Metro: Exodus necháme plavat, neboť tuto metodu vykreslování do testu RAM tahat nechceme. A co se týče kvality grafiky, ve všech případech bude pokud možno nastavena prostě vysoká kvalita, čili ne nejvyšší, extrémní, ultra, experimentální, crème de la crème, či jak ji zrovna ta která hra nazývá.  Výjimkou budiž Wolfenstein: Youngblood, který nám i na ultra kvalitu běžel na tak vysoké snímkovací frekvenci, že nemělo smysl se omezovat. 
 
Pokud také byl k dispozici benchmark pro danou hru, byl také preferován v našich testech, což platilo pro For Honor, Metro Exodus či právě Wolfenstein: Youngblood. V ostatních případech byla vždy využita stejná uložená pozice a postava si v celkem třech ve výsledku zprůměrovaných pokusech odběhla stejné kolečko. Výsledky zaznamenal právě Afterburner.

reklama
Nejnovější články
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek